Tein 1kk duunia. Laskin että siitä tulee noin yli 2.5kk karenssi ja asumistuet pois arviolta 2 kk. Tästä syystä menikin masiksen puolelle, joten jos pääsen saikulle niin
Kelahan maksaa sairaslomarahaa. Syy sairaslomalle. Palkan varastaminen josta aiheutuu masennusta.
Kelahan maksaa sairaslomarahaa. Syy sairaslomalle. Palkan varastaminen josta aiheutuu masennusta.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eli laskettu niin, että 1kk töitä ja sitten kela varastaa siitä puolet ja ottaa asumistuet pois. Se on sama kuin karenssi. No ei muutakuin saikulle lomps.
Witu tyhmää tuommone
Samaa mieltä, Kumma kun tarvii palkasta varastaa. Seuraavalla kerralla teen työharkkasopparin. Sillä voi tehdä 2 viikkoa töitä ja palkan saa osissa 6 kk ajalla.
Ihmise kiusaamista tuommone...itse kyllä tosin tiedän etten minkäälaisia töitä saa enää
Sama täällä. Suhteilla sain duunin, joten tuuri kävi, mut ei se kauaa kestänyt.
Rupeenkin tässä tekee pimeitä töitä.
Älä tee mitään , kadehtii ne sinua siitkin
Kiitti+kannustuksesta,+mut+kyl+aattelin+rupee+marjastaa,+kalastaa,+ja+jotain+valokuvausta+/droneilua+eli+ilmakuvausta+olisi+kiva+tehdä,+josta+saisi+pikkulisätuloa.++Laskin+muuten+uudelleen+niin+kela+vei+palkasta+60%+asumistukineen+ja++10%+verottaja.+Ihan+kiva+tuo+70%+vähennys+pätkätyöstä.++Siunausta+sulle+ja+toivotaan+että+itsekin+saisit+jotain+mieluistasi+hommaa+kehiteltyä.+Mene+pois+kuitenkin+euron+hommista+ja+pätkätöistä,+tai+jos+et+oo+varma+kuinka+kauan+duuni+kestää,+niin+tee+firman+kans+soppari,+jossa+palkka+maksetaan+osissa+esim+279e/4vk+välein.+Teet+esim.+kuukauden+päivähommia+ja+huomaatkin+et+ei+oo+sun+juttus,+niin+saat+palkan+myöhemmin+osissa+ilman+karensseja+ja+kelaa+joka+varastaisi+60%+tuloistasi.+Jos+vaan+pomo+suostuu+ja+ymmärtää+asian,+mut+suurin+osa+ei+neuvottele.
Onko kertaakaan tullut mieleen yrittää löytää töitä mistä sais sen verran palkkaa että pärjäis ilman kaikenmailman tukija.Takavuosikymmeninä ei sossussa käynyt kuin juopot ja vammaset,nyt sitä pidetään ihan normaalina,ei ole ihme että meidät veroilla tapetaan.
Onko käyny mielessä ettei noilla tuki rahoilla edes töitä voi etsiä perkele
Pitkäaikaistyötön ei sitä paitsi edes saa töitä perkele
Aloittaja väittää julkisesti, että palkasta on varastettu. Shittiä. Sitä vartenhan minäkin käyn osittain duunissa, että en tarvitse enää juuri asumistukea/soviteltuakaan paljoa.
Minulta ei ole varastettu, minä saan palkkaa jonka työnantaja maksaa, joten mikään ei voi muu taho siitä varastaa.
Laskeeko aloitus näin, että kun hankit vaikka nolla euroa, ja sinulla on 100 pinnaa asumistukea ja muita tukia, niin että jos hankit vaikka 50 euroa, niin pitäisi tuo sama saada? Kunkin etuuden kun saa tietyillä tulorajoilla. suuruuskin vaihtelee tuloista riippuen.
Tulen itse osa-aikaduunarina toimeen, jotenkin- en ostele autoja tai omakotitaloa, mutta perusjutut pärjään. En laske sentilleen ostoksia. En laske kuin sen, että vähintään tietty summa on aina tilillä, minkä alle en käytä.
Mistä aloittaja saa karenssin? Eikös hänellä ollut määräaikainen pesti? Tyhmä sanoutuu irti jos toistaiseksipaikan on saanut- silloin jos homma kusee, ootetaan potkuja. Niin ei karenssia.
Joo osta asunto ja mee sossuun hehehe hihihihi
Ei pidä tehdä sitä työtä, jos ei ole tyytyväinen. Niin yksinkertaista ihmisen onni on.
Käytännössä ainoastaan kunnon perintö takaa sen, että ei tarvitse loppuelämässään törmätä sanaan työ. Hyvä, että faija oli ahkera ja sijoitti valtavirtaa vasten onnistuneesti pitkän kaavan mukaisesti. Tällainen on sattunut kohdalleni. Työ olisi viimeinen asia, jota haluaisin tehdä.
Ei tohon tarvii törmätä muutenkaan. Jos ei ol niin ei ol
Noniin nyt tuli ekat työttömyysrahat. Yllätys oli suuri sillä asumistuki ei lähtenyt mihinkään, eikä palkasta pöllitty sitä 0.50e. Eli työmarkkinatuki tulee normaalisti siitä lähtien kun työt loppui seuraavana päivänä. Kelaakohan Kela nämä joskus takaisin? Tein myös noin 6v sitten määrä-aikaisen duunin, ei sekään tukia vähenänyt yhtään. Kaikista olen palkkatodistukset ja muut tiedot Kelalle ilmoittanut.