Kävin tänään ensimmäisen kerran kasvojen laseroinnissa

Anonyymi

Ei sattunut kuin vähän. Minkä aikaa menee kun karvan kasvu loppuu. Aluksi pitää käydä viisi kertaa.

8

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo on hyvin yksilöllistä. Riippuu täysin, kuinka paljon sinulla kasvaa karvaa, kuinka tiheää karvoitus on ja minkä värisiä karvat ovat. Nyrkkisääntö on että karvatupista tuhoutuu pysyvästi n. 10% yhdellä käsittelykerralla. Toki kaikki mustat ja riittävän tummat karvat poistuvat kokonaan jokaisen käsittelyn jälkeen mutta suurin osa karvatupista on jossain muussa kuin aktiivisen kasvun vaiheessa. Itse olen varmaan sieltä "toivottomimmasta" päästä. Olen käynyt 17 kertaa ja lopetin, koska leuan ja ylähuulen karvoja ei saada poistettua kokonaan laserillakaan, ei vaikka ovat mustia.
      Posket, kaula ja leuanalus olivat puhtaat jo 10 kerran jälkeen mutta seuraavat 7 kertaa eivät juuri muuttaneet tilannetta. Olen lukenut että leuan alueella karvatupet ovat niin syvässä, ettei ole turvallista polttaa niitä niin suurella teholla, että kuolisivat lopullisesti. Näin ainakin minun tapauksessani mutta valtaosalla karvoituksen tiheys on selvästi vähäisempää kuin minulla. Parran alueen varjo oli lähes musta parranajon jälkeenkin.
      Olen kuitenkin tyytyväinen lopputulokseen, leuka ja ylähuuli pysyvät aisoissa pinseteillä. Käsittelyt vähensivät tiheyttä kuitenkin niin paljon.

    • Anonyymi

      Kasvuvaiheessa olleen (näkyvän) karvan kasvu käytännössä loppuu mikäli laserin teho on riittävä ja karva mahdollisimman tummaa (mieluiten mustaa). Ihon ja karvan kontrastiero määrää käytettävän tehon. Jos iho on tummempi, vaikkapa päivettynyt ja karva vähänkin vaaleampi, ei voida käyttää kovin suurta tehoa palovammojen riskin takia.

      Laserkäsittely joudutaan uusimaan noin 4-6 viikon välein kun lepovuorossa olleet karvat ovat kasvaneet esiin. Hoitokertoja toistetaan tarpeellisen määrän kunnes kaikki karvatupet ovat kuolleet. Hoidon onnistumiseen vaikuttaa myös hormoonihoito. Estrogeeni ohentaa ihoa jotta laser tehoaa paremmin ja karvankasvukin voi hieman heikentyä estrogeenihoidon aikana. Sen vuoksi parran käsittely aloitetaan yleensä vasta kun hormoonihoitoa on käytetty jonkin aikaa.

      Mainitsit ettei sattunut kuin vähän. Ilmeisesti ensimmäisellä kerralla on käytetty pienempää tehoa ja seurataan ettei siitä aiheudu ongelmia. Tuliko punoitusta ja turvotusta käsittelyn jälkeen? Tarvitsin jokaisen hoitokerran jälkeen jääpussilla jäähdyttelyn ennen kuin halusi lähteä "ihmisten ilmoille". Mutta kyllä musta parta hävisikin kokonaan seitsemällä hoitokerralla. Vain muutamia yksittäisiä karvoja jäi (välttivät säteet) joita ei edes kannata polttaa laserilla vaan nypin ne muutaman kuukauden välei pinseteillä.

      • Anonyymi

        Pikkuisen tuli punoitusta ja turvotusta ylähuulen kohdalle. Lääkäri sanoi, että kun hoidot tehty, niin ainakin kerran vuodessa pitää käydä laseroimassa


    • Anonyymi

      mie tuos karvanikasvun huomasin loppuvan 65 ko täytin ja entisettii ropis pois.siis oottele rauhaas kyl se loppuu.

    • Anonyymi

      Kävin Oulun yliopistollisessa sairaalassa kasvojen laseroinnissa, niin näkyykö kannassa käynnit?

      • Anonyymi

        Voithan itse tarkistaa näkyykö. Jos et saa näkyviin, niin ei saa muutkaan, koska kyse on somaattisesta hoidosta.


    • Anonyymi

      Siitä on nyt kolme viikkoa kun kävin kasvojen laseroinnissa. Nyt ei tarvitse sheivata , kuin joka toinen päivä.

      Alkuperäinen kirjoittaja.

      • Anonyymi

        Voiko biotiinia käyttää, kun käy kasvojen laseroinnissa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      114
      5316
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      275
      2169
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1756
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1116
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      112
      1069
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      82
      1022
    Aihe