Kajaanin persut vaativat eilisessä valtuustossa pelastuslaitoksen ja ensihoidon alasajaoa. Turhana pidetään ilmeisesti tulipalojen sammuttelua maaseudulla tai potilaiden kuskaamista hoitoon ambulanssilla.
Soppiihan se. Kainuuseen yksi paloauto. Sijoituspaikaksi Ämmänsaari. Ambulanssi tilataan Oulusta.
Kertoo tyhjentävästi persujen tavoitteet.
Soppiihan se. Kainuuseen yksi paloauto. Sijoituspaikaksi Ämmänsaari. Ambulanssi tilataan Oulusta.
Kertoo tyhjentävästi persujen tavoitteet.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Ihan tyypillistä persujen puhetta jolla ei ole päätä eikä häntää
Itse olen pitänytkin valtaosaa persuista enemmän ja vähemmän kylähulluina.
Pentti Kettunen rillittää tänään Sanomien sivulla suomen naisten osaamattomuutta nyky Suomen johdossa. voi voi.. Kettusella on vallanpuutteesta johtuva, katkera, pöhöttynyt ja ahdas mieli.
Niinpä näkyy olevan. Valtuuston kokouksen 9.12.2019 taltioinnista kaupungin sivulla sen näkee ja kuulee ”ensihoito- ja pelastustoimi tulille”.
Mielenkiintoinen oli persuvaltuutetun näkemys, että asiat on jo päätetty ennen valtuuston kokousta. Niva moitti kiukkuisena(näkyy tallenteella) niitä, jotka esittävät muutoksia.
Persujen mielestä valtuusto ei siis olekaan kaupungin päättävä elin?
On se ilman muuta silloin, kun se on persujen kanssa joka asiasta täysin samaa mieltä. Muuten ei missään nimessä.
Tätähän voisi kokeilla vaiheittain; Ensimmäisessä vaiheessa lopetetaan persujen tilaamat pelastutehtävät ja jos homma osoittautuu toimivaksi, sitten vihervassarien jne.
Entäs biologinen uhka?
Onko Kainuun Pelastuslaitos ja muut viranomaiset varautuneet Kajaanin lentokentän kautta tulevaan biologiseen uhkaan?!
https://tulli.fi/artikkeli/-/asset_publisher/viranomaiset-harjoittelevat-yhdessa-helsinki-vantaan-lentoasemalla-11-12-
Tulli järjestää viranomaisharjoituksen Helsinki-Vantaan Lentoasemalla keskiviikkona 11.12. kello 9 alkaen. Harjoituksen aikana lentoasemalla voi näkyä normaalista poikkeavaa viranomaistoimintaa.
Harjoituksen aiheena on biologiset uhat.
Tullin lisäksi mukana ovat Rajavartiolaitos, poliisi, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, sosiaali- ja terveysministeriö, Helsingin Uudenmaan sairaanhoitopiiri, Vantaan kaupunki, Finavia sekä Liikenne- ja viestintävirasto.
On varauduttu ja harjoiteltu myös biologista uhkaa, useassakin eri harjoituksessa. Viranomaisyhteistyössä.
Linkki väitteeseesi, muuten valetta.
Katso Kajaanin svuilta valtuuston kokous. Kynttilämaakari raivoaa pelastuslaitoksen kustannuksista.. Sikäli voit hengähtää, ettei pelastustehtäviä tilattaessa kysytä puoluekantaa.
Mutta tuo 4000 euron vuositulot kynttilöistään saava ja vuokratuloja tulouttava vaati pelastustoimen alasajoa 3-4 miljoonaa.
En nyt käy arvailemaan vakuutustuloista. Kiinteistöjen hinnat Pohjois-Karjalassa ainakin ovatsellaisia, että palovakuutuksen korvaukset olisivat ihan hyvä hinta. Kainuusta en tiedä, enkä arvaile. Mutta mitä hitaampi palokunta, sitä suurempi tuho ja isompi korvaus. Noin hleisellä tasolla, luulisin. Mutta vakuutusyhtiöiden juristit ovat kova luu.
Parempi olisi patistella joutilaita töihin kun hätistellä näitä poliisi- ja pelastustöitä tekeviä laitoksia. Joutilaisuudesta aiheutuu maallemme miljardien kustannukset joka vuosi, siksi vetelykset pitää pakottaa rapsehtimaan saamiaan tukia vastaan.
Sipilän erinomainen hallitus pisti jalalle hankkeita, joilla pankolla makaaminen olisi jonniin verran vaikeutunut. Pelkäänpä, että uusi barbieporukka vesittää kaikki keinot ja vain kutittelee laiskureita leuan alta, että ''voi, voi kun sinua kehtuuttaa, mutta jatkahan samaan malliin, me otetaan ulkomaanvelkaa ja maksetaan kyllä tukia sinullekin...''
Vaan ootellaanpa uusia vaaleja 2023. SIlloin jysähtää!
Entäs "biologiset uhat"?!
Onko Kainuun Pelastuslaitos ja muut viranomaiset varautuneet Kajaanin lentokentän kautta tuleviin biologisiin uhkiin?!
https://tulli.fi/artikkeli/-/asset_publisher/viranomaiset-harjoittelevat-yhdessa-helsinki-vantaan-lentoasemalla-11-12-
"Tulli järjestää viranomaisharjoituksen Helsinki-Vantaan Lentoasemalla keskiviikkona 11.12. kello 9 alkaen. Harjoituksen aikana lentoasemalla voi näkyä normaalista poikkeavaa viranomaistoimintaa.
Harjoituksen aiheena on biologiset uhat.
Tullin lisäksi mukana ovat Rajavartiolaitos, poliisi, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, sosiaali- ja terveysministeriö, Helsingin Uudenmaan sairaanhoitopiiri, Vantaan kaupunki, Finavia sekä Liikenne- ja viestintävirasto."
Kova on ollut huoli Lähi-Idän "rintamaveteraaneistamme" jo 2013.
- KVG:
Kirjallinen kysymys eduskunnalle 776/ 2013 vp
Eihän tää ole mitään uutta. Koko olemassaolonsa ajan perussuomalaiset on ajanut peruspalveluiden heikennyksiä.
Taisi aloittajalla mennä vähän ylilyönniksi? Olikohan sittenkin jotain puhetta ensihoidon ja pelastuslaitoksen yhdistymisestä? Siinähän ei sinänsä olisi mitään pahaa, saattas toimia yhteistyö jopa paremmin.
Näinhän se aikuisten oikeesti on. Joillakin lukemisen ymmärtäminen ei onnistu ja heitä pitää meidän ymmärtää.
Älä yhtään selittele. Kaikille on selvää, että karsimisesta on kyse.
Sulle nyt ei ole selvää mikään, lieneekö pääsikään selvä?
Jo ilmaantui muutama persu väittämään mustaa valkoiseksi. Kyllä pitävät ihmisiä tyhminä.
Gallupit kertoo, että Ihmiset alkaa pikku hiljaa viisastua, toki iso osa on vielä typeryksiä, jotka äänestävät ISIS perhehyysäreitä?
Tässä kaikille näkösillä perussuomalainen keskustelutyyli. Kun jää valheesta kiinni eikä ole mitään vastinetta, aletaan haukkua ja harhauttaa.
Kyllä on usko mennyt perussuomalaisiin täysin. Melkein mieluummin jo kepua äänestää... tai no ei sentään. Mutta en kyllä perussuomalaisiakaan äänestä.
Kukahan se täällä valehtelun aloitti, se itse ilkimys, joka aloitti keskustelun kirjoittamalla asioita, jotka eivät pidä paikkaansa, sellaista aivan turhaa spekulointia ja provosointia perussuomalaisia vastaan. Mitä perussuomalaiset ovat sulle tehneet kun noin olet kovasti uskosi menettänyt, vaikka eihän se mikään uskon kappale olekaan, uskon menetys lienee enemmän kirkkoon kuuluvia asoita, joten mene papin puheille jos usko on mennyt. Pitäs jo nykyisellään aikuisen ihmisen tietää se, että koskaan ei pidä politiikkaa pitää uskontona? En aina itsekään ole tyytyväinen perussuomalaisten politiikkaan, mutta kokonaisuutta katsoen pitemmälle aikajaksolle se on puolue, joka on eniten samaa mieltä kanssani ja ennen kaikkea se Isänmaallisin.
Aloitusviesti on täysin oikeassa. Koittakaa persut tajuta, että pöytäkirjat on vapaasti kaikkien luettavissa. On turha yrittää valehdella.
Persu ei voi olla valehtelematta.
Valehtelulla ja saivartelulla perussuomalaisten kannatus kyllä vain VÄHENEE. Sabotoitte omaa puoluetta.
Perussuomalaiset luulee, että netissä valehtelu toimii, koska ne eivät tajua koko ajan valehtelevansa toisilleen. Kaikki muut kyllä näkevät heti valheiden ja harhautusyritysten läpi, mutta koska aina löytyy toinen persu teeskentelemään ihmistä, johon ne ovat muka uponneet, luulee valehtelija onnistuneensa uunottamaan ihmisiä.
Menkää vaikka katsomaan tämän Suomi24:n Perussuomalaiset-osiota. Siellä ne persut ringissä istuu, valehtelemassa toisilleen. Eivätkä tajua, mitä tapahtuu. Ei mitenkään penaalin terävimpiä kyniä, nämä.
Älä hitossa kerro niille! On hauska lukea niiden mukamas ovelia juntteja sepustuksia :D
Voi useasti olla niinkin, että se valehtelija-persu ja muka-uskoja ovat oikeasti sama henkilö.
Tälläkin Kainuu-palstalla vähintään puolet persumyönteisistä viesteistä on selvästi saman tyypin kirjoittamat.
Niin ei tässä oo mitään epäselvää, asia on just niin kun aloitusviestissä lukee.
Kaikki voi ihan itte käydä kattomassa valtuuston youtube-kanavalta, siellä on tää valtuuston kokous ihan omin silmin nähtävillä:
https://www.youtube.com/channel/UCC4uQ3_H2TKgazG9AIcNjAw
Tuo on siis Kajaanin Kaupungin kanava. Mutta oikein, ei asiassa mitään epäselvää ole.
Se että Persut on suosituin puolue, ei todista mitään muuta kuin että kansaa on tyhmää ja helposti vedettävissä populistilausinnoilla. Persut on yhden asian rakkikoira, mihinkään muuhun se ei pysty edes ehdottamaan ratkaisua.
Kylläpä sinua riepoo kovasti!
Päteekö tuo sama kansan tyhmyys muuten aina kun joku puolue on gallupeissa suosituin?
Ei päde. Persujen lupaukset on suurinta soopaa vaikka ei muutkaan mitään pulmusia ole,
Persujen riveissä on eniten öyhöttäjiä, rikoksista tuomittuja ja kapeakatseisia luiskaotsia, kommunistit pääsee lähelle mutta heitä on niin vähän ettei sitä kannata noteerata.
Ihan normaalia perussuomalaisilta. Paperilla ja puheissa ollaan niin muka tavallisen ihmisen puolella, mutta teot on jatkuvasti ihan toiset. Koko ajan ovat olleet leikkaamassa ihan kaikesta ja ajaneet jatkuvasti keskustakokoomuskonsensus-linjan yksityistämisiä ja peruspalveluiden rapauttamista ja myyntiä pilkkahintaan markkinoille.
Justiinsa näin. Keitähän ne tavalliset ihmiset on perussuomalaisten mielestä? Tehdyn politiikan perusteella niitä ei ainakaan ole työttömät, palkansaajat, köyhät eikä keskituloiset.
Persu lähti näköjään ketjusta karkuun, kun tosiasiat höystettiin todisteilla.
Koittakaa jo tajuta, että Perussuomalaiset on oikeistopuolue. Duunaria vihaava, köyhiä syyllistävä, keskiluokkaa supistava, teollispamppujen ja puolue-eliitin etua ajava oikeistopuolue. Se, että se myös sattuu vastustamaan maahanmuuttoa ei tee siitä yhtään vähempää OIKEISTOPUOLUETTA.
Kyllä ne itteki tämän tietää. Siksi just ne lietsoo sitä maahanmuutto hysteriaa, kun eihän niitä muuten kukaan äänestäisi.
Pitää muuten paikkansa, mutta juuri tuolla maahanmuuttoagendalla ne kalastelevat kannattajia. Hölmöt duunarit luulvat että puolue on heidän asiallaan. Ei ole.
Persut on 60-luvun SKDL joka vaahtosi propagandaa
On muuten paljon yhteistä. samanlaista vaahtoamista.
En minäkään kyllä ymmärrä, miksi yksikään palkansaaja tai työtön kannattaisi Perussuomalaisia. Puolueen linja on ollut vihamielinen heitä kohtaan lähes sen perustamisesta asti.
Onhan täälä Kajaanissa tämä jokapaikan tietävä Liikutahallin Meriläine . joka on olevinaan työläinen.
Senkin esiintyminen menee jo farssin puolelle.
Perinteisen vasemmiston ja vihreitten keinot tällä hetkellä on kurittaa palkansaajaa ja työtöntä kaikenmaailman ilmastohulluuden lisäveroilla mm. polttoaineissa. Tämä nostaa lopulta kaikkia mahdollisia kuluttajahintoja. Lisäksi pitää muistaa että Kepu peesaa tätä loppuunsa saakka nykyisessä hallituksessa. Suomessa on valmiiksi helvetillinen veroaste piiloveroineen (YLE-maksu tms.) ja vastineeksi saa vain surkeaa propagandaa, surkeita teitä sekä lisää ulkomaalaisia elätettäviä.
Jotkin ilmastoverot ja rupuiset yle-maksut on pienenpieni pisara verrattuna niihin kokonaisvaltaisiin palkkojen jäädytyksiin ja verovaroista maksettuihin "ilmais"töihin joita perussuomalaiset on ajaneet. Kuten itsekin oikeasti hyvin tiedät!
Sehän on ihan tavan turvenuija työläinen Teppanan metsistä, mut sille on luuloteltu jotain muuta.
Huomaatteko, että persut ei koskaan halua puhua omasta politiikastaan. Jos joku yrittää ottaa sen puheeksi, yritetään keskustelu heti kääntää toisiin puolueisiin tai muihin asioihin.
Se kertoo siitä, että he tietävät, ettei heidän toteuttamalleen politiikalle ole äänestäjien tukea.
En minä tiedä, tahtovatko perussuomalaiset oikeasti eroon siitä maahanmuutostakaan... eivät edes lähteneet mukaan siihen, että työnantajat joutuisi syyniin, etteivät palkkaisi paperittomia... taitaa olla niin että ne päinvastoin haluaa pitää maahanmuuton vakiona... että olisi jotain millä kalastella ääniä... kun eihän tosiaan mitään muutakaan syytä kellään ole niitä äänestää...
Tuo oli kyllä outoa, pani miettimään juuri tätä.
Juuri näin, persut on yhden asian puolue, mihinkään muuhun ei ole tarjota vastiketta tai ehdotusta.
Ei perussuomalaisten kannattajat edes tiedä, mitä heidän nimissään on puuhattu. Niitä kiinnostaa vain jotkin iltapäivälehtien otsikoihin päätyvät twitter-viestit, niitä kun muistaa persupoliitikko muistaa ajoittain viljellä, voi rauhassa ajaa läpi vaikka mitä kurjistuksia.
Tuskin niitä edes kiinnostaa. Fiilistelypuolue.
Ideointi meni varmaan jotenkin tähän tyyliin:
"Lopetetaan kaikki palvelut! Silloinhan ei mene kato rahaa!!! No niin, valtuustonkokouksen valmistelu tuli tehtyä. Loppupäivän voinkin sitte ryypätä ja rypeä itsesäälissä."
Jep. Perussuomalaisten mielestä kansalaiset on vain resursseja. Oikeistopuolue on oikeistopuolue.
Ei nämä perussuomalaiset osaa ajatella mitään suunnitelmallisesti. Nillä on vain yksinkertaisia ratkaisuja monimutkaisiin ongelmiin.