Apua ??????

Anonyymi

Miten raivokohtauksen saanutta liikuntavammaista hillitään ?

3

278

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen liikuntavammainen mies ja vastaan vain omasta puolestani. En usko, että yksistään liikuntavamma on äkäisyyden syy. Itseä ainakin vituttaa se, että on syrjitty ja sitten kun sadan ihmisen joukossa on yksi joka saa oikein kunnolla maidon hellalle ja kukaan ei tule väliin. niin itsellä pannu kuivaa ja hermot on kireellä.

      Sitten kun on näitä ns. kavereita.... kavereita alkaa olee liikaa.... ja sitten kun tulee se yksi niin sanottu aito oikea, niin ei pysty olemaan hänelle sellainen kuin hän haluaa.

    • Anonyymi

      Asenteesi on ylettömän halveksiva ja esineellistävä.
      Kyselet kuin ihminen jolla on joku liikkumisen rajoite ei olisi tavallinen ihminen vaan joku ufo-olento.
      Miten "hillitset" muita ihmisiä? Miten hillitset itseäsi? Olet ilmeisesti sama henkisesti keskenkasvuinen tyyppi joka halveeraat täällä liikuntaesteisiä muutenkin.
      Yleensä tasaveroinen keskustelu auttaa konfliktien hallinnassa, haluatko itseäsi "hillittävän" jotenkin kun saat raivokohtauksen?
      Koitahan ymmärtää että ihminen on ihminen , ihan riippumatta onko hänellä joku vamma vai ei.
      Tuskin sinäkään muuttuisit henkisesti joksikin ihan muuksi jos kehosi vaurioituisi jotenkin, ihminen kun ei ajattele kehollaan vaan aivoillaan ja sydämellään, ne asiat ovat liikuntavammaisilla ihan samanmoiset kuin muillakin.
      Paitsi että ihminen joka joutuu kärsimään fyysisistä sairauksista, kasvaa usein vahvemmaksi ja empaattisemmaksi myös muita kohtaan.

    • Anonyymi

      Ihan samalla lailla kuin ketä tahansa jolla on keittänyt ylitse. Miten liikuntavamma noin mielestäsi vaikuttaa siihen hitsaako ja kuinka kiinni....

      Tai en itse ainakaan ole huomannut että ihmiset olisi psyykkeeltään niin erillaisia on niillä vamma tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1136
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      693
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      581
    Aihe