Janne Ahonen veti tasamaalle ja loukkaantui, olisi varmaan hypännyt pitemmälle, mutta veti hypyn alas tasaselle ”jo” 240 m:n kohdalla. Keskitason hyppääjätkin pääsivät 230:n korville.
Mikä meitä ihmisiä vaivaa?
Vaadimme komeita hyppyjä ja järjestäjät antavat hypätä ennätysloikkia hyppääjien terveyden kustannuksella.
Janne on huikean ylivoimainen, onneksi ei kuitenkaan pahemmin loukkaantunut, koska nilkutti palkintokorokkeelle.
Kiitos Janne, olet upea urheilija!
Janne Ahonen
4
556
Vastaukset
Hyppylavan pitaisi olla niin alhaalla, etta tusinahyppaajat paasisivat vain n. 200 m:riin (tassa tapauksessa) ja huiput yltaiivat huippupituuksiin.
- Maalaismies*
Upea päivä urheilullemme tämä päivä oli. Janne melkein tappoi itsensä, Kimiltä meni rengas mutta Suomen naiset veivät voiton Falunissa.
En tiedä, ovatko nämä tärkeitä asioita. Eivät nämä ainakaan pahoja asioita ole. Se että tapellaan olemassaolosta...On urheilu parhaimmillaan hyvää viihdettä ja kaunista katsottavaa esim. taitoluistelu. Kauneudesta ei voi puhua silloin kun kilpailija hiihtää räkä poskella tai maratoonari oksentaa maalisuoralla.
Urheilijalle itselleen se on totisinta totta, työtä, hikeä ja harjoittelua. Menestymisen vaatimukset lisäävät paineita.
Miksi emme vaan katsoisi hyviä suorituksia ja iloitsisi menestyksestä oli hän minkämaalainen hyvänsä?
Olen aina ihmetellyt japanilaisten mäkihyppääjien uhkarohkeutta, kun he kamikazen lailla heittäytyvät liikkumattomiksi PATSAIKSI syvälle suksien väliin.
Helsingin kisoissa taas kauan sitten ihailtiin päinvastaista, kun täydellisen sopusuhtaiset, kauniit ihmiset kuin antiikin PATSAAT lähtivätkin yhtäkkiä liikkeelle pinkomaan satasta salaman nopeudella. Yksi heistä oli Carl Lewis. Nykyisin kuulemma näyttelijä ja laulaja.
- tuire
Hello, Janne on äärettömän mielenkiintoinen urheilija ja ihminen. Olen joskus tavannut hänet ja jutellut pitkät jutut. Oikea härkä. Hienoa, että olet fiksu. Etkä ole linjalla Nykänen. Luojan kiitos. Olemme ylpeitä saavutuksistasi. Saat kaiken tukemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky54708Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434568Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1553663Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1063476Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty313470Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm452946Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121070Pahimman luokan hasardi
sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap78907Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63809- 93762