Herättääkö mitään ajatuksia tai kiinnostusta? Kuvanlaatu ilmeisesti ihan ok kummassakin. Ensimmäinen asia mikä kiinnitti huomiota oli koko. Nyt ei ole lähdetty hakemaan pientä ja kevyttä, painoa n.1kg eli peilijärkkäreistäkin löytyy kevyempiä. Reilu koko on ehkä ihan hyväkin asia suurempien ja painavampien optiikoiden kanssa. Vaikka aina hoetaan että peilittömiin voi tehdä pienempää optiikka niin suuntaus on ollut se että tehdään suuria ja valovoimaisia.
Panasonic S1&S1R
8
238
Vastaukset
- Anonyymi
Väärä palsta, täällä keskustellaan nykyään taloustieteistä ja teologiasta.
- Anonyymi
Eikös peilittömän etu pitänyt olla koko ja paino? Kuvanlaatu ihan ok, mutta niin on monella muullakin kameralla. Tarkennus ei liene peilittömien kärkeä, sitä on moitittu mm siitä, että nopeasti liikuvien kohteiden etäisyys jos muuttuu nopeasti, niin Panasonic ei pysy perässä. Suomessa ei ole taittu myydä puoleen vuoteen kovinkaan montaa S1 ja S1R runkoa, ainakaan Verkkokauppan mukaan? Päätyisin ennemmin Sonyyn.
- Anonyymi
Jahka optiikkaa tarjolla niin eiköhän myynti käynnisty. Niin se oli sonyllakin. Canonilla ja nikonilla käy vanhat joten heillä sikäli helpompaa.
- Anonyymi
Aivan liian painava mulle verrattuna esim Fujin peilittömiin. Ei kiinnosta!
- Anonyymi
Sääsuojauksen pitäisi olla kunnossa. Rakenne ja koko muutenkin jämäkän työkalumainen joten ehkä enemmän ammattilaisille tai harrastajille jotka tarvitsevat tämän tapaista. Jos ennen kuvannut panan mft kameroilla niin kynnys siirtyä täyskennoon pienempi kun voi pysyä samassa merkissä.
- Anonyymi
Pana on profiloitunut hyvien video-ominaisuuksien kameraksi, joten suurempi kenno on ollut odotettavissa. Fuji hyppäsi tuon FF::n yli, mikä on mielenkiintoinen veto ajatellen 12K videota ja siitä tarkempia vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
S1H on varmasti parhaita videorunkoja, jos ei paras, tällä hetkellä!
https://youtu.be/V8MD9lwo8N4
Kyse onkin siitä, oliko siirtyminen FF sensoriin mietitty riittävän pitkäjänteisesti? Nyt tultiin markkinoille 6K versiolla, joka on sinänsä merkillinen valinta, kun Tokion olympialaisten pitäisi olla iso 8K:n esiinmarssi. FF:n pitäisi selvitä 8K:sta vielä helposti, mutta entä sen jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353