Herättääkö mitään ajatuksia tai kiinnostusta? Kuvanlaatu ilmeisesti ihan ok kummassakin. Ensimmäinen asia mikä kiinnitti huomiota oli koko. Nyt ei ole lähdetty hakemaan pientä ja kevyttä, painoa n.1kg eli peilijärkkäreistäkin löytyy kevyempiä. Reilu koko on ehkä ihan hyväkin asia suurempien ja painavampien optiikoiden kanssa. Vaikka aina hoetaan että peilittömiin voi tehdä pienempää optiikka niin suuntaus on ollut se että tehdään suuria ja valovoimaisia.
Panasonic S1&S1R
8
168
Vastaukset
- Anonyymi
Väärä palsta, täällä keskustellaan nykyään taloustieteistä ja teologiasta.
- Anonyymi
Eikös peilittömän etu pitänyt olla koko ja paino? Kuvanlaatu ihan ok, mutta niin on monella muullakin kameralla. Tarkennus ei liene peilittömien kärkeä, sitä on moitittu mm siitä, että nopeasti liikuvien kohteiden etäisyys jos muuttuu nopeasti, niin Panasonic ei pysy perässä. Suomessa ei ole taittu myydä puoleen vuoteen kovinkaan montaa S1 ja S1R runkoa, ainakaan Verkkokauppan mukaan? Päätyisin ennemmin Sonyyn.
- Anonyymi
Jahka optiikkaa tarjolla niin eiköhän myynti käynnisty. Niin se oli sonyllakin. Canonilla ja nikonilla käy vanhat joten heillä sikäli helpompaa.
- Anonyymi
Aivan liian painava mulle verrattuna esim Fujin peilittömiin. Ei kiinnosta!
- Anonyymi
Sääsuojauksen pitäisi olla kunnossa. Rakenne ja koko muutenkin jämäkän työkalumainen joten ehkä enemmän ammattilaisille tai harrastajille jotka tarvitsevat tämän tapaista. Jos ennen kuvannut panan mft kameroilla niin kynnys siirtyä täyskennoon pienempi kun voi pysyä samassa merkissä.
- Anonyymi
Pana on profiloitunut hyvien video-ominaisuuksien kameraksi, joten suurempi kenno on ollut odotettavissa. Fuji hyppäsi tuon FF::n yli, mikä on mielenkiintoinen veto ajatellen 12K videota ja siitä tarkempia vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta panasta on vielä S1H versio joka on nimenomaan videoon tarkoitettu.
S1H on varmasti parhaita videorunkoja, jos ei paras, tällä hetkellä!
https://youtu.be/V8MD9lwo8N4
Kyse onkin siitä, oliko siirtyminen FF sensoriin mietitty riittävän pitkäjänteisesti? Nyt tultiin markkinoille 6K versiolla, joka on sinänsä merkillinen valinta, kun Tokion olympialaisten pitäisi olla iso 8K:n esiinmarssi. FF:n pitäisi selvitä 8K:sta vielä helposti, mutta entä sen jälkeen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332364Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401537
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311353Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281290Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104830Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53742