Olen viime vuosikymmeninä varsin vähän matkustellut, etenkään lentokoneilla, ja nyt olis lentomatka edessä. Hirvittää se touhu lentoasemalla, kuinka osaan mennä ja mitä tehdä. Nykyään kun on toiset systeemit, kuin tuolloin vaarin aikaan.
Helsinki- Vantaasta varmastikin selviydyn, liikoja töpeksimättä, mutta sitten Berliini... Pelottaa se matkatavarahihna.
*Kun koneesta laskeudutaan, niin kävelläänkö koneesta halliin, onko halli aivan vieressä, vai viekö sinne bussi? (Joskus ammoin, isolla kentällä kuljetettiin matkustajat seisoen pikkubussilla yli lentokentän.)
*Sitten matkalaukut: Kun matkalaukkuja alkaa tulla, onko laukkuhihna leveä vai kapea ja kuinka helposti siltä saa kiskottua oman matkalaukkunsa? Onko siinä aina kauhea ryysis?
Muistan ammoin, kun maailmaa matkasin, miten hankala oli saada hihnalta matkalaukkua, hihnan ollessa leveä, laukun liukuessa toispual hihna, eikä käsillä ylettynyt. Olen yrittänyt netistä etsiä kuvia tuon lentoaseman - Berlin, Tegel - matkatavarahihnasta, mutta en ole löytänyt.
En ole enää varsin ketterä tyttö, siksi pelottaa. En saa unta.
Anteeksi.
Berlin, Tegelin lentoasema
2
235
Vastaukset
- Anonyymi
Löysin tällaisen linkin, joka auttaa jo paljon:
https://www.rantapallo.fi/lennot/kuinka-toimia-lentokentalla-opas-ensimmaiselle-lennolle/
Tietyssä mielessä "ensikertalaisena" päätin, että tulevaa lähtöä ennen menen hyvissä ajoin kentälle ja teen siellä nk. manuaalisesti lähtöselvitykset.
Ehkä mahd. tulevaisuuden lennot onnistuvat sitten jo paremmin: lähtöselvitys netissä, kun tiedän, mitä vaaditaan. ✈
Onnistuinhan huomattavasti nuorempana, voisi sanoa: jotakuinkin lapsena, useita kertoja lentämään mennen tullen toiselle puolen maapalloa.
Eiköhän tuo vanhalta ämmältäkin luonnistu. Englannin kieli on osin himppa unohtunut, mutta... enköhän selviydy. - Anonyymi
Tavallisesti lentokentillä on isompi matkatavara-aula, missä on useampi hihna ja monitoreista voi sitten katsoa, mistä omat laukut löytyvät. Tegelin A-terminaalissa jokaisella portilla on kuitenkin oma hihnansa saapuvien matkustajien tavaroita varten, joten baggage claimia ei tarvitse lähteä etsiskelemään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872896SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095- 1121968
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141954Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371554Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3691415- 871061