bjätti kania ollaan mietitty niin mitä tärkeetä pitäis tietää? Lemmikin hoidosta on kyllä paljon kokemusta. Mitenköhän kaks bjättiä sopeutus kahen kissan kans? Toinen vanhus 20v ja toinen kolmevuotias kissa. Entäs karvanlähtö ja rokotukset? Pitääkö johdot laitta piiloon ja järsiikö ne kaikkea? Sisälle aateltiin ainaki talveks ottaa ja kesällä mökille ihan luontoon joku valtava aitaus / häkki. Jonki verran oon ottanu jo selvää luonteesta ja koosta yms. Ois kumminkin eka kani. Jyrsijöitä meillä kyl on mut ei oo ennen ollu vapaana. Netistä ollaan katteltu myytävänä olevia. Onks jotain tärkeetä mitä pitäis tietää jos ostaa bjätin jonkun toisen omistuksesta? Nyt kaikki kani omistajat auttakaa!!
Belgian jättikani
2
691
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on 3 kilon kääpiöluppa. Siis se on aika iso.
Syö kaikki johdot mielellään, mitkä saa käsiinsä.
On syönyt jo yhden lampun johdon, 2 jatkojohtoa... purasi uutta puhelimen laturijohtoa. Kerran siis poltti sulakkeenkin. Kuului poksahdus ja valot meni. Sai kuonolleen sähköiskun kai.
Eli johdot pitää olla tavoittamattomissa.
Pureskelee myös lattialistoja. Syö mattoja. Tuolista kangaspäällisen puri täyteen reikiä. Kasvit syö, mihin ylettyy.
Meidän kani on aika sisäsiisti. Käyttää vessalaatikkoa. Elää vapaana omassa huoneessaan. Koska oppi karkaamaan häkistään.
Raapii huoneensa ovea, halutessaan olkkariin. Sillä tavalla seurallinen, että viettää aikaa samassa huoneessa ihmisten kanssa.
Ei ole laajentanut reviiriään keittiöön, mikä helpottaa asioita.
Joskus päästämme parvekkeelle. Viime talvena kaivoi lumihangessa paljon. Nyt ei enää mene, kun on kylmää. - Anonyymi
Muuten lemmikeistä kokemusta omaavan luulisi tietävän, että eläimet ovat yksilöitä. Toiset iskevät hampaansa kaikkialle, kun taas toista ei voisi vähempää kiinnostaa vaikkapa juuri johdot. Myöskään muihin lemmikkeihin sopeutumisesta ei kenelläkään ole eksaktia vastausta antaa varsinkaan aikuisten kanien kohdalla, jollei jo edellisessäkin kodissa ole kissoja ollut. Poikaset toki tottuvat mihin vain, mutta olisin enemmän huolissani siitä, miten reviiritietoisiksi tiedetyt kissat sopeutuvat kaneihin.
Rokotukset on hyvä olla voimassa varsinkin ulkoilevilla kaneilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380