bjätti kania ollaan mietitty niin mitä tärkeetä pitäis tietää? Lemmikin hoidosta on kyllä paljon kokemusta. Mitenköhän kaks bjättiä sopeutus kahen kissan kans? Toinen vanhus 20v ja toinen kolmevuotias kissa. Entäs karvanlähtö ja rokotukset? Pitääkö johdot laitta piiloon ja järsiikö ne kaikkea? Sisälle aateltiin ainaki talveks ottaa ja kesällä mökille ihan luontoon joku valtava aitaus / häkki. Jonki verran oon ottanu jo selvää luonteesta ja koosta yms. Ois kumminkin eka kani. Jyrsijöitä meillä kyl on mut ei oo ennen ollu vapaana. Netistä ollaan katteltu myytävänä olevia. Onks jotain tärkeetä mitä pitäis tietää jos ostaa bjätin jonkun toisen omistuksesta? Nyt kaikki kani omistajat auttakaa!!
Belgian jättikani
2
765
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on 3 kilon kääpiöluppa. Siis se on aika iso.
Syö kaikki johdot mielellään, mitkä saa käsiinsä.
On syönyt jo yhden lampun johdon, 2 jatkojohtoa... purasi uutta puhelimen laturijohtoa. Kerran siis poltti sulakkeenkin. Kuului poksahdus ja valot meni. Sai kuonolleen sähköiskun kai.
Eli johdot pitää olla tavoittamattomissa.
Pureskelee myös lattialistoja. Syö mattoja. Tuolista kangaspäällisen puri täyteen reikiä. Kasvit syö, mihin ylettyy.
Meidän kani on aika sisäsiisti. Käyttää vessalaatikkoa. Elää vapaana omassa huoneessaan. Koska oppi karkaamaan häkistään.
Raapii huoneensa ovea, halutessaan olkkariin. Sillä tavalla seurallinen, että viettää aikaa samassa huoneessa ihmisten kanssa.
Ei ole laajentanut reviiriään keittiöön, mikä helpottaa asioita.
Joskus päästämme parvekkeelle. Viime talvena kaivoi lumihangessa paljon. Nyt ei enää mene, kun on kylmää. - Anonyymi
Muuten lemmikeistä kokemusta omaavan luulisi tietävän, että eläimet ovat yksilöitä. Toiset iskevät hampaansa kaikkialle, kun taas toista ei voisi vähempää kiinnostaa vaikkapa juuri johdot. Myöskään muihin lemmikkeihin sopeutumisesta ei kenelläkään ole eksaktia vastausta antaa varsinkaan aikuisten kanien kohdalla, jollei jo edellisessäkin kodissa ole kissoja ollut. Poikaset toki tottuvat mihin vain, mutta olisin enemmän huolissani siitä, miten reviiritietoisiksi tiedetyt kissat sopeutuvat kaneihin.
Rokotukset on hyvä olla voimassa varsinkin ulkoilevilla kaneilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62439Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig207901Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10817- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741