Wow! Osataan meillä Suomessakin olla järkeviä! Luulin, että Microsoftin lobbaajat ovat voidelleet jo kaikki virkamiehet, mutta näköjään ei. Mielestäni tärkein asia on, että valtin (veronmaksajien) rahaa ei työnnetä Yhdysvaltoihin vaan käytetään tärkeämpiin asioihin täällä Suomessa. Kiinnostaisi nähdä tilastoja missä kaikkialla on OpenOffice tai missä sitä ollaan käyttämässä? Onko tästä kukaan tehnyt tutkimusta?
"Selvityksen suositusten päälinjauksena on siirtyminen OpenOfficen ja Microsoft Officen yhdistelmäkäyttöön. Suosituksen mukaan yhdistelmäkäytössä 8500 henkilöä hallinnonalan 10000 henkilöstä siirtyy OpenOfficen käyttöön, ja 1500 henkilöä käyttää Microsoft Officea. Ratkaisu poistaa nykyisin hallinnonalalla käytössä olevaan SmartSuiteen liittyvät riskitekijät, on kustannustehokas ja kansainvälisten suositusten mukaiseen avoimeen XML-tiedostomuotoon perustuva ratkaisu, jolla lisäksi saadaan korkea yhteensopivuus Microsoft Officeen ja sen tiedostomuotoihin. Microsoft Officea jätetään
käyttöön välttämättömien Office-sidonnaisuuksien tai sidosryhmäyhteyksien edellyttämä osuus kokonaiskäytöstä, esimerkiksi Valtioneuvoston yhteiskäyttöisten järjestelmien PTJ:n ja EUTORI:n käyttö.
Suositusten mukaan siirtyminen uuteen toimisto-ohjelmaympäristöön aloitetaan vuonna 2007, kun hallinnonalalla on viety loppuun työasemien käyttöjärjestelmäpäivitys Windows NT 4 -alustalta Windows XP -alustalle. Toimisto-ohjelmaratkaisun käyttöönotto valmistellaan vuosien 2005-2006 aikana tietohallinnossa, ja lopulliset päätökset etenemisestä tehdään syksyllä 2005."
koko juttu:
http://www.om.fi/tulostus/30801.htm
"Selvityksen suositusten päälinjauksena on siirtyminen OpenOfficen ja Microsoft Officen yhdistelmäkäyttöön. Suosituksen mukaan yhdistelmäkäytössä 8500 henkilöä hallinnonalan 10000 henkilöstä siirtyy OpenOfficen käyttöön, ja 1500 henkilöä käyttää Microsoft Officea. Ratkaisu poistaa nykyisin hallinnonalalla käytössä olevaan SmartSuiteen liittyvät riskitekijät, on kustannustehokas ja kansainvälisten suositusten mukaiseen avoimeen XML-tiedostomuotoon perustuva ratkaisu, jolla lisäksi saadaan korkea yhteensopivuus Microsoft Officeen ja sen tiedostomuotoihin. Microsoft Officea jätetään
käyttöön välttämättömien Office-sidonnaisuuksien tai sidosryhmäyhteyksien edellyttämä osuus kokonaiskäytöstä, esimerkiksi Valtioneuvoston yhteiskäyttöisten järjestelmien PTJ:n ja EUTORI:n käyttö.
Suositusten mukaan siirtyminen uuteen toimisto-ohjelmaympäristöön aloitetaan vuonna 2007, kun hallinnonalalla on viety loppuun työasemien käyttöjärjestelmäpäivitys Windows NT 4 -alustalta Windows XP -alustalle. Toimisto-ohjelmaratkaisun käyttöönotto valmistellaan vuosien 2005-2006 aikana tietohallinnossa, ja lopulliset päätökset etenemisestä tehdään syksyllä 2005."
koko juttu:
http://www.om.fi/tulostus/30801.htm
Vastaukset 20
Vanhimmat
Järkevää olisi ollut hylätä OpenOfficen kaltainen buginen harrastelijatekele ja siirtyä suosiolla kokonaan ylivertaisten MS-Office -ohjelmistojen käyttäjäksi.
ylivertainen; ei niin muuten!
...buginen paska.
Miten niin buginen? OOo 1.1.4 on erittäin vakaa ja toimiva ohjelma. Enemmän itselläni on vaikeuksia työskennellä MS Office XP -paketin kanssa. Oletko ehkä mikkisoftilla töissä? Kuulostaa vain siltä :)
aprilli pilasi et varmaan ole tosissasi.
Kirjastoissa ollaan siirrytty (vai onko niissä aina ollut?) Linuxeihin. Valtiovalta suosittelee virastojen käyttämän avoimen lähdekoodin ohjelmistoja. Mutta sitten: opetusministeriön toimintasuunnitelmassa vuodelle 2005 mainitaan esto-ohjelmien käyttöönotto kouluissa ja kirjastoissa. Esto-ohjelman, joka on suomalainen, maksullinen tottakai ja myös -tottakai- toimii vain Windows-koneissa. Eli Linuxit helvettin kirjastoista ja paskaa tilalle. Meidän veronmaksajien rahoilla. Mutta onko tuo ihme, jos "asiantuntijat" ovat tätä tasoa:
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutinen.asp?UutisID=66411
"Suositusten mukaan siirtyminen uuteen toimisto-ohjelmaympäristöön aloitetaan vuonna 2007, kun hallinnonalalla on viety loppuun työasemien käyttöjärjestelmäpäivitys Windows NT 4 -alustalta Windows XP -alustalle. Toimisto-ohjelmaratkaisun käyttöönotto valmistellaan vuosien 2005-2006 aikana tietohallinnossa, ja lopulliset päätökset etenemisestä tehdään syksyllä 2005."
Mitä helvettiä? 2007 ne siirtyy käyttämään XP:tä?? Eikö silloin ole jo uusi Longhorn markkinoilla? Eikö kahdesa vuodessa pystytä kouluttamaan it-osaajia Linux-ympäristöön verkon ylläpitotehtäviin jne jne? Suomessa on 400000 it-ammattilaisen reservi, joka vain odottaa koulutusmahdollisuutta ja työmahdollisuutta. SIINÄ yhteiskunnalla olisi todellinen säästökohde tulevaisuutta ajatellen: koulutettaisiin työttömistä *nix-osaajia, jotka pitäisivät valtion rattaat pyörimässä ja kehittäisivät uusia it-alan sovelluksia. Tämä ei voi kuin kasvattaa valtiontaloutta ja edistää hyvinvointia. Mutta mikkisoftaa kehiin:(
Suomessahan käytetään aina toisten hylkyjä.
2007 on valittu siksi, että vanhat romut saadaan halvalla, tai sitten voidaan homma hyvällä omallatunnolla pyörtää väittämällä, että XP-systeemi ei ole enää ajankohtainen ja ostetaan kalliilla MS:n uusimmat tekeleet.
Kansahan kaiken maksaa.
Kun näitä palstoja lukee, ei voi välttyä epäilykseltä, että täällä harjoitetaan maksettua kaupallista propakandaa.
Onneksi joskus kyseinen toiminta aiheuttaa rajun vastareaktion tarkoitustaan vastaan.
Suomen kansantaloutta ei voida kasvattaa ohjelmatuotannolla.
Sehän olisi "MS:n pettämistä" ja jouduttaisiin maksamaan lisää EU-maksuja nousseesta elintasosta.
Sitäpaitsi MS ostaa pian kaikki patentit ja patentoi kaiken koodausmahdollisen, joten mitään ohjelmatuotantoa ei voi olla MS:n ulkopuolella.
Tällä tavoin ahneus ja tyhmyys maailmassa kasvaa äärettömiin mittoihin.
"Suomen kansantaloutta ei voida kasvattaa ohjelmatuotannolla.
Sehän olisi "MS:n pettämistä" ja jouduttaisiin maksamaan lisää EU-maksuja nousseesta elintasosta.
Sitäpaitsi MS ostaa pian kaikki patentit ja patentoi kaiken koodausmahdollisen, joten mitään ohjelmatuotantoa ei voi olla MS:n ulkopuolella."
Kansantalous nousisi siitä syystä, että saataisiin työttömyysluvut laskuun- ei sitä kautta, että tuotettaisin maksullisia sovelluksia. Kuinka paljon niitäkin voi tehtailla ilman että kukaan rupee kysymään MIHIN niitä oikein tarvitaan? Toki ammattitaitoisten osaajien määrän kasvu tuottaisi myös yksityisiä ohjelmistoyrityksiä- tukisi kirjaimellisesti hallituksen pyrkimyksiä pienyrittäjyyteen kannustamiseksi.
Ota esimerkiksi Suomen Armeija: ottaa käyttöön m$server2000-järjestelmän. Tämäkin olisi pitänyt toteuttaa vapaan lähdekoodin sovelluksena ITSE koodaamalla, koska minkään ulkopuolisen tekemä sovellus EI sovellu itsenäiseen maanpuolustukseen! Tässä *nix-koodaajia olisi tarvittu- ja tarvitaan tulevaisuudessakin. Patenttilakeja voidaan aina kiertää vetoamalla "kansalliseen turvallisuuteen"- aivan kuten jenkitkin.
Mutta niin. Ahneella on paskainen loppu.
Eeeh, menee pian sodat-osaston heiniksi...Ylläpito on hyvä ja siirtää ketjun, jos siltä tuntuu:)
Hyvä kommentti! On syytä pitää jalat maassa ja pysyä pois päivityskierteestä, joka Microsoftin ohjelmista väistämättä seuraa. OpenOffice tuo standardin mukaisen XML-yhteensopivuuden myös tullessaan. Sitä ei muuten mikkisoftan tuotteista löydy.
Open on erittäin suositeltava ja toimiva ratkaisu. Jos joku muuta väittää, soisin pienen perehdytyksen poikasen hänelle ennen kuin alkaa pelkkiin vapaisiin mielipiteisiin perustuvia ajatuksia kirjoittelemaan.
EU ja YK suosittelevat myös OpenOfficea.
jos ylläpito siirtäisi tai poistaisi keskustelu ketjun sen takia, että mikkisoftan lobbaajat niin esittävät ... olisi se kyllä sananvapauden huippu!
"Patenttilakeja voidaan aina kiertää vetoamalla "kansalliseen turvallisuuteen"- aivan kuten jenkitkin."
Siinähän se vitsi on.
Suuret maat voi kiertää EU:n vakauslakejakin, mutta pienet ei. Ei myöskään patenttilakeja.
Se on sitä reaalipolitiikkaa, eikä muuksi muutu.
"YYA" on voimassa edelleen. Tosin yksipuolisesti.
Olen ollut mukana useassa projektissa, jossa OOo on tuotu kuntien käyttöön. Suurin ongelma ei todellakaan ole, etteikö openoffice toimisi vaan se, miten hyvin muutosvastarintaa osataan hallita. Projektin todelliset haasteet eivät ole tekniikassa vaan projektijohtamisessa. Olen nähnyt sekä onnistumisen iloa, että tuskastunutta surua.
Hyvällä suunnittelulla ja sopivilla panostuksilla saa ihmeitä aikaiseksi, asiat ovat todella pienistä seikoista kiinni. Filosofia, jota OM noudattelee rakentuu mielestäni järkipohjalle. Ne ketkä tarvivat MS Officea saavat sen, mutta sisäinen toiminta rakentuu OOo:n varaan.
EJ
Keskustelun suunta olisi varmasti asiallista pitää enemmän teknisellä pohjalla kuin poliittisena tai provosoivana. Annetaan kaikille työrauha.
Itse näen asiaa niin, että OpenOffice.Org tarjoaa teknisesti toimivan ympäristön ja hyvä sellaisen! Pahin puute 1.1.x -sarjassa lienee esitysgrafiikka ohjelman karu ilme ja rajoittuneisuus, mikä tulee tulevaisuudessa korjautumaan uuden version myötä.
perille, ettei ole liian vanha viesti...
OO on ihan kelvollinen myös tavalliselle kuluttajalla, joka ei tarvitse kaiken maailman yritysratkaisuja ja ihme vipstaakeja.
Olen itse suositellut tuttavilleni ja joillekin asiakkailleni (atk) OpenOfficeen siirtymistä koska heillä ei ole varaa monen sadan euron M$ Officeen...Ja uusi OO 2.0 (beta) onkin hirmu paketti!
Näin olen tehnyt minäkin. Harmi kun ei ole mitään tilastoja OOo:n yleisyydestä. Todella monessa paikassa sitä käytetään organisaation sisäisenä työkaluna. Toiset ovat lanseeranneet sen tuotteeksi organisaatioon koulutuksineen kaikkineen, osassa se on tuotu hiljaa "kuin varkain" käyttäjille. Jälkimmäinen tapa on helpompi kokomukseni mukaan, pienempi muutosvastarinta. Sen sijaan oppiminen jää heikommaksi, ellei tunnusteta koulutukseen tarvittavaa panostusta (jota on suomessa vaikka kuinka paljon!)
Pointti: OOo on teknisesti erinomainen, luotettava ja toimiva työkalu niin kotiin kuin toimistoon.
se vaan on.kokonansa toimiva systeemi tunnistaakin viellä nämä ms systeemit.
ERITTÅIN paha virhe, OO:ssa on jopa uusimmissakin versioissa todella puutteellista suomennosta ja edes oikolukua ja tavutusta tuskin saadaan koskaan toimimaan...
Ja Microsoftin Office-tuotteet myös Suomennetaan vapaaehtoisten voimin??
Jos haluat kritisoida suomennoksen laatua OOo:ssa, voit toki itsekin osallistua tähän työhön.
Tällä hetkellä on menossa OOo 2.0:n käännöksen laatutarkistus.
Lisätietoa asiasta kiinnostuneille:
http://www.arkki.info/ooo/
(Suomentamisesta by Asmo Koskinen)
http://www.arkki.info/virheet_ja_korjaukset/
(Foorumi Suomentamiselle - EI KÄYTTÖÄ/OHJEITA VARTEN)
http://openoffice-fi.sourceforge.net/
(OpenOffice.orgin suomennostyö)
Kesällä julkaistava OpenOffice 2.0 versio on saatu suomennettua nyt kokonaan ja suomennus on myös laadutettu. On totta, että oikolukua ja tavutusta ei ole vielä ehditty tehdä valmiiksi kokonaan - ensivaiheessa laitetataan Linux-versiossa se toimiin ja tämän jälkeen Windowsissa. Linux-versio on täysin jo toimiva. Joten mistään virheestä ei todella ole kyse.