Miten ilmaisette myyjille yleensä siitä, ettette kaipaa apua myyjän sitä tarjotessa?

Anonyymi

Kysymys otsikossa.
Varmaankin helppo vastata, mutta mielenkiinnosta kysyn, kun itsellä vastaus on yleensä ihan samanlainen.

Entä sitten, jos myyjä kaikesta huolimatta jää kuitenkin viereen tarkkailemaan/kulkee perässä? Se on aika ärsyttävää, mutta en keksi mitään varmaa sanottavaa myyjälle siihen, mikä ei varmasti kuulostaisi töksäytykseltä ja olisi mukava jatkaa sen jälkeen asiointia. Onneksi harvat myyjät tekee niin.

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole vaikeaa sanoa, ettei kaipaa apua tai 'vähän katselen'. Koskaan ei ole myyjä jäänyt roikkumaan. Jos kovasti ärsyttää, voi kaupasta poistuakin.

    • Anonyymi

      Minä sanon suoraan myyjälle, etenkin vaatekaupassa, millaista vaatetta olen etsimässä. Jos en ole oikeasti etsimässä mitään, niin silti sanon, että joku uusi vaate olisi kiva. Jolloin myyjä kysyy heti perään millaisista vaatteista tykkään jne.. Siinä keskustellessa tulee ilmi, löytyykö kaupasta a) minua kiinnostavia vaatteita, b) oikean kokoisia jne.

      Ei tarvitse itse selata kymmeniä vaatteita ees taas ja etsiä sopivaa kokoa. Säästyy aikaa ja lähes aina myyjä on osannut ehdottaa minulle erittäin hyvin istuvia ja väritykseltään sopivia vaatteita joita itse en olisi omatoimisesti edes vilkaissut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      218
      3174
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      307
      2774
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1798
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1705
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      42
      1575
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1366
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1300
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1270
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      422
      1260
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1259
    Aihe