Kuukausia luulin, että mulla on hiivasienitulehdus tai virtsatien tulehdus. Hiivasieneen käytin 4-5 kuukauden ajan apteekista yleisesti saatavia, 4-5 hiivasieni tulehdus lääkehoitoja alapään kautta ja yhden suun kautta. Hetken auttoi noi alapään kautta otetut. Sitten ostin apteekin suosittelemaa Membrasin voidetta emättimeen - hirveetä, kutitti vielä enempi kuin aiemmin. Muutama viikko sitten (la 16.11.) menin terv.aseman päivystyksen lauantaina hirvittävän kutinan takia. Oli vain hoitajan käynti. Suosittelivat Ceridal ihoöljyä ja Membrasinin lopetusta. Ottivat virtsanäytteet. Sitten maanantaina ilmoitettiin, että virtsanäyte menee maljaviljelyyn. Torstaina soitin terv.asemalle ja sain päivystysajan miesääkärille. Estrogeenia ja Apolar-voidetta määrättiin ja sain ajan naislääkärille 2.12. Sitten sain taasen eri estrogeenia Ovestin 1 mg/g (voide vaginaan) ja lähetteen keskussairaalaan. Sanottiin, että on kysta ja hän (tk lääkäri) ei osaa tehdä siihen tarvittavia toimenpiteitä. Keskussairaalasta vastattiin tekstiviestillä, että kirje kotiin naistentautien osastolta on tulossa. Kirjeitänne lukiessa tajusin, että mullahan on bartholin tulehdus. Vasen puoli sisemmän häpyhuulen vierestä takaa emättimeen päin on turvoksissa. Ihan kuin olis pienen luumun sisällä hyllyvää ainetta. Tajuton kutina on pienten ja uloimmaisten häpyhuulien sisällä ja peräsuolen ympärillä vaikka oon käyttänyt lääkäreiltä saatavia mömmöjä ulkoisesti (Apolar 0,1%, Cereidal-ihoöljyä, sisäisesti Ovestin 1 mg/g ja Vagifem 10 mikrog). Ohjeitten mukaan oon vain kerran päivässä pessyt häpyhuulten ja peräaukon väliset ihoalueet kaks kertaa, vain toisen kerran Sebamedilla. Lököhousuja oon pitänyt jalassa, ei oo tarvinnut mennä ihmisten ilmoille, kuin vaan pari kertaa viikossa, jolloin toiset housut. Joulu on tulossa ja viiden päivän reissu Suomen ulkopuolelle. Siks kirjoitin, että miten nopeesti teillä on bartholin (bartholinin) rauhanen hermostunut. Mullahan ei kohta mee sisuksiin edes ruutat emätinvoidetta. Siis en meinaa löytää emättimen aukkoa ja mies ei suostu sitä katsomaan, että miltä näyttää. En meinaa käsin löytää vaginaan sisäänpääsyä, vaikka rauhasen pullistuma ei ole edes kananmukan kokoinen. Onko teillä kellään kokemusta moisesta, että miten rauhasen tulehdus on edennyt? Tai mitä kokemuksia vaan - kirjoitelkaa. Kiitos joka ikisestä kirjoituksesta edes vähänkin tähän bartholin rauhaseen liittyen.
Bartholin / Bartholinin rauhanen ja tulehdus
0
696
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771