Leipäjono.

Anonyymi

Mistä löytää Tallinnassa leipäjonon? tiedosta kiitollinen😎

14

148

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eestissä ei ole leipäjonoja, koska siellä verorahat eivät kulu aavikkouskonnon edustajien elättämiseen.

      • Anonyymi

        Ei ole Virossakaan kun ihmiset on töissä eikä sossun elätteinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole Virossakaan kun ihmiset on töissä eikä sossun elätteinä.

        Leipäjonoja ei ole koska leipää riittää vain kauppoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Leipäjonoja ei ole koska leipää riittää vain kauppoihin.

        Virossa on huutavapuute leivästä, ei riitä ilmaisjakeluun eikä matuille.


    • Anonyymi

      Siellä on pari hyvää leipä paikkaa. Toiseen ei ole mitään jonoja mutta kun kerran jonoja haet niin kannattaa mennä vanhaan kaupunkiin. Pikk kadulla on varasto josta jaetaan. Kannattaa mennä aamulla ennen kymmentä silloin on jonot pisimmillään. Kestää noin kaksi tuntia. Ei muuta kun hauskaa jonottamista.

    • Anonyymi

      Mistä löytää Tallinnassa hotellista ilmaisen aamiaisen, tiedosta kiitollinen.

      • Anonyymi

        Tallinasta on vaikea saada juoksuaamiaista, olen montakertaa kokeillut ei ole onnistunut🌭


    • Anonyymi

      Tallinnassa ei makseta työttömyys eikä sossu korvauksia, korkeintaan muutama euro jos tarve vaatii. Virossa on pakko olla töissä ja elättää itsensä.
      Toista on Suomessa jossa korvaukset virtaa tilille.

    • Anonyymi

      Suomessa ei ikinä olla oltu niin köyhiä kuin Viron köyhät nykyään ovat.

      • Anonyymi

        Suomessa on toimeentulotuki on sosiaalietuuksiin lukeutuva yhteiskunnan viimesijainen taloudellinen tuki, jolla turvataan henkilön ja perheen ihmisarvoisen elämän kannalta välttämätön toimeentulo. Se on tarkoitettu tilanteeseen, jossa henkilön tai perheen tulot ja varat eivät riitä välttämättömiin jokapäiväisiin menoihin. Toimeentulotuen viimesijaisuus tarkoittaa, että sen määrään vaikuttavat kaikki henkilön tai perheen käytettävissä olevat tulot ja varat. Ennen toimeentulokea henkilön on haettava ensisijaiset etuudet, joihin hänellä on oikeus


    • Anonyymi

      70-ja 80- luvuilla suomalaiset jonottivat Tallinnassa leipää, koska se oli siihen aikaan niin hyvää. Nykyään ei Virossa saa enää niin hyvää ruisleipää. Kommunismi oli hyvä järjestelmä.

    • Anonyymi

      Ei ole toista ruokaa, joka olisi perusolemukseltaan yhtä virolainen kuin ruisleipä. Niin sanottu must leib (musta leipä) saa tumman värinsä ruisjauhoista, joista se on valmistettu. Ruista on viljelty Virossa yli tuhannen vuoden ajan ja sen on ollut keskeinen osa perinteistä maanviljelyä. Rituaalit maatilojen vaurautta ja suojausta varten muodostui viljan ohella, ja keskiaikana, Viro tunnettiin ainoana rukiin viejänä Euroopassa.

      • Anonyymi

        Voih, milloin voimme myös Suomessa ostaa aitoa ruisleipää?


      • Anonyymi

        Suomessa ruista on viljeltiin jo yli 2500 vuotta sitten. Nykyisen Romanian ja Puolan alueella ruista viljeltiin 6700 vuotta sitten. Viro oli tuossakin suhteessa aika myöhäisherännäinen. Perässäkulkijoita koko popula, ei kannata hehkuttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      94
      7653
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4047
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3596
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      3054
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2712
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2562
    7. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2534
    8. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2491
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2439
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      29
      2388
    Aihe