Mistä pentu ?

Anonyymi

Harkinnassa olisi näyttelylinjainen pentu , koska haluan näyttelyissäkin käydä , mutta kouluttaa myös kansallisiin lajeihin koiran ja kisatakin tulevaisuudessa niin kertokaa mikä olisi hyvä kenneli etsiä tällaista pentua :).

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä haluat kisata?

      Suosittelen menemään jalostusnettiin ja sieltä selaamaan kasvattajia ihan yksitellen ja kiinnittämään huomiota kasvattajan pentuemäärään sekä tutkimaan kasvattajien meriittejä ja terveyttä. Millaisia yhdistelmiä käytetty, onko mahdollisesta huonosta yhdistelmästä opittu, montako pentuetta nartuille, mihin on kasvatteja kuollut.. Tämmöstä kaikkea sieltä saa tutkittua ja kannattaa käyttää tuo jalostusnetti oikeasti hyväksi.

      Mikä sulle on tärkeintä koirassa? Terveys? Käyttöominaisuudet? Näyttelyissä pärjääminen?

      Jos nuo kaikki, niin äkkiseltään tuli mieleen Eigen ja Black Papasan, joita voin suositella ainakin jalostusnetin perusteella. Terveystulokset näyttävät hyville kummankin kasvateilta ja ilman tervettä koiraa et harrasta mitään. Kummaltakin löytyy myös kasvatteja niin kehistä kuin kentiltäkin eikä päämääränä ole pentu määrän kasvatus. Ulkonäöllisesti kummankin kasvatit viehättää itseäni henkkoht.

      Seuraava spk tulee itseltäni todennäköisesti olemaan jommasta kummasta, ellei löydy jotain ultimaattosen hyvää. En halua jokotai, vaan spkn josta on kaikkeen. Selasin kaikki eräs päivä, nuo kaksi oli positiivinen tuulahdus rodussa.

      Ehdottomasti vältä matadorkasvattajia ja niitä, jotka suoltaa pentuetolkulla surutta p*skaa lonkkaa, kyynärää ja spondyloosia ilman mitään järkeä ja joiden kasvatteja on lopetettu luonnevikojen vuoksi.

      • Anonyymi

        Terveys ja hyvä luonne tulee ykkösenä ja sen jälkeen vasta kaunis ulkonäkö .Metsäjäljeltä eniten kokemusta niin sitä varmasti tulevan pennunkin kanssa :).


    • Anonyymi

      Ota selkoa, millaset on koirien takapäät.Älä ota sellaista sammakkokoipista millä lonkat ja selkä kipuilee, ei sairasta jalostusta kannata tukea.
      Koiran on juostava kauniin sulavasti ja vaivattomasti.Siihen ei näyttelylinjaiset oikein pysty.Katso näyttely videoita youtubesta, ja katso miten ne juoksee.Vertaa muihin rotuihin myös, näät liikkeet ja siinä olevat ongelmat.
      Tutulla saku, nuori, se näyttää kuin istuisi vaikka seisoo .Jalat vipottaa oudosti.
      Takajalat pihdissä, ja niin koukussa että ovat ihan voimattomat liikkeessä.Surullista, millaiseksi on jalostettu sakut, oli ennen niin kaunis rotu.

    • Anonyymi

      Kyllä se on vaan niin,et itse sun täytyy kennelien sivuja selata ja jalostusjärjestelmästä seurata terveys-ym.tietoja,ei kukaan sulle voi näitä noin vaan kertoa,jokaisella omat suosikit ja omat tarkoitukset koiran kanssa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      169
      4300
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      53
      2460
    3. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      23
      2282
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      58
      1847
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      374
      1752
    6. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1479
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      61
      1474
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      81
      1375
    9. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      102
      1307
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      157
      1221
    Aihe