tulimme juuri Intiasta ja ihastuin paikkaan.Mahtaako siellä asua paljon Suomalaisia ja onko heillä jotain yhdistystä?
Eihän sitä koskaan tiedä vaikka muuttaisi sinne...
Intian suomalaiset
7
2526
Vastaukset 7
- mari
Tarkoitatko koko Intian niemimaata? Siis missäpäin matkustelitte? Itse asun talvisin Goassa. Täällä asuu joitakin suomalaisia. Mitään yhdistystä ei ole, ei edes suomalaista ravintolaa (en tosin kaipaa sitä).
- hara
tervehdys
Olen aikeissa mennä gooaan käymään,mutta tietoa puuttuu.Hotellien hintoja löytyy netistä,mutta etsin vain asuntoa missä peti wc suihku,halvempaa sellaista,myös alivuokralaisuus.Tarkoitus olla siellä 1kk tai enemmän.
Olen 50v mies,haluten nähdä ja kokea intiaa.
[email protected]
kiitos etukäteen.
- just joo just
Tietääkseni muuttaminen ei ole piece of cake. Ei Intiaan muuteta yhtä helposti kuin Ruotsiin. Jos olet rikas kuin kroisos, niin voit muuttaa minne tahansa, muuten se on vaikeaa. Intia on tiukka viisumien suhteen. Kaikki hipithän asuisivat siellä.
- Komennustyöläinen
Moi
Delhin seudulla tiedän olevan ainakin tusinan suomalaista sinkkua/perhekuntaa. Todellinen määrä saattaa olla moninkertainen tai sitten ei.
Ja ympäri intiaa ties kuinka paljon.
Suomen suurlähetystö saattaa osata auttaa.
http://www.finland.org.in
Kaiken maailman ekspatteja tukee Delhi Network -niminen organisaatio http://www.geocities.com/delhinet2003/
Mukavahan täällä on elellä.
Tänään 37 astetta ja pahenee... :-)- Kohtalotoverit
Onhan meitä täällä joo, mutta ei se elämä täällä aina niin herkkua ole. Meitä on tässä kolme Delhissä asuvaa suomalaista koneen ääressä ja ei me ainakaan täällä huvin vuoksi olla.
Mutta makunsa kaikilla, voithan sä muuttaa intiaan, ei kai sitä mikään/kukaan estä...ja eiköhän puolenvuoden turistiviisumi riitä, sitten on varmasti jo tarpeeksi kokemusta inkkarikulttuurista ja jos ei ole niin sitten vain käynti suomessa ja viisumin uusiminen, helppoa kuin...
- suomipoppis
suomalaisia asuu lähinnä delhissä, heistäkin suurin osa vain tilapäisesti, työn vuoksi. myös mumbaissa asuu jokunen ja muutamassa muussa kaupungissa/kylässä. etelä-intiassa on tosi vaikea törmätä suomalaisiin.
jos muutat intiaan, ilmoita itsestäsi lähetystölle, voit saada kutsun itsenäisyyspäivän juhlaan delhiin. siellä tapaat muita suomalaisia.
nokia aloittaa tehtaan chennaissa, sinnekin eksyy varmasti enemmän suomalaisia nykyään (ennen siellä oli vain kone-otis). - Anonyymi
Delhi tuli aikoinaan nähtyä, asuttua ja töissä oltua. Tarvitsin vanhan pärekopallisen papereita ja paljon suhteita. Nykyisin täysi vastakohta, eli Hammerfest Norja jäämeri.
Laskin juuri eläkekertymäni kolmen vuoden ajalta täältä vastaavalta Intiasta. Tuskin tarvii edes kertoa, että vähän oli eroa!
Kun mietitte elämään vaikuttavia ratkaisuja, niin miettikää myös ulkomaan ja ulkomaan eroja. Lämpö on lämpöä ja raha on rahaa. Jostain syystä eivät sovi yhteen tällä maapallolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971251
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1021008- 61867
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k36839Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi53828Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.126790- 3768
- 60626
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant45544Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa33526