Milloin uuden HASO-asunnon maksu maksetaan?

Anonyymi

Katsoin HASO Postimiehen haun kohdalla hakuohjeet ja siinä mainittiin, että kun on saanut asunnon ja toimittanut kaikki liitteet, allekirjoitetaan asumisoimeussopimus, ja siitä PARIN VIIKON KULUTTUA maksetaan koko asumisoikeusmaksu ko . Milloin on tuo sopimuksen allekirjoittaminen? Tarkoittaako tuo, että se 20-30 tonnia, jonka aso-asunto maksaa, täytyy maksaa yli 2v. etukäteen, ennekuin asunnot valmistuvat? (valm.aika kesällä 2020)

6

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Tarkoittaako tuo, että se 20-30 tonnia, jonka aso-asunto maksaa, täytyy maksaa yli 2v. etukäteen"
      Näin se on ja se on näin.

    • Anonyymi

      Onko sulla tietoa, mikä aikataulu on aso-sopimuksen allekirjoittamisessa, kun on asunnon saanut? Siitähän se riippuu

      • Anonyymi

        Tässä on nyt joulu välissä. Yleensä on vienyt alle ja päälle kuukauden. Allekirjoitustilaisuuksiakin voi olla muutama.


    • Anonyymi

      Periaatteessa maksetaan kaksi vuotta ennen. Postimiehen tapauksessa jopa runsaat kaksi vuotta, vaikkakin voi olla että sopimusten teko ja maksupäivämäärät siirtyvät ensi vuoden puolelle. Jos hakija hyväksyy heti tarjouksen ja vielä sattuu olemaan joko yli 55-vuotias tai asuu jo asossa, niin vars. varallisuusselvitystä ei tarvitse tehdä mikä sekin nopeuttaa prosessia. Itse aikoinani jouduin tosi nopeasti allekirjoitustilaisuuteen sekä olin luultavasti ensimmäisiä joilla aso-maksu erääntyi. Osa talon asukkaista allekirjoittivat sopimuksen huomattavasti myöhemmin.
      Pankista saa yleensä sen odotusajan lyhennysvapaata ja varsinainen maksaminen alkaa sitten muutosta lähtien.

      • Anonyymi

        Kalasataman Haso Haavi. Hakuaika päättyi 15.4.2019. 30.4.2019 ensimmäiset tarjoukset asunnosta emailiin. Aso-sopimuksen allekirjoitustilaisuus ryhmäkauppana 13.8.2019. Aso-maksun erääntyminen 30.8.2019.

        Valmistuminen 06-09/2020. Lokakuussa on jossain kaupungin papereissa valmistuminen 1.9.2020. Samassa korttelissa Kalasataman puolella Hekan A- ja B-portaat valmistuvat etuajassa (15.2.2020).


    • Anonyymi

      Kohde-esitteessä lopussa on todettu, että ostajan on tutustuttava lopullisiin myyntiasiakirjoihin kauppakirjan allekirjoituksen yhteydessä ja että pohjapiirrustukset tarkistettava 1:50 pohjapiirustuksesta, mutta kaipa ne voi pyytää heti tarjouksen tultua, jotta ehtii perehtyä.

      Urakoitsijan viikkotiedotteissa on näemmä joitakin kuvia työmaasta.
      https://www.ncc.fi/media/pressrelease-container/faea3c0948cc3322/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      74
      2791
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2527
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2271
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1529
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1383
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      1034
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      836
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      824
    Aihe