Olen lukenut, että jos pentu rimpuilee ja alkaa purra kesken esim. hoitotoimenpiteiden tai sylissä, niin otetta pitää vain tiivistää ja sitä ei pidä missään nimessä päästää voittamaan tilannetta ja laskea lattialle... Mutta siis entä jos pentu rimpuilee vaan kahta rajummin, heiluttelee päätään kita ammollaan ja todella haluaa päästä jo vihaisesti käteeni kiinni?!?!? En oikein edes hahmota kuinka voisin pitää pentua tarpeeksi lempeästi tuollaisessa tilanteessa, vaan otteen päästä/kaulasta on oltava tosi tiukka - tuntuu, että pentuni ottaa sen vain haasteena ja pistää täydet kierrokset murinoineen kehiin.
Niskasta kiinni?
Tunnustan, että pelkäänkin noissa tilanteissa enkä uskalla pitää tarpeeksi napakasti, vaan pentu pääsee melko vapaasti kumminkin hakemaan sitä puruasentoa. Mitä teen väärin vai onko pennussa jotain vikaa? Pentu vasta 9 vk vanha.
Miten pikkupentua pidetään sylissä, jos puree ärhäkkäänä?
3
200
Vastaukset
- Anonyymi
Jos aijot tehdä jonkin toimenpiteen, harjaus, kynsienleikkuu yms.Niin teet sen, ja lopuksi kehut ja palkitset.
Jos lopetat kesken, pentu oppii että rimpuilemalla siitä selviää.Ja seuraavalla kerralla se on viellä vaikeampaa.
Kun opet pennulle, että toimenpiteet tehdään joka tapauksessa, ja lopussa tulee kehut ja palkkio.Pentu oppii siihen, ja antaa tehdä toimenpiteet.
Jos yrität, ja luovutat pennun rimpuillessa, opetat sille että kun laittaa hanttii toimenpide lopetetaan.
Meillä kynsien leikkuista kaksi ensimmäistä kertaa pentu pisti hanttiin.Palkitsin jokaisesta tassusta, ja kehuin.Pentu oppi että kynsien leikkuusta saa herkkua.Nykyään kun otan kynsisakset, ja menen lattialle istumaan.Koira tulee käskemättä syliini kynsien leikkuuseen.Palkitsen siitä yhä, ennen joka tassusta, nyt vain kynsien leikkauksen jälkeen. - Anonyymi
Napakasti vaan päättäväinen ote, jos sille nyt annat periksi sulle tulee kamalat vaikeudet myöhemmin kun pentu nyt noin nuorena jo oppii että sinua voi tossuttaa
- Anonyymi
Yritä tähdätä hoitotoimenpiteet siihen, kun pentu on nippa nappa hereillä, eli silloin kun se on todella väsynyt. Jos yrität tehdä toimenpiteet silloin kun pennulla on eniten virtaa, ei ne tule onnistumaan. Väsyneenä pentu ei jaksa taistella.
Kun pentu riehuu, älä silloin yritä pitää napakasti kiinni ja tehdä toimenpiteitä, vaan pidä ainoastaan napakasti kiinni. Kun rauhoittuu, palkkaa ja kehu rauhallisesti ja yritä sitten uudestaan. Palkan olisi hyvä olla jotain erityistä, jotain sellaista mitä ei saa milloinkaan muuten, jotta palkka ei menetä merkitystään.
Pennussa ei ole mitään vikaa, eikä se osaa vielä olla vihainen siinä mielessä, kuin ajattelet, vaan on ihan normaali. Sinun pitäisi saada nyt apua (kädestä pitäen) mahdollisimman pian. Kuten täällä jo sanottu, jos nyt annat periksi, tulee jatkossa olemaan aina vain vaikeampaa ja lopulta mahdotonta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3183750Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322058- 1001703
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451674Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1091422- 1451215
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041156- 821123
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104964Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74894