Hei, meidän 9-vuotiaalla narttukoiralla on tänään alkanut vuotamaan hieman sameeta, valkoista nestettä emättimestä. Haju on aika voimakas ja nuolee todella paljon alapäätään puhtaaksi. On myös aika väsynyt, mutta muuten käytös on samanlaista kuin ennenkin. Mittasin lämmönkin, mutta lukema oli normaali, eli 38.4.
Huomasin myös että vedenjuonti on selvästi lisääntynyt viimeviikosta lähin, sekä virtsaaminen. Parilta tutulta kysyin asiasta, mutta he käskivät odottaa muutaman päivän ja seurata tilannetta. Netistä yritin lukea asiasta, mutten oikein saanut vastausta siihen mitä tämä olisi..
Onko kellään ollut vastaavaa tilannetta? Itseäni pelottaa aivan kamalasti jos se on jotain vakavaa ja ensimmäisenä tuli mieleen kohtutulehdus.
Kohtutulehdus?
5
834
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ei ei, ei mitään odottelua - äkkiä eläinlääkäriin! Ei se odottminen mitään hyödytä, ihan idiootti neuvo!
Jos juoksut ovat olleet 2kk:n sisällä - märkäkohtu se on, eikä mene itsestään ohi! On kivulias ja siihen ei auta kuin leikkaus tai lopetus! Soita eläinlääkärille ja kerro oireet, saat takuuvarmasti ajan samalle päivälle kiireellisenä.
Nimimerkillä yksi narttu leikattu, toinen lopetettu juuri märkäkohdun takia. - Anonyymi
"Koiran kohtutulehdus alkaa kiimavuotojen välissä, yleensä noin kaksi kuukautta kiiman loppumisen jälkeen.
Narttu saattaa nuolla vulvan aluetta useammin kuin ennen ja se juo ja virtsaa tavallista enemmän. Joillain nartuilla nousee kuume.
Oireet eivät ehkä ensin näytä kovin vakavilta, mutta koira tulisi viedä heti eläinlääkäriin, jos on aihetta epäillä sillä kohtutulehdusta.
Hoitamattomana koiran märkäkohtu johtaa nartun kuolemaan."
Kertoo Google ja Evidensia yhdessä sekunnissa. Eli soita nyt hittovie eläinlääkäriin ihan jo koiran takia. - Anonyymi
Kohtutulehdukselta ikävä kyllä kuulostaa. Eläinlääkäriin soittoa suosittelen...
Minulla 9v. 35kg koira lakkasi syömästä, vettä meni jopa 7L ja pissaa tuli sen mukaisesti. Toisaalta en ihmetellyt ettei ruoka maistunut, epäilin valeraskautta, vedenjuonti ihmetytti. Muutoin mielestäni oli aika normaali valeraskausoireita. Vähän apaattinen, mutta kuitenkin menossa mukana. Peräpäästä ei valunut mitään ihmeempiä eikä koira nuollut täitseään normaalia enempää. Kuumettakaan ei ollut.
Kolmantena päivänä kun kieltätyi tulemasta autoon, joka oli sen lempipaikka, soitin eläinlääkäriin. Saatiin samalle päivälle aika. Tulehdus oli niin massiivinen, olin ultrassa mukana, että leikkausajan sain samalle päivälle. Ei olisi nähnyt välttämättä enää huomista kuulema, oli niin paha. - Anonyymi
Joo ei todellakaan mitään odotteluja, kohtutulehdukselta tuo vaikuttaa ja siihen tulisi saada apua mahdollisimman nopeasti.
- Anonyymi
Samaa toistan kuten muutkin! Erittäin kivulias joten kipinkapin lekurille! Muutama vuosi sitte erään kasvattajan vanhin koira kitui pois kun ei viety kyseisen vaivan takia lekurille! Sitte itki ja kaipaili koiraansa Facessa!!! Toivottavasti älyää seuraavan koiran kohdalla säästää niistä kaljarahoista sen verran että hoitaa koiran!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722749Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282507Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422211Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132026Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111517- 1671373
- 521052
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa281004IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16818Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99801