Hyviä unilääkkeitä:

- melatoniini (nopea- ja pitkävaikutteinen, molemmat)
- tryptofaani
- teaniini
- tulehduskipulääkkeet
- avena sativa
- banaani
- kiiwi
- kamomilla
- magnesium (paras sellainen joka sivellään iholle ohuen ihon kohdalla,
esim polvitaipeisiin taakse)

Kandee kokeilla.
6365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hei tiedättekö et akupunktio auttaa unettomuuteen.Etsikää kiinalainen lääketiede hoitajat paikkakunta.Google haku tämä.

Äänestä

Nuo on varmaan hyviä. Melatoniinia ei kannata ottaa kuin 1 mg, koska isompi annos ei tehoa vaan haittaa. Harva tietää tämän. Alkuperäiset kehittäjät ovat vihaisia kun lääketeollisuus vaan myy aina vain isompia annoksia, kun sillä saa enemmän voittoa, vaikka hyötysuhde huononee. Isompi määrä voi parantaa unta placebona kyllä, mutta fysiologinen teho on paras annoksella 1 mg.

Äänestä

Itse käytin Sedixiä (kärsimyskukkauute) ja nyt kokeilin yöaikaisiin ongelmiin valerianaa.

Äänestä
  • Valeriaana oli mulle hyvä, käytin sitä jaksottain n. vuoden. Ostin luontaiskaupasta halvemmalla, apteekissa on turhan kallista vaikka sama aine, apteekin pillereissä on myös turhia lisäaineita. Valeriaana teki vähän tokkuraiseksi päivällä jos otti paljon, mutta mitään muita haittoja ei ainakaan mulle ollut, ja se rauhoittava päivävaikutuskin tuntui stressissä ihan hyvältä joskus.

    Valeriaana on aika vahva aine isoina annoksina, sitä on käytetty vanhastaan hermosärkyyn ja epilepsialääkkeenä. Siitä nimikin, rohtovirmajuuri. Virma tarkoitti epilepsiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Valeriaana oli mulle hyvä, käytin sitä jaksottain n. vuoden. Ostin luontaiskaupasta halvemmalla, apteekissa on turhan kallista vaikka sama aine, apteekin pillereissä on myös turhia lisäaineita. Valeriaana teki vähän tokkuraiseksi päivällä jos otti paljon, mutta mitään muita haittoja ei ainakaan mulle ollut, ja se rauhoittava päivävaikutuskin tuntui stressissä ihan hyvältä joskus.

    Valeriaana on aika vahva aine isoina annoksina, sitä on käytetty vanhastaan hermosärkyyn ja epilepsialääkkeenä. Siitä nimikin, rohtovirmajuuri. Virma tarkoitti epilepsiaa.

    Kärsimyskukkauute teki mut sekavaksi kuin olisin huumeessa... nämä on niin yksilöllisiä.

    Teaniinia olen ajatellut kokeilla ihan muuten vaan, stressiin jne. Nykyään nukun aika hyvin.

    https://madinfinland.org/teaniini-apu-ahdistukseen-ajattelu-ja-unipulmiin/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

- melatoniini (nopea- ja pitkävaikutteinen, molemmat)
- tryptofaani
- teaniini
- tulehduskipulääkkeet
- avena sativa
- banaani
- kiiwi
- kamomilla
- magnesium (paras sellainen joka sivellään iholle ohuen ihon kohdalla,
esim polvitaipeisiin taakse)

Kandee kokeilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu