Herättääkö mitään ajatuksia tai kiinnostusta? Kuvanlaatu ilmeisesti ihan ok kummassakin. Ensimmäinen asia mikä kiinnitti huomiota oli koko. Nyt ei ole lähdetty hakemaan pientä ja kevyttä, painoa n.1kg eli peilijärkkäreistäkin löytyy kevyempiä. Reilu koko on ehkä ihan hyväkin asia suurempien ja painavampien optiikoiden kanssa. Vaikka aina hoetaan että peilittömiin voi tehdä pienempää optiikka niin suuntaus on ollut se että tehdään suuria ja valovoimaisia.
Panasonic S1&S1R
8
249
Vastaukset
- Anonyymi
Väärä palsta, täällä keskustellaan nykyään taloustieteistä ja teologiasta.
- Anonyymi
Eikös peilittömän etu pitänyt olla koko ja paino? Kuvanlaatu ihan ok, mutta niin on monella muullakin kameralla. Tarkennus ei liene peilittömien kärkeä, sitä on moitittu mm siitä, että nopeasti liikuvien kohteiden etäisyys jos muuttuu nopeasti, niin Panasonic ei pysy perässä. Suomessa ei ole taittu myydä puoleen vuoteen kovinkaan montaa S1 ja S1R runkoa, ainakaan Verkkokauppan mukaan? Päätyisin ennemmin Sonyyn.
- Anonyymi
Jahka optiikkaa tarjolla niin eiköhän myynti käynnisty. Niin se oli sonyllakin. Canonilla ja nikonilla käy vanhat joten heillä sikäli helpompaa.
- Anonyymi
Aivan liian painava mulle verrattuna esim Fujin peilittömiin. Ei kiinnosta!
- Anonyymi
Sääsuojauksen pitäisi olla kunnossa. Rakenne ja koko muutenkin jämäkän työkalumainen joten ehkä enemmän ammattilaisille tai harrastajille jotka tarvitsevat tämän tapaista. Jos ennen kuvannut panan mft kameroilla niin kynnys siirtyä täyskennoon pienempi kun voi pysyä samassa merkissä.
- Anonyymi
Pana on profiloitunut hyvien video-ominaisuuksien kameraksi, joten suurempi kenno on ollut odotettavissa. Fuji hyppäsi tuon FF::n yli, mikä on mielenkiintoinen veto ajatellen 12K videota ja siitä tarkempia vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
S1H on varmasti parhaita videorunkoja, jos ei paras, tällä hetkellä!
https://youtu.be/V8MD9lwo8N4
Kyse onkin siitä, oliko siirtyminen FF sensoriin mietitty riittävän pitkäjänteisesti? Nyt tultiin markkinoille 6K versiolla, joka on sinänsä merkillinen valinta, kun Tokion olympialaisten pitäisi olla iso 8K:n esiinmarssi. FF:n pitäisi selvitä 8K:sta vielä helposti, mutta entä sen jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840