Yksi neuvo, joka kattaa kaikki tilanteet

Anonyymi

Täällä kysellään milloin mitäkin sähköasennuksiin liittyvää. Ja vastauksia tulee ihan joka lähtöön. Yhteistä noille vastauksille on, että ne ovat lähes poikkeuksetta virheellisiä ja mikäli niiden mukaan tehdään sähkötöitä, niin jonkun henki tai omaisuus on vaarassa.
Levin traaginen mökkipalo on tutkittu sekä syyt ja seuraukset kirjattu. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006317128.html
Silloin huhtikuussa, kun tuo onnettomuus sattui, katsoin lehdissä olleita kuvia ja heti niistä huomasi, että tee-se-itse-sähkömieshän siellä oli pimeitä urakoita tehnyt. Nyt reilu puoli vuotta myöhemmin tutkijalautakuntakin on todennut saman.
Sinällään lattialämmityksen asennus koolattuun puulattiaan ei ole mikään ihmeellinen asia. Se vaan täytyy tehdä oikein ja oikeilla tarvikkeilla.

Mutta se neuvo näihin asioihin:

Käyttäkää aina vain ja ainoastaan luvat omaavia sähköasennusliikkeitä sähkötöissä! Ei ole niin pientä ja vähäpätöistä sähköalan työtä, etteikö sitä ole syytä teettää ammattiliikkeellä.
Pimeät asentajat vähättelevät tätä asiaa, jotta saisivat tehdä keikkojaan jatkossakin ja monet teettäjät kuvittelevat säästävänsä jotain, kun teettävät asennukset pimeänä.
Kannattaa miettiä miltä itsestä tuntuisi menettää joku läheisensä tuollaisen luvattoman sähkötyön seurauksena. Kannattaako ottaa se riski ?

13

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivoo konkurssin partaalla tasapainoileva sähköurakoitsija :D

    • Anonyymi

      Aloittaja on oikeassa, paljon väärää tietoa sähköstä netissä.
      yleensä jos foorumila jotain kysyy.
      -ensimmäiset vastaukset ihan päin persettä
      -toiset vastaukset hieman sivuavat kysymystä
      -joku on jo osittain oikeassa
      -pikku hiljaa alkaa väittely kun kaikki ovat olevinaan ammattilaisia.
      -sitten lopuksi se menee puhtaasti vituiluksi

      joskus tosin melko harvoin foorumille eksyy myös oikea ammattilainen

    • Anonyymi

      Ite hoitanu koko kesämökin sähköt ja hyvin on pelannut, miksi maksaisin turhasta jollekkin sähkösöhlölle? Ei ole vakuutuksiakaan niin ei ole tarttenut niitäkään rikastuttaa 25 vuoteen.

      • Anonyymi

        Mitä vähemmän asioista tietää niin sitä paremmin heillä hommat omasta mielestään sujuu.


      • Anonyymi

        No jo on oikea asenne - minä ite eikä muista sitten väliäkään.


      • Anonyymi

        mutta jos mökki palaa, olet sittenkin kaikesta vastuussa. Yleensä itse sähkönsä asentanut joutuu suurempiin korvauksiin kun samassa tilanteessa ammattilaisen onnettomuus.


      • Anonyymi

        Näin se menee, pitää vain tietää mitä tekee. Ei siitä mitään tule, jos joka kerta joutuisi tilamaan sähkömiehen paikalle, käytännössä mahdotontakin. Tumpelot älkööt vaivautuko ja höpöttäjät saa vapaasti höpöttää mitä ei saa tehdä.


    • Anonyymi

      "Käyttäkää aina vain ja ainoastaan luvat omaavia sähköasennusliikkeitä sähkötöissä! Ei ole niin pientä ja vähäpätöistä sähköalan työtä, etteikö sitä ole syytä teettää ammattiliikkeellä."

      Aina ei onnistu ammattilaiseltakaan. Äitini teetti vanhaan sähkölevyyn, ljossa "soikea" litteä pistoke, johdon. Sitten äiti valitti minulle, maadoitus ei toimi kun saa sähköä.
      Totuus löytyi, yksi johdon säije oli lituskan pistorasian välissä ja tuli ulkoreunaan saakka.

    • Yritän itse kertoa oikeaa tietoa, kun sähköasennuksiakin saan tehdä. Joitain muitakin on täällä.

    • Me varavoimaan keskittyvät tekijät jaamme sähkötyöt kahteen kastiin - on "kova sähkö" eli valtakunnan verkko. Ja sitten on pehmeä sähkö, joka tulee akuista tai aurinkopaneeleista.

      Alkuun pääsee sillä kun tunnistaa milloin on kova sähkö ja pehmeä sähkö. Jos on olemassa mahdollisuus yhteydelle valtakunnan verkkoon - vaikka akkulaturin kanssa puuhaillessa - on suhtauduttava kuin kyseessä olisi kovan sähkön kohde.

      Tietenkin pehmeän sähkön käsittelyssä voi olla voimaa takana siinäkin - mutta ei milloinkaan rajatonta määrää.

      Pari päivää sitten asensin uutta hybridiakkua käyttöön kun kapasitorilta tulevat 48V johtimet hieman hipaisivat toisiaan - seurauksena sokaisevan kirkas valo ja sulaa metallia lenteli alle sekunnissa.

      Johtimen liittimet meni uusiksi alle sekunnissa.

      • Oot kyllä huima kaveri.


    • En tiedä kuinka huima mutta laitoin kuitenkin kuvan liittimistä: https://tinyurl.com/uvt5d2w

      Tuon näköistä jälkeä syntyi alle sekunnissa. Sulaa metallia lenteli heti sillä hetkellä kun välähti.

      Ei voi korostaa huolellisuuden merkitystä liiaksi vaikka olisikin vain akkusysteemien kanssa tekemisissä. Valtakunnanverkon töitä ei edes kannata lähteä tekemään yksin vaan kaverin kanssa - ja molemmat keskittyy tekemiseen eikä pelkästään höpöttämiseen ;)

    • monta vaaraa ompi eessä, kyllä ne kaikki onnettomuudet ovat ikäviä, joskus uhrille, aina omaisille.

      mutta torjunta on viisainta aloittaa siitä, missä sattuu enemmän onnettomuuksia.
      toki on aina olla syytä olla järkevä.
      jo lähes 80v asti selvinnyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      375
      4057
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1486
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      111
      1347
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1114
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      14
      947
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      59
      927
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      890
    8. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      887
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      869
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      861
    Aihe