F1 menossa

Vaikka kisoihin saatiin nyt uusia talleja kärkipaikoille, on mielestäni menetetty kilpailullisesti paljon.

Eikös F1 pitänyt olla nopeuskilpailu, eikä että kenen moottorilla ajetan pisimmälle?

Kohta siellä on McLarenissa mersun väärä vitonen tai suora kutonen diisselinä kun koneen pitää kestää miljoona kilometriä.

Enää ei virittämisen taito ole arvossaan koska huipputehoja ei voi koneesta ottaa, vaan nyt kestävyys syö maata taidon alta.

Säälittävää.
5829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asiaa,en jaksa enää edes katsoja kisoja kokonaan.
Koska kaikki säästävät renkaita ja moottoria,tulos on se että kaikki körötettelevät hissukseen

Äänestä
  • Alonso olisi voittoajallaan sijoittunut viime vuoden kisassa viidenneksi, jääden reilu 26 sekuntia kärjestä.

    Räikkösen nopein kierros olisi 2004 ollut seitsemänneksi nopein.

    Nopeuksiahan oli tarkoituskin laskea, missä ei kyllä olennaisesti onnistuttu. Hissukseen ajeluksi tuota ei kyllä voi kuvata.

    Äänestä

Mitä ihmettä ne sotkiin siihen selostajien puheisiin kuljettajien ja tallin radio puheluita?
Muutenkin vakea saada selvää selostajien puheista kun F1:t huutavat mikrofoneihin - voisivat hiljentää taustahälyä vähän . ( Ei sen puoleen ettei selostajat kovin rakentavia juttuja kerro :))

Äänestä

Formulan "kultakausi " taisi olla silloin kun Häkkinen oli puikoissa . Nähtiin kunnon kaksintaisteluja ja oli kunnon selostajakin asialla vai mutä ?

Äänestä
  • Voi lapsi-raukkaa. Kyllä formulakisat olivat ennen Häkkisen tuloa paljon mielenkiintoisempia. Tämähän ei sinänsä ole Häkkisen syy, mutta aikoinaan Sennan, Piquet'n, Prostin jne. taisteluja oli oikeasti mukavaa seurata. Häkkisen McLaren-aikoinahan lähes kaikki ohitukset suoritettiin varikkotyöskentelyllä ja oikeaa kilpa-ajoa nähtiin aniharvoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hautaan kirjoitti:

Vaikka kisoihin saatiin nyt uusia talleja kärkipaikoille, on mielestäni menetetty kilpailullisesti paljon.

Eikös F1 pitänyt olla nopeuskilpailu, eikä että kenen moottorilla ajetan pisimmälle?

Kohta siellä on McLarenissa mersun väärä vitonen tai suora kutonen diisselinä kun koneen pitää kestää miljoona kilometriä.

Enää ei virittämisen taito ole arvossaan koska huipputehoja ei voi koneesta ottaa, vaan nyt kestävyys syö maata taidon alta.

Säälittävää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu