Kohtutulehdus?

Anonyymi

Hei, meidän 9-vuotiaalla narttukoiralla on tänään alkanut vuotamaan hieman sameeta, valkoista nestettä emättimestä. Haju on aika voimakas ja nuolee todella paljon alapäätään puhtaaksi. On myös aika väsynyt, mutta muuten käytös on samanlaista kuin ennenkin. Mittasin lämmönkin, mutta lukema oli normaali, eli 38.4.
Huomasin myös että vedenjuonti on selvästi lisääntynyt viimeviikosta lähin, sekä virtsaaminen. Parilta tutulta kysyin asiasta, mutta he käskivät odottaa muutaman päivän ja seurata tilannetta. Netistä yritin lukea asiasta, mutten oikein saanut vastausta siihen mitä tämä olisi..

Onko kellään ollut vastaavaa tilannetta? Itseäni pelottaa aivan kamalasti jos se on jotain vakavaa ja ensimmäisenä tuli mieleen kohtutulehdus.

5

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ei ei, ei mitään odottelua - äkkiä eläinlääkäriin! Ei se odottminen mitään hyödytä, ihan idiootti neuvo!

      Jos juoksut ovat olleet 2kk:n sisällä - märkäkohtu se on, eikä mene itsestään ohi! On kivulias ja siihen ei auta kuin leikkaus tai lopetus! Soita eläinlääkärille ja kerro oireet, saat takuuvarmasti ajan samalle päivälle kiireellisenä.

      Nimimerkillä yksi narttu leikattu, toinen lopetettu juuri märkäkohdun takia.

    • Anonyymi

      "Koiran kohtutulehdus alkaa kiimavuotojen välissä, yleensä noin kaksi kuukautta kiiman loppumisen jälkeen.

      Narttu saattaa nuolla vulvan aluetta useammin kuin ennen ja se juo ja virtsaa tavallista enemmän. Joillain nartuilla nousee kuume.

      Oireet eivät ehkä ensin näytä kovin vakavilta, mutta koira tulisi viedä heti eläinlääkäriin, jos on aihetta epäillä sillä kohtutulehdusta.

      Hoitamattomana koiran märkäkohtu johtaa nartun kuolemaan."

      Kertoo Google ja Evidensia yhdessä sekunnissa. Eli soita nyt hittovie eläinlääkäriin ihan jo koiran takia.

    • Anonyymi

      Kohtutulehdukselta ikävä kyllä kuulostaa. Eläinlääkäriin soittoa suosittelen...

      Minulla 9v. 35kg koira lakkasi syömästä, vettä meni jopa 7L ja pissaa tuli sen mukaisesti. Toisaalta en ihmetellyt ettei ruoka maistunut, epäilin valeraskautta, vedenjuonti ihmetytti. Muutoin mielestäni oli aika normaali valeraskausoireita. Vähän apaattinen, mutta kuitenkin menossa mukana. Peräpäästä ei valunut mitään ihmeempiä eikä koira nuollut täitseään normaalia enempää. Kuumettakaan ei ollut.

      Kolmantena päivänä kun kieltätyi tulemasta autoon, joka oli sen lempipaikka, soitin eläinlääkäriin. Saatiin samalle päivälle aika. Tulehdus oli niin massiivinen, olin ultrassa mukana, että leikkausajan sain samalle päivälle. Ei olisi nähnyt välttämättä enää huomista kuulema, oli niin paha.

    • Anonyymi

      Joo ei todellakaan mitään odotteluja, kohtutulehdukselta tuo vaikuttaa ja siihen tulisi saada apua mahdollisimman nopeasti.

    • Anonyymi

      Samaa toistan kuten muutkin! Erittäin kivulias joten kipinkapin lekurille! Muutama vuosi sitte erään kasvattajan vanhin koira kitui pois kun ei viety kyseisen vaivan takia lekurille! Sitte itki ja kaipaili koiraansa Facessa!!! Toivottavasti älyää seuraavan koiran kohdalla säästää niistä kaljarahoista sen verran että hoitaa koiran!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe