Löysin laatikoista vanhan läppärin kovalevyn ja pistin sen pöytäkoneeseen (Win10) mutta kovalevy ei ilmesty "Tämä tietokone" osioon jossa kaikki muut levyt näkyvät. Googlettamalla pääsin Levynhallinaan jossa uusi kovalevy näkyy ja on kunnossa. Oikealla hiiren painikkeella en pysty painamaan mitään. Mikä avuksi? Kiitos etukäteen.
Linkki kuvakaappaukseen jonka otin Levynhallinnasta: https://i.imgur.com/vPMbcHv.jpg
Linkki kuvakaappaukseen jonka otin Levynhallinnasta: https://i.imgur.com/vPMbcHv.jpg
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja tosiaan se uusi kovalevy on tuo Levy 2.
Pitää muistaakseni mountata jo alustaa johonkin formaattiin. Varmaankin sen levynhallinnan kautta onnistuu. Paina vaikka hiiren kakkosnappia levyn päällä ja jos vaikka siitä aukeaisi joku valikko?
Jos et tarvitse mitään levyn sisällöstä niin poistapa siitä kaikki osiot Levynhallinnassa, ja tee uusi osio, ja käynnistä kone vaikka uudestaan.
Alkaisiko sitten näkymään.
Tämä toimi. Kiitos paljon! :)
Koetapa osioihin erikoistunutta ohjelmaa:
https://www.resize-c.com/
Tässä sitten toimiva menettelytapa:
- Kirjaudu järjestelmänvalvojaksi
- Mene sitten levynhallintaan
- Poista haluamasi osiot, muuta osioiden kokoa tms. Osion valinta hiiren oikealla. Kun osiot ovat haluamasi kokoiset, jatka:
- Valitse hiiren oikealla näppäimellä haluamasi levyosio
- Katso tuolta https://aijaa.com/CqbGY4 kuvasarja ja tee tarvittavat toimenpiteet. Levyasematunnuksen voit valita haluamasi vapaista kirjaimista.
- Resurssienhallinnassa voit alustaa, nimetä uudelleen uudet asemat.
Olinpa laittanut kuvasarjaan yhden tuplana ja yksi jäi pois. Tässä puuttuva kuva:
https://aijaa.com/yJyPFe