Jos norjalaiset on näin hyviä täysin ilman dopingia niin miksi dopingia yleensä on käytetty ?
Kysymys dopingista
12
132
Vastaukset
- Anonyymi
Norjalaisiakin on kyllä jäänyt kiinni dopingista mutta heillä on hyvät selitykset ja tuomiot on olleet lieviä.
Huulirasvassa oli dopingainetta mutta en huomannut varoitusta tuubissa.
Selitys meni läpi. Muilla samaa selitystä ei ole hyväksytty.- Anonyymi
Todennäköisesti Johaug käytti huulirasvassa ollutta dopingainetta ja huulirasvaselitys keksittiin siltä varalta että jäädään kiinni testissä.
- Anonyymi
IS sensuroi, kun erehdyin viattomasti kyselemään norjattaren ylivoimasta. Miksi Johaugia ei varusteta älykkäällä seurantapannalla? Kenian juoksuihmettä seliteltiin aikanaan Ylen dokumentissa keveillä pohkeilla, mutta nykyään ollaan viisaampia. Ei sen puoleen, huippu-urheilusta meni uskottavuus aikoja sitten, joten hällä väiä.
- Anonyymi
Wada ym. kykenemättömiä suoriutumaan heille annetusta tehtävästä eli ottamaan huijarit kiinni. Ovat vaan tiettyjen maiden urheilijoiden kimpussa. Tämän takia koko Wada ym lopetettava ja kaikille urheilijoille vapaus käyttää ihan mitä mömmöä vaan haluaa suoritusta parantamaan.
- Anonyymi
EPO-kaudella norjalaiset imivät kaiken minkä suoliinsa saivat mahtumaan, mutta eivät olleet ylivoimaisia. Nyt kun on nämä salaiset aineet, joita ei testata, niin huulihauki voittaa puolitehoilla hengästymättä.
- Anonyymi
Vastaan kysymykseesi. Hiihdossa kiellettyjä aineita käyttävät ne jotka niitä joutuvat pärjätäkseen lajissa käyttämään.
Siitä syystä Norjalaisilla ei tällä hetkellä sellaiselle toiminnalle ole tarvista. Toivottavasti ei meillä suomalaisillakaan vaikka meillä onkin todella synkkä doupping historia alkaen kuutsan ajoista aina kaksituhattaluvulle.
Suosittelen muuten katsomaan dokumenttielokuvat sinivalkoinen valhe ja isänmaallinen mies.(Ei herkille)
Jälkimmäinen kertoo edellä mainitun valmentajan ajoista.
Suurin voitto taistelussa kiellettyjä aineita vastaa saatiin kuitenkin kun saimme Venäjän suljettua pois tulevista arvokilpailuista.
Ainoa oikea rangaistus tosin maalle olisi ikuinen kilpailu kielto arvokilpailuihin. - Anonyymi
Katrin Krabbe
oli viimeinen DDR`n kilpajuoksia joka jäi kiinni dopingista
100m juoksusta 1992
Aleksandr Karelin oli myös yksi cccp`n kasvuhormooneilla
doopattu painijajoka ei jäänyt kiinni?
Kuitenkin hänen kehonsa oli jo kuvistakin päätellen ihminen joka näyttää gorillalta ei ole normaali ihminen.
Samoin USA`n Florence Griffith-Joyner
joka kuoli 39v oli hänkin oman näkemykseni mukaan kasvuhormoneilla
doopattu.
Onhan se nyt päivänselvää etteivät nää norskit he vedä puhtailla vaikka asuisivat Lofooteilla?
Miksi Norjalaiset osasivat käräyttää suomalaiset HemoHess jos ei se ollut jo heille historiaa?- Anonyymi
Muut tiesivät hemohessin vaarat ja peittivät eli ohensivat esimerkiksi HAES:lla. Kyrö vaati FISsiä ja WADAA testaamaan nuo muut aineet (varma testi niille oli jo, mutta Lereim sai estettyä testit), joten Kyrö sai kielteisen vastauksen.
Se olisi merkinnyt, että kaikki olisivat kärynneet Dähliestä alkaen. Harmi, vain siten hiihto olisi puhdistunut myös torsklandetin osalta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muut tiesivät hemohessin vaarat ja peittivät eli ohensivat esimerkiksi HAES:lla. Kyrö vaati FISsiä ja WADAA testaamaan nuo muut aineet (varma testi niille oli jo, mutta Lereim sai estettyä testit), joten Kyrö sai kielteisen vastauksen.
Se olisi merkinnyt, että kaikki olisivat kärynneet Dähliestä alkaen. Harmi, vain siten hiihto olisi puhdistunut myös torsklandetin osalta.Kyröi ehdottI MYÖS FISin pääsihteerin puhuttelussa, että FIS ratsaisi kisakylän kiellettyjen aineiden varalta. Tätä ei suostuttu tekemään ja poliisi sai kiellon toimia.
FIS:n nykyisin eläkkeellä oleva maastohiihtojohtaja Bengt-Erik Bengtsson vahvisti HS:lle tehneensä Kyrön kanssa sopimuksen Kuitusen tahallisesta keskeyttämisestä vuoden 2000 joulukuussa käydyssä Brussonin maailmancupin kisassa.
Bengt-Erik Bengtsson, Tukholman yliopiston emeritusprofessori, oli tiukan norjalaisohjauksen alaisuudessa mm. tutkimushankkeiden rahoituksen osalta. - Anonyymi
"DDR'n kilpajuoksia"
"doopattu"
Etkö sinä pohjoisen juntti osaa edes alkeellisia kielioppisääntöjä?
"DDR:n kilpajuoksija"
"doupattu"
Noin nuo OLISI pitänyt kirjoittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"DDR'n kilpajuoksia"
"doopattu"
Etkö sinä pohjoisen juntti osaa edes alkeellisia kielioppisääntöjä?
"DDR:n kilpajuoksija"
"doupattu"
Noin nuo OLISI pitänyt kirjoittaa.Eipä olisi.
Kielioppi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä olisi.
Kielioppi.Pohjoisen asukeissa on paljon täysin kouluttamattomia syrjäytyneitä juntteja.
Se näkyy mm. siinä, että nuo pohjoisen asukkaat eivät osaa edes kirjoittaa virheetöntä suomea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204395Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103214Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403107IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm442417Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791079
- 561054
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2371043Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3681019Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e139893