Hotmail heitti lentolippuni roskiin

Anonyymi

Olen ollut viestinnässä matkatoimistoni kanssa. Odotellut lentolippujani sähköpostiin. Kaikki tämä viestintä on tapahtunut matkatoimiston viestien tullessa Hotmailin Saapuviin.

Lentoliput vain olivat hukassa. Toimistolta vihjaistiin, että entä jos ne onkin menneet Roskapostiin. Aivan! Jo lähes viikko sitten tulleet! Ja hermoillen olen niitä odotellut.

Nyt herää kysymys: MIKSI JUURI TÄMÄ kirje meni Roskapostiin? Lukeeko joku Hotmaililla viestejämme ja tekee tarkoituksellista ilkivaltaa? Jos kyseessä olisi automaatin tekemä virhe, silloinhan kaikki tuon firman viestit menisivät Roskapostiin. Tässä on epälogiikka, joka kertoo jonkun ihmisen lukevan ja valikoivan viestejä. Millä luvalla Hotmail valikoi viestejä, mitkä ovat "roskapostia"?

Hotmail itse on roskaposti-sähköposti, enkä suosittele sitä kenellekään. Sieltä ei esim. mobiililaitteella pääse kirjautumaan ulos, sähköposti jää auki, kenen tahansa luettavaksi. Tämä lienee tarkoituskin.

Ketä Iso Veljeä varten nuo avoimet sähköpostit, niiden lukeminen ja ominluvin lukemansa viestit roskiin heittäminen tapahtuu?

Älkää luottako Hotmailiin!

3

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on myös hotmail-sähköposti. Käyn joka päivä läpi JOKAISEN kohdan eli myös roskapostin. Se ei kestä kauaa ja siten ei jää mitään postia lukematta.

      Tällä en halua mitenkään puolustella hotmailin virheitä, vaan neuvon järkevää käytäntöä.

      • Anonyymi

        Tuo on viisautta. Pitäisi muistaa / tajuta näin yksinkertainen periaate...


    • Anonyymi

      Kokeilin synkronointia voidakseni nähdä sähköpostit eri laitteilla. Kyllä näkyivätkin, mutta poiston kanssa oli vaikeuksia. Piti poistaa kiejautumalla erikseen!!

      Aloitin synkronoinnin purkamisen ja se ei sopinut googlelle. Pyöritystä ja kyselyä riitti ja riitti.... Lopuksi ei uskottu minun olevan minä, googlen posti suljettiin minulta.
      Vuoden kuluttua kertoivat mistä syystä posti suljettiin ja että nyt Eskon on havaittu Olevan Esko ja posti on käytettävissä - arvatkaa käytänkö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      357
      12283
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5367
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      211
      3906
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      195
      2573
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1962
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      860
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      832
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      742
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      696
    Aihe