Kokoomuksen Eero Suutari

Ansiokasta työtä osana muuta ryhmää tekee kokoomuksen Eero Suutari saadakseen sellutehtaan Paltamoon. Jos homma onnistuu, niin se on mittava teko Kainuun hyväksi.

6

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy kuten kävi Rannukalle?

    • Anonyymi

      Taitaa olla myöhässä tämä hanke. Muut sellutehdas hankkeet ovat pidemmällä. Löytyykö sitä rahoitusta mistään ja koskaan tähän Paltamon selluun?
      Jännä kun se tekstiilikuitu on tipahtanut kuviosta kokonaan pois.

      • Anonyymi

        Kainuun Sanomat 26.11.2019 klo 14:36
        Valittu toimitusjohtaja ei tulekaan – KaiCell keskittyy pelkästään sellutehdashankkeeseen, arbron-kuitu ei enää mukana hankkeessa
        · KaiCell Fibersin sellutehdashanke Paltamoon koki pienen takaiskun, kun jo valittu toimitusjohtaja ei tulekaan.

        Paltamon kesämökkiläisille ja kirkonkyläläisille tuli jo pikkujoululahja,
        Toiveissa Parempaa UuttaVuotta 2020!


    • Anonyymi

      Sipilä sai kiinalaiset innostumaan Suomeen sijoittamisesta, mutta nyt sosialistinen hallitus on alkanut pelottamaan ja sijoittajat kaikkoaa. Suutarille kuitenkin plussat myös.

      • Anonyymi

        KaiCellin utopistisille suunnitelmille tuli loppu jo keväällä kun Stora Enso ilmoitti saneeravansa toisen Oulun hienopaperilinjoista kartongin tuotantoon ja Metsä Group ilmoitti rakentavansa maan suurimman sellutehtaan Kemiin.
        Pohjois-Suomen puuraaka-aine ei riitä edes noille kahdelle eo.-mainitulle, mutta kun niillä on merisatamat, niin ne voivat rahdata tarpeen mukaan (laivojen paluukyydissä) halpaa haketta ulkomailta.
        Samalla ne voivat jatkuvasti säätää puun kantohintaa mieleisekseen koko maassa.

        Kallis opetus kainuulaisille ja erityisesti ES:lle. Ei olisi kannattanut lähteä kepuherrojen (Sipilä&Co) kanssa marjaan.


    • Anonyymi

      Nyt se tuli. Tämä j-pennanen on kokoomuksen kannattaja!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe