Kuinka suuri levy kannattaa hankkia eli paljonko mahtuu hd kuvaa esim. 1000gt levylle, montako tuntia?
Entä 4K ? Meneekö noin neljänneksen vähemmän, meneekö noin? Kiitos hyvistä vastauksista!
Löytyyk linkki josta voi tutkia lisää?
Digiboksin kovalevyn koko?
11
686
Vastaukset
- Anonyymi- Riippuu boksisi pakkauksesta. 
 - 4K vie enemmän, ei vähemmän.- Anonyymi""""- 4K vie enemmän, ei vähemmän.""""" 
 Joo, mutta menee vähemmän, kuten kysymyksessäkin oli.
 
- AnonyymiIhan sama minkä kokoinen levy on. Sinne ne tallenteet unohtuvat ja jäävät katsomatta. Kokemuksesta tiiän. - AnonyymiNäin se menee. Isoisäni oli kuvannut kaitafilmille kymmeniä keloja alkaen 50-luvulta ja päätyen 60-luvun puoliväliin. Siellä olisi kuulemma kuvaa Toijalasta, Valkeakoskelta ja Pälkäneeltä, mutta ketä sellaiset kiinostaa? Nämä paikathan on nytkin samanlaisia kuin silloinkin, niitä voi paikanpäällä käydä halukkaat katsomassa. Eikä ole enään edes konetta millä niitä filmejä katsotaan. Olisi edes täältä Hämeenlinnasta ne kuvat, saattaisin kiinostuakin kotipaikkani muuttumisesta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Näin se menee. Isoisäni oli kuvannut kaitafilmille kymmeniä keloja alkaen 50-luvulta ja päätyen 60-luvun puoliväliin. Siellä olisi kuulemma kuvaa Toijalasta, Valkeakoskelta ja Pälkäneeltä, mutta ketä sellaiset kiinostaa? Nämä paikathan on nytkin samanlaisia kuin silloinkin, niitä voi paikanpäällä käydä halukkaat katsomassa. Eikä ole enään edes konetta millä niitä filmejä katsotaan. Olisi edes täältä Hämeenlinnasta ne kuvat, saattaisin kiinostuakin kotipaikkani muuttumisesta. Tuollaiset filmit pitäisi laittaa historian tutkijoille. Maisemat muuttuvat, ja niiden mukana mm. arkkitehtuurit, tyylit jne jne. Itse tuollaisia ei viitsi katsoa, mutta historian tutkijat, esimerkiksi pukututkijat, tai arkkitehdit jne jne, haluavat tietää miten historia on muuttunut muutamassa vuosikymmenessä ja nimenomaan se käyttöhistoria, ei mitkään muotikatalogit joissa on täysin valheellinen kuva sen ajan pukeutumisesta esimerkiksi. 
 Eli ellet tee niillä itse mitään tai sinulla ei ole mitään millä niitä katsoa, niin anna ne johonkin arkistoon. Museovirasto taatusti neuvoo paikan johon sellaisia tarjota. Älä kuitenkaan jätä niitä "homehtumaan" viitsimisen puutteessa sillä filmillä on rajallinen aika jonka jälkeen se menee pilalle ja sitten sitä ei pelasta enää mikään. Arkistossa ne osataan säilyttää oikein ja digitoida ja parhaimmassa tapauksessa voit saada sieltä muistitikun jossa ne on sellaisessa muodossa että voit katsoa niitä tietokoneelta.
 Aloittajalle summittainen vastaus.
 Tavallinen tunnin mittainen ohjelma, eli SD lähetys, vie noin 500 megatavua tilaa. HD laatuinen kuva vie taas 1000Megatavua. 4K lähetys taas vie aivan tajuttomasti tilaa ja sillä ei oikeastaan mitään tee, sillä siitä ei ole mitään hyötyä että pystyy laskemaan jonkun haastateltavan nenäkarvat.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Näin se menee. Isoisäni oli kuvannut kaitafilmille kymmeniä keloja alkaen 50-luvulta ja päätyen 60-luvun puoliväliin. Siellä olisi kuulemma kuvaa Toijalasta, Valkeakoskelta ja Pälkäneeltä, mutta ketä sellaiset kiinostaa? Nämä paikathan on nytkin samanlaisia kuin silloinkin, niitä voi paikanpäällä käydä halukkaat katsomassa. Eikä ole enään edes konetta millä niitä filmejä katsotaan. Olisi edes täältä Hämeenlinnasta ne kuvat, saattaisin kiinostuakin kotipaikkani muuttumisesta. ilman muuta nuo kannattaa digitoida. monia kiinnostaa muuttuva maailma ja saattaa lapsuusmuistotkin viehättää. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tuollaiset filmit pitäisi laittaa historian tutkijoille. Maisemat muuttuvat, ja niiden mukana mm. arkkitehtuurit, tyylit jne jne. Itse tuollaisia ei viitsi katsoa, mutta historian tutkijat, esimerkiksi pukututkijat, tai arkkitehdit jne jne, haluavat tietää miten historia on muuttunut muutamassa vuosikymmenessä ja nimenomaan se käyttöhistoria, ei mitkään muotikatalogit joissa on täysin valheellinen kuva sen ajan pukeutumisesta esimerkiksi. 
 Eli ellet tee niillä itse mitään tai sinulla ei ole mitään millä niitä katsoa, niin anna ne johonkin arkistoon. Museovirasto taatusti neuvoo paikan johon sellaisia tarjota. Älä kuitenkaan jätä niitä "homehtumaan" viitsimisen puutteessa sillä filmillä on rajallinen aika jonka jälkeen se menee pilalle ja sitten sitä ei pelasta enää mikään. Arkistossa ne osataan säilyttää oikein ja digitoida ja parhaimmassa tapauksessa voit saada sieltä muistitikun jossa ne on sellaisessa muodossa että voit katsoa niitä tietokoneelta.
 Aloittajalle summittainen vastaus.
 Tavallinen tunnin mittainen ohjelma, eli SD lähetys, vie noin 500 megatavua tilaa. HD laatuinen kuva vie taas 1000Megatavua. 4K lähetys taas vie aivan tajuttomasti tilaa ja sillä ei oikeastaan mitään tee, sillä siitä ei ole mitään hyötyä että pystyy laskemaan jonkun haastateltavan nenäkarvat.Mulla digiboksi transkoodaa tallennusta seuraavan yön aikana HD-tallenteetkin SD-laadulle, koska se on ihan riittävä laatu mulle. Mua kiinnostaa enemmän sisältö kuin bitrate. 
 Ja satelliitin puolella SD ei siis tarkoita sitä pikselimössösuttua, jota se Digitalla on..
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mulla digiboksi transkoodaa tallennusta seuraavan yön aikana HD-tallenteetkin SD-laadulle, koska se on ihan riittävä laatu mulle. Mua kiinnostaa enemmän sisältö kuin bitrate. 
 Ja satelliitin puolella SD ei siis tarkoita sitä pikselimössösuttua, jota se Digitalla on..Sama minulla. Minua ei kiinnosta kenenkään yksittäiset naamakarvat, näppylät tai vastaavat, sillä kuvasta saa kyllä heikommallakin laadulla selvää. 
 Yhden ainoan kerran näinä vuosina kun on ollut digiboksi käytössä, on SD kuva ollut sen verran heikko etten saanut selvää mitä jossakin palkissa luki. Se tapahtui viime kesänä kun katsoin jotain Eurosportin pyöräilykisaa. Siitä syystä se muistuukin mieleen, kun se on tapahtunut vain ja ainoastaan kerran.
 Onko tuo muuttaminen heikommalle laadulle jotain insinöörihommaa, vai miten saat sen HD kuvan koodattua heikommalle laadulle boksissa?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sama minulla. Minua ei kiinnosta kenenkään yksittäiset naamakarvat, näppylät tai vastaavat, sillä kuvasta saa kyllä heikommallakin laadulla selvää. 
 Yhden ainoan kerran näinä vuosina kun on ollut digiboksi käytössä, on SD kuva ollut sen verran heikko etten saanut selvää mitä jossakin palkissa luki. Se tapahtui viime kesänä kun katsoin jotain Eurosportin pyöräilykisaa. Siitä syystä se muistuukin mieleen, kun se on tapahtunut vain ja ainoastaan kerran.
 Onko tuo muuttaminen heikommalle laadulle jotain insinöörihommaa, vai miten saat sen HD kuvan koodattua heikommalle laadulle boksissa?eipä se niin monimutkainen homma ole. mulla on crontabissa skripti, joka käynnistyy klo 03.00. se käy läpi tallennuskansion ja jos uusia tallenteita on, se transkoodaa ne tilapäiseen kansioon pienemmälle koolle ja sitten kun transkoodaus on valmis, siirtää alkuperäisen tilalle. 
 ffmpeg on se ohjelma, joka sen varsinaisen paskaisen työn boksissa tekee.
 
- AnonyymiMinulla on 160 Gigan levy ja alan pyyhkiä vanhimpia tallenteita pois, kun tulee 80 kpl listaan. Ei niitä kuitenkaan kukaan enää katso. HD-kuvaa on vielä todella vähän lähetyksessa. Vanhat hyvät elokuvat on filmattu aikoinaaan yksinkertaisella tarkkuudella. 
- Anonyymi1000gb boksi vähintään kannattaa ottaa . Teräväpiirto kanavat vie maksimissaan 4kertaisen tallennustilan Sd laatuun verrattuna. Kannattaakin virittää boksin kanavat perusdigikanaville niin säästyy tallennustilaa enemmän. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset475027
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut243713
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693483
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012838
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral912729
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302670
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181851
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021488
- 1521341