oi on yleinen tervehdys,mutta jos sanoo esimerkiksi huomenta tai päivää,ei saa mitään vastausta tai katse on kuin happomurhaajalla,onko sitä jotenki vaikea tervehehtiä.nuoret kävelee kuulokkeet päässä ja pojilla on hupparit niin syvällä päässä,etteivät näe sivulta tulevia autoja,ja toikkaroivat suojatielle luulevansa olevat suojassa.Herätkää itse rakennatte tulevaisuutenne,eikä politikot,ne vain lupaavat,mitkä niiden lupaukset on toteutuneet?
tervehtiminen
5
120
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai nyt Suomessa vieraita tervehditä!
- Anonyymi
Ei kai nyt forssalainen. Välillä tuntuu, että forssalaiset osaa suomeakaan vaikka yrittäisi kuinka selväsanaisesti kommunikoida. Mutta ei ne osaa ulkomaankieliäkään, eivät ainakaan vastaa. Jos yrittää Forssan murteella, niin siihenkin on vastauksena jäätävä hiljaisuus. Muuta sitten muualle jos ei kelpaa. Niinpä juurikin.
- Anonyymi
Sehän taitaa olla kansallinen luonteenpiirre ettei tervehditä. En oikein itsekään ole sillä kannalla, että vähänkään vieraampia tervehditään, ainkaan missään kadulla.
Mikä sitten olisi se sopiva tapa kulloinkin eli milloin puhumalla, milloin nyökkäämällä tai sitten näiden yhdistelmällä, kuten jotkut tekee. Kuulemma sitten mm. Jyrki Kataisen suosima ns. ylösnyökkäys on ylimielisen ihmisen merkki.
Silmiin pistävän moni kävelee tosiaan huppu päässä ja/tai luurit korvilla sekä vielä kännykkä kädessä. Joskus syynä on sairaudet mutta tämä lienee enempi kulttuuria. Tämä on liikenteessä tosi vaarallista ja useamman ihmisen yli olisin ajanut ilman tilannevalppautta ja hyviä refleksejä!
lajijasuris - Anonyymi
Huppu päässä on niin hurjan terveellistä. Mullakin on kaikki vaatteet hupullisia, paitsi juhlapaidat.
Huppu on niin hurjan hyvä, on se hyvä hupullisen talvitakin allakin, neuletakin huppu lämmittää niskaa. - Anonyymi
Kysyisin vielä aloittajalta, tarkoitatko sitä, että kadulla tai muuten ulkona pitäsi tervehtiä vastaantulijoita?
Eräs tuttavani sanoi tekevänsä näin käydessään kävelyllä. Tehkööt miten tekee, mutta minusta se on outoa enkä tee näin. Joskus näin käy vähän yllättäenkin ja vastaan "automaattisesti" jos edes ehdin reagoida riippuen vireydestä. Luultavasti kyseessä on joku vanha tai satunnaistuttu muttei ite vaan tunnista siinä hetkessä eikä saa aikaiseksi kertoa tätä. Naapurit, satunnaistutut tai sitten kaupoissa yms. pitäisi tervehtiä noin periaatteessa.
Mutta itselle nuo tarkoittaa vain tapakulttuuria eikä osoita hyvää/huonoa käytöstä, sillä se osoitetaan aivan muulla tavoin, joista tärkein on se ettei suolleta tarkoituksellisia loukkauksia. Minusta on muutenkin hienoa, kun pikkuhiljaa herätään miettimään jonkun joskus "keksimän" tapakulttuurin pakkomielteistä noudattamista tilanteessa kuin tilanteessa. Tietyt tavat ja perinteet mutta tarkoituksenmukaisella tavalla.
lajijasuris
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2267047Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3464954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1503720Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1233520Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m763456Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi562965Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702769Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842480- 252406
Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1092078