Mikä olisi edullinen ja paras tapa ohjata talon viittä valvontakameraa päälle talosta lähtiessä ja pois kun palataan takaisin? Kameroiden pistorasiat menisivät siis päälle kun jostain vaihdetaan kytkimen asentoa. Kytkin voisi olla pistorasiassa ja ohjaus tapahtuisi sähköverkon välityksellä. Mitåån langattomia en alkaisi virittelemään.
Pistorasioiden etäohjaus
3
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä virtaa kamerat syövät eli saako niille suoraan syötettyä esimerkiksi 12 V niin ettei tarvitse joka kameralle virtalähdettä ja sitä ohjaavaa kontaktoria?
Miten kameroiden signaali väliteään eteenpäin eli millainen kaapeli? Jos langaton lähtösignaali niin sitten kannattaa käyttää langattomasti ohjattavia pistorasioita. - Anonyymi
Riippuu mitä sulla on käytettävissä. Jos talosta löytyy esim. serveri, jossa wlan-yhteys, sitä voi käyttää kännykällä ohjaamaan pistorasiat päälle/pois. Tähän kelpaa vaikka raspbian. Sarjaporttiin vaikka avr ja siihen muutama rele-lähtö. Helppoa ja tulee samalla suojattua avr:n lähdöt. Tuollainen serveri(PC/joku muu) vaan on yleensä pakko olla jossain, mikäli käyttää digitaalisia kameroita.
Tietysti ulko-ovessa on lukossa lukitus vipu, josta voisi helposti saada myös signaalin kytkeä virrat päälle. ellei halua itse napsauttaa kytkintä. Noissa valventakameroissa on usein liikkeentunnistus, eli niistä saa ulos TTL-signaalin, jolla voi kytkeä vaikka nauhurin käyntiin jos kuvassa näkyy liikettä - nauhuri on nykyään usein serveri, jolle ladataan pätkä videota ja lähetetään puhelimeen linkki..
Mitään vipua ei tietysti tarvita, jos oletetaan, että ottaa aina puhelimen mukaansa. Tällöin serveri huomaa, jos puhelimeen ei saa yhteyttä(ping) ja kytkee vaikka hälyt päälle. Erilaista ajastin-logiikkaakin siellä voi olla, voi vaikka katsoa kalenterista mihin kellonaikaan talon pitäisi olla tyhjä ja tällöin pistää hälyjä automaattisesti.- Anonyymi
Lisää vaan tällaisia pellepelottomia. Etäprosessorin vibatronit laitetaan eksessiiviseen asentoon jonka jälkeen niitä ohjataan takselaraattorilla auringon ionisäteilyn perusteella. Digitaalinen postpressotin ohjaa kameroita glutaanisen säteilyn perusteella. Ja kuusäteilyn britoksimäärä säätelee koko prosessia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925941
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv943011Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48764