Lahjoja vain lapsille

Anonyymi

Onko täällä muita, joiden perhe/suku on päättänyt että vain lapsille ostetaan lahjoja jouluna? Meillä muutama vuosi sitten oli kuulemma näin päätetty (minä ja mies ei oltu paikalla) ja siitä lähtien ollaan saatu ostaa sisarusten lapsille lahjoja joka joulu, mutta itse ei saada mitään.. Jotenki tuntuu niin ärsyttävälle, edes vaikka villasukat olisi kiva ajatus.. Mutta ei käydä kenenkään mielessäkään, muuta kuin lahjatoiveet tulee whatsappiin. Tänään kävin taas käyttämässä palkkani 9 pakettiin, ja lipsautin kälylle että ostin hänelle ja miehellensä pienet lahjat myös. Käly siihen että: 'Jaaha, nyt joudun siis ostamaan teille jotain, kiva stressi tästäkin!'

Kaiken kukkuraksi mieheni on sairaseläkkeellä, minä hoitoapulaisena silloin kun tarvitaan, eli rahaa ei ole koskaan liikaa, jonka perhe kyllä tietää (kaikki muut kokopäivä töissä, pariskuntia). Voisi edes sitten meidän lemmikeille ostaa jotain, onhan ne meidän lapsia kuulemma.

7

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä se joulu on lapsiperheiden juhla. En ole viettänyt joulua yli kahteenkymmeneen vuoteen. Olen silti ostanut sukuni lapsille lahjoja ja he ovat ilahtuneet niistä. Tein heti alkuun selväksi etten osta aikuisille lahjoja enkä ota lahjoja vastaan. Ne joululahjat on lapsille aivan eri asia kuin aikuisille, joilla jo kaikkea on. Lapset on kuitenkin pääasia tässä maailmassa. Se lahjan antaminenkin jo ilahduttaa, kun tietää että se otetaan aidosti vastaan. En ole mikään rikas, mutta pitää satsata tulevaisuuteen ja lapset ovat tulevaisuutta. Itse olen muinaisjäänne, miksi sitä rahaa käyttäisin itseeni tai muihin muinaisjäännöksiin. Meitä itseensä kyllästyneitä keski-ikäisiä on täällä jo liikaa.

      • Anonyymi

        Sitähän mä kysyinki 😂 Taattua suomi24 kommentointia.


    • Anonyymi

      No meillä on päätetty, että vaihdetaan lahjoja nyt enää vain perheen kesken, kun kummilapsetkin ovat jo isoja. Toki isovanhemmille ostetaan jotain, muttei siis enää koko suvulle, eikä tällä hetkellä suvussa pikkulapsia olekaan. Pelkkiä aikuisia.

    • Anonyymi

      Me olemme lapsettomia eikä osteta lahjoja kenellekkään. Muuten on sisruksia ja heillä yli 10 päinen lapsenlapsilauma niin että olisimme perikadossa jos joulupukeiksi niille alkaisimme,

    • Anonyymi

      Jo olette tyhmiä niin että itse ette saa mitään muuta kuin rahoitatte toisten perheitä.

      Jos aikuisten kesken on lopetettu lahjat niin teidän ei tarvitse mitään lahjoja ostella. Teillä ei ole omia lapsia niin lahjoja ei tarvitse ostaa. Vain lapsille jos ostetaan lahjat niin ne ostavat joilla lapsia on. Olettekohan ymmärtäneet väärin ja teitä käyetään hyväksi.

      Me emme rahoita toisten lapsiperheitä lapsettomina siis emmekä osta lahjoja heille. Lapsiperheet kun ovat vielä varakkaampia kuin me lapsettomat.

    • Anonyymi

      Älä puhu tuollaista paskaa sillä meillä lapsettomillakin vietään joulua eikä se ole mikään ainoastaan lasten juhla. Alan laittamaan joulua jo marraskuussa ja somistamaan kotia joulukoristeilla. Joulukuu vietetään pikkujouluja joka viikonloppu huipentuen sitten jouluun. Olen jouluhullu eikä siihen tunnelmaan mitään lapsia tarvittu ole koskaan. Miehelläni ei ole mitään sitä vastaan että saa kuunnella joululauluja ja koti on somistettu jouluiseksi jo marraskuussa kun alkaa pimeä aika. Heti saa alkaa punaisia tunnelma valoja laittamaan pihalle ja sisälle.

    • Anonyymi

      Ihan omaa tyhmyyttänne syydätte rahaa, eikä kukaan todella sano tai kysy että onko teillä varaa. Jos ihminen on tyhmä niin saahan sitä antaa vaikka kalsarinsa jalasta eikä kukaan valita siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      79
      8018
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      77
      7479
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      21
      7466
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      198
      7097
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      84
      5924
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5810
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5532
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      4200
    9. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      26
      3240
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      60
      974
    Aihe