Belgian jättikani

Anonyymi

bjätti kania ollaan mietitty niin mitä tärkeetä pitäis tietää? Lemmikin hoidosta on kyllä paljon kokemusta. Mitenköhän kaks bjättiä sopeutus kahen kissan kans? Toinen vanhus 20v ja toinen kolmevuotias kissa. Entäs karvanlähtö ja rokotukset? Pitääkö johdot laitta piiloon ja järsiikö ne kaikkea? Sisälle aateltiin ainaki talveks ottaa ja kesällä mökille ihan luontoon joku valtava aitaus / häkki. Jonki verran oon ottanu jo selvää luonteesta ja koosta yms. Ois kumminkin eka kani. Jyrsijöitä meillä kyl on mut ei oo ennen ollu vapaana. Netistä ollaan katteltu myytävänä olevia. Onks jotain tärkeetä mitä pitäis tietää jos ostaa bjätin jonkun toisen omistuksesta? Nyt kaikki kani omistajat auttakaa!!

2

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla on 3 kilon kääpiöluppa. Siis se on aika iso.
      Syö kaikki johdot mielellään, mitkä saa käsiinsä.
      On syönyt jo yhden lampun johdon, 2 jatkojohtoa... purasi uutta puhelimen laturijohtoa. Kerran siis poltti sulakkeenkin. Kuului poksahdus ja valot meni. Sai kuonolleen sähköiskun kai.

      Eli johdot pitää olla tavoittamattomissa.
      Pureskelee myös lattialistoja. Syö mattoja. Tuolista kangaspäällisen puri täyteen reikiä. Kasvit syö, mihin ylettyy.

      Meidän kani on aika sisäsiisti. Käyttää vessalaatikkoa. Elää vapaana omassa huoneessaan. Koska oppi karkaamaan häkistään.
      Raapii huoneensa ovea, halutessaan olkkariin. Sillä tavalla seurallinen, että viettää aikaa samassa huoneessa ihmisten kanssa.

      Ei ole laajentanut reviiriään keittiöön, mikä helpottaa asioita.
      Joskus päästämme parvekkeelle. Viime talvena kaivoi lumihangessa paljon. Nyt ei enää mene, kun on kylmää.

    • Anonyymi

      Muuten lemmikeistä kokemusta omaavan luulisi tietävän, että eläimet ovat yksilöitä. Toiset iskevät hampaansa kaikkialle, kun taas toista ei voisi vähempää kiinnostaa vaikkapa juuri johdot. Myöskään muihin lemmikkeihin sopeutumisesta ei kenelläkään ole eksaktia vastausta antaa varsinkaan aikuisten kanien kohdalla, jollei jo edellisessäkin kodissa ole kissoja ollut. Poikaset toki tottuvat mihin vain, mutta olisin enemmän huolissani siitä, miten reviiritietoisiksi tiedetyt kissat sopeutuvat kaneihin.

      Rokotukset on hyvä olla voimassa varsinkin ulkoilevilla kaneilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5210
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3696
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3470
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3310
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      41
      3140
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      105
      2339
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2336
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2184
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe