Luokallani on yks tyttö, se on jäänyt luokalle. Se on tosi hiljainen sillä ei oo kavereita kuin ehtä jotain 1-4 luokkalaisia. Siinä ei oo muuten mitää vikaa, mut ku se on semmonen... En mä osaa selittää.... Se on erilainen kuin muut tuntemani.. En oo siihen tottunut. Mut oikeestaan mun piti puhua siitä, että mun opettaja mollaa sitä kokoajan. Se aina huutaa ja elämöi hirveesti jos se tyttö, sanotaan sitä nyt vaikka Anniksi, tekee jotain väärin, ei esim osaa vastata johonkin matematiikan kysymykseen. Se aina istuu sen viereen edes kysumättä tarviiko se apua, ja kuka tahansa tietää miten vaikeeta on keskittyä, kun opettajan haukan silmät tapittaaa jokaista liikettäsi. mulla on kokemusta. Ja opettaja loukkaa sen Annin kunniaa, kun se aina suureen ääneen paasaa siitä, miten voi ihminen olla niin tyhmä, ettei ymmärrää mikä kolmion kulmien summa on.Ja kun opettajakin haukkuu Annia, niin kaikki saa sellasen kuvan siitä että se on tyhma kuin tynnyri. Ja opettaja ei anna Annin opetella taitoja, kuten paperi veitsen käyttöä itse. Opettaja tekee kaiken Annin puolesta vaikka anni sanoo että kyllä mä osaan. Ja jos opettaja antaa Annin yrittää, ja se ei onnistu Se sanoo tuhahtaen ja vahingoniloisena:
-No etpäs osannut. Annappa kun minä teen tämän, tämä on liian vaikeata sinulle.
Eli tämä murhe on minulla. Eikös olekin kurjaa..
-No etpäs osannut. Annappa kun minä teen tämän, tämä on liian vaikeata sinulle.
Eli tämä murhe on minulla. Eikös olekin kurjaa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
että on kyllä paska opettaja.
Vois jollee rehtorille ilmottaa tollasest opettajast ni asia selvitettäis.
tosta asiasta pitää kertoo rehtorille ja mahdollisimman pian! että tommonen käytös saadaan loppumaan!
ei opettajat saa noin käyttäytyä!
Saakohan opettajasi jonkinsortin tyydytystä siitä, että kiusaa tätä Annia sillä kiusaamistahan tuo juurikin on eikä mitään muuta.
Kannattaisi todella kertoa sille rehtorille tosin siinä on 50/50 mahdollisuudet että rehtori kuuntelee ennemminkin tämän opettajan puolusteluja ja uskoo niita kuin että hän uskoisi sinun kertomaasi totuutta.
Ilkeä tilanne, mutta kannattaa edes yrittää auttaa tuota tyttöä.
Hönellä on varmaan muutenkin vaikeaa, kun on kerta luokallekkin jäänyt ja kaikkea.
Voisithan sinä muutenkin yrittää helpottaa ko. tytön elämää, kuten vaikka yrittämällä olla hänelle mukava ja reilu.
Kuulostaa vähältä, mutta saattaa oikeasti auttaa todella paljon jos vaikka aina välillä menet hänelle koulussa juttelemaan.