Mistä pentu ?

Anonyymi

Harkinnassa olisi näyttelylinjainen pentu , koska haluan näyttelyissäkin käydä , mutta kouluttaa myös kansallisiin lajeihin koiran ja kisatakin tulevaisuudessa niin kertokaa mikä olisi hyvä kenneli etsiä tällaista pentua :).

4

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä haluat kisata?

      Suosittelen menemään jalostusnettiin ja sieltä selaamaan kasvattajia ihan yksitellen ja kiinnittämään huomiota kasvattajan pentuemäärään sekä tutkimaan kasvattajien meriittejä ja terveyttä. Millaisia yhdistelmiä käytetty, onko mahdollisesta huonosta yhdistelmästä opittu, montako pentuetta nartuille, mihin on kasvatteja kuollut.. Tämmöstä kaikkea sieltä saa tutkittua ja kannattaa käyttää tuo jalostusnetti oikeasti hyväksi.

      Mikä sulle on tärkeintä koirassa? Terveys? Käyttöominaisuudet? Näyttelyissä pärjääminen?

      Jos nuo kaikki, niin äkkiseltään tuli mieleen Eigen ja Black Papasan, joita voin suositella ainakin jalostusnetin perusteella. Terveystulokset näyttävät hyville kummankin kasvateilta ja ilman tervettä koiraa et harrasta mitään. Kummaltakin löytyy myös kasvatteja niin kehistä kuin kentiltäkin eikä päämääränä ole pentu määrän kasvatus. Ulkonäöllisesti kummankin kasvatit viehättää itseäni henkkoht.

      Seuraava spk tulee itseltäni todennäköisesti olemaan jommasta kummasta, ellei löydy jotain ultimaattosen hyvää. En halua jokotai, vaan spkn josta on kaikkeen. Selasin kaikki eräs päivä, nuo kaksi oli positiivinen tuulahdus rodussa.

      Ehdottomasti vältä matadorkasvattajia ja niitä, jotka suoltaa pentuetolkulla surutta p*skaa lonkkaa, kyynärää ja spondyloosia ilman mitään järkeä ja joiden kasvatteja on lopetettu luonnevikojen vuoksi.

      • Anonyymi

        Terveys ja hyvä luonne tulee ykkösenä ja sen jälkeen vasta kaunis ulkonäkö .Metsäjäljeltä eniten kokemusta niin sitä varmasti tulevan pennunkin kanssa :).


    • Anonyymi

      Ota selkoa, millaset on koirien takapäät.Älä ota sellaista sammakkokoipista millä lonkat ja selkä kipuilee, ei sairasta jalostusta kannata tukea.
      Koiran on juostava kauniin sulavasti ja vaivattomasti.Siihen ei näyttelylinjaiset oikein pysty.Katso näyttely videoita youtubesta, ja katso miten ne juoksee.Vertaa muihin rotuihin myös, näät liikkeet ja siinä olevat ongelmat.
      Tutulla saku, nuori, se näyttää kuin istuisi vaikka seisoo .Jalat vipottaa oudosti.
      Takajalat pihdissä, ja niin koukussa että ovat ihan voimattomat liikkeessä.Surullista, millaiseksi on jalostettu sakut, oli ennen niin kaunis rotu.

    • Anonyymi

      Kyllä se on vaan niin,et itse sun täytyy kennelien sivuja selata ja jalostusjärjestelmästä seurata terveys-ym.tietoja,ei kukaan sulle voi näitä noin vaan kertoa,jokaisella omat suosikit ja omat tarkoitukset koiran kanssa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3883
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2761
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2579
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2088
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1870
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      26
      1668
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1572
    8. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      76
      1429
    9. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1378
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1311
    Aihe