Kysymys: mieheni tehnyt vuosikausia töitä palkkatöiden jälkeen iltaisin ja viikonloppuisin vielä, eikä vapaa aikaa ole, kotipaikkansa eteen kun isänsä ollut vakavasti sairaana jo monta vuotta eikä pysty enää kommunikoimaan. Vanha äitinsä asuu kotipaikalla, eikä kykene itse enää mitään tekemään. Testamenttia ei ole tehty. Äiti sanoo, ettei poika muuttaa sinne, kun sopimusta siitä ei kukaan voi tehdä. Onko tämä näin?
Asumisoikeus
Anonyymi
1
136
Vastaukset
- Anonyymi
Täh?
Mistä "kotipaikasta" nyt puhutaan?
Miehesi vanhempien asunnosta vai?
No ei, ei poika sinne noin vain muuta ainakaan niin kauan, kun jompikumpi vanhemmista on elossa.
Jos on ainoa perillinen, niin aikanaan voi halutessaan muuttaa asunnon kokonaan perittyään, jos perintövero hoituu asuntoa realisoimatta.
Mistähän ihmeen sopimuksesta tässä nyt olikaan kyse?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668