Haaste riita-asiassa, kirjallisen vastauksen pyytäminen

Anonyymi

Jos vastaan haasteeseen niin mitkä ovat oikeudenkäyntikulut jotka mahdollisesti joutuu maksamaan jos valitus ei mene läpi?

Joutuuko menemään suulliseen käsittelyyn vai hoituuko asiat kirjallisena? Kyseessä pikaluottoon liittyvä saatava.

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä valitus? Minne olet valittamassa?

      Jos et vastaa haasteeseen, velkomusasiasta annetaan yksipuolinen tuomio velkojan eduksi tämän vaatimuksen mukaisesti.

    • Anonyymi

      Meinasin että kun vastaan haasteeseen ja riitautan sen ja mikäli oikeus päätöksessään katsoo että haasteessa on kaikki kohdallaan ja tekee päätöksen velkojan hyväksi.

      Kuluja mietin että kannattaako lähteä haastetta riitauttamaan jos ei ole täysin varma että sillä saa muutosta aikaan.

      T: Aloittaja

      • Anonyymi

        Se tuokin asia on aika tarkkaan vaatimuksineen selitetty oikeudenkäymiskaaressa, eli kuinka vastataan, mitä asioita tuodaan esiin, todisteet mitä aiotaan esittää, ynm.

        Sen kun lukee läpi ja harkitsee onko mahdollista voittaa, eli riitauttaa saatavan ja millä perustein, perusteista pitää esittää jo haastehakemukseen vastatessaan todistelua.

        Kannattaa myöskin hakea netistä googlella tai finlexin sivustolta oikeusistuimien kohdalta vastaavanlaisia tapauksia kuinka niissä on käynyt.

        Vaatii aikaa ja vaivaa ja kovin selvän asian vuoksi ei kannata nähdä vaivaa.

        T. Lawetorder


      • Anonyymi

        Tilanne on aivan sama, kuin missä tahansa ottelussa. Ennen sen alkua molemmat luulevat voittavansa. Käräjäsalistakin vain toinen kävelee ulos voittajana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      36
      5288
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      248
      4873
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4806
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4603
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3747
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2384
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1707
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1662
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      206
      1376
    Aihe