Valkoinen pitkäkarvainen kissamme päätti nuohota takan, joten väri ei ole enää niin kovin valkoinen :) Onko kellään hyviä neuvoja miten noen saa pestyä tai harjattua pois turkista. Nokea on kissan selässä ja niskassa josta se ei sitä itse saa pestyä pois. Ei oikein viitsisi karvoja poiskaan leikata.
Millä lähtee noki turkista?
Nuohooja
55066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noki on kieltämättä yksi vaikeimmista asioista saada pois kissan turkista.. Se on niin hienojakoista että se ei oikein harjaamalla lähde. Suosittelisin että hankitte valkoisille kissoille tarkoitettua hyvälaatuista shamppoota ja yritätte parhaanne mukaan pestä sen pois. Noki ei pelkällä vedellä irtoa, se vain menee syvemmälle turkkiin ja on sitä hankalampi pestä pois.
Pese kissasi miedolla MÄNTYSUOPALIUOKSELLA ja huuhtele hyvin on kokemuksia muutaman vuoden takaa.Mutta muista kuivata kissasi sen jälkeen hyvin jos kissasi sietää hiustenkuivaajan äänen niin sillä ja harjalla,mutt joe ei niin sitten pyyheliinalla hangaten. Kyllä onnistuu.
Voit yrittää myös tavallista astianpesuainetta, kuten Fairya.
Se voi äkkiseltään kuulostaa hurjalta ajatukselta, mutta kokeiltu on, ja pehmoinen turkki tuli. :) Tosin en pessyt nokea, vaan öljyä, se ainakin lähti hyvin.
En mene vannomaan, että toimisi nokeen, mutta tältä suunnalta ei ole odotettavissa parempaakaan vinkkiä, meillä kun ei ole ollut nokisia kissoja, öljyisiä vain.
Toivottavasti turkki puhdistuu.
Itselläni on persialainen joka tujautti
viime kesänä takanhormiin itsensä.
Harjasin ulkona ja annoin kissan itse hoitaa
loput. Noki ei ole vaarallista niinkuin öljy/maali
Omistan myös norskeja kotka ovat katon kautta
pyhältäneet takkaan, samoin harjaus vain. Tosin
norskien karva on öljysempi kuin persialaisen jo-
ten putsaaminen oli helpompaa.
Näin meillä
Kiitos kaikille keskusteluun osallistuneille. Kävin hakemassa apteekista eläimille tarkoitteua hellävaraista shamppoota. Kissa pesualtaaseen ja kolme kertaa vaahdotus ja huolellinen huuhtelu. Nyt on kissa taas vitivalkoinen, eikä juurikaan enää murjota kovaa kohtaloaan :)