TAKKA?

Olen tilaamassa 70kg painavaa valurautatakkaa.
Kestääkö normaalilattia sen, jos vedän alle samaa lämmön kestävää levyä mitä saunassa on kiukaiden ympärillä ja yläpuolella? Kiitos jos joku tietää ;-)
51511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eihän 70kg ole kuin pienen miehen paino.Jos sun lattias kestää pienen miehen vierailut,kestää se
takankin painon.

Äänestä

takan asennusohjeesta mitä alle ja eteen on laitettava.Luultavasti peltiä.

Äänestä

Mitä se tulensuojalevy olikaan nimeltään ???

Jos asettaa kaminan josta lähtee paljas peltihormi ylös, niin kuinka paljon pitää olla villaa ja toi tulensuojalevy välissä varsinaiseen puurakenteeseen, ettei syty palamaan....

Miten/minin toi tulensuojalevy pitää asentaa, että se saadaan tarpeeksi irti puusta ?

Äänestä
  • Ehkä kannattas soittaa palolaitokselle ja kysyä palotarkastajalta ohjeet,niin saa faktaa tietoo.Mutu tietoihin ei oikein ole tässä asiassa luottaminen.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Pipa kirjoitti:

Olen tilaamassa 70kg painavaa valurautatakkaa.
Kestääkö normaalilattia sen, jos vedän alle samaa lämmön kestävää levyä mitä saunassa on kiukaiden ympärillä ja yläpuolella? Kiitos jos joku tietää ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu