Intian suomalaiset

Eleonoora

tulimme juuri Intiasta ja ihastuin paikkaan.Mahtaako siellä asua paljon Suomalaisia ja onko heillä jotain yhdistystä?
Eihän sitä koskaan tiedä vaikka muuttaisi sinne...

7

2524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      Tarkoitatko koko Intian niemimaata? Siis missäpäin matkustelitte? Itse asun talvisin Goassa. Täällä asuu joitakin suomalaisia. Mitään yhdistystä ei ole, ei edes suomalaista ravintolaa (en tosin kaipaa sitä).

      • hara

        tervehdys
        Olen aikeissa mennä gooaan käymään,mutta tietoa puuttuu.Hotellien hintoja löytyy netistä,mutta etsin vain asuntoa missä peti wc suihku,halvempaa sellaista,myös alivuokralaisuus.Tarkoitus olla siellä 1kk tai enemmän.
        Olen 50v mies,haluten nähdä ja kokea intiaa.
        [email protected]
        kiitos etukäteen.


    • just joo just

      Tietääkseni muuttaminen ei ole piece of cake. Ei Intiaan muuteta yhtä helposti kuin Ruotsiin. Jos olet rikas kuin kroisos, niin voit muuttaa minne tahansa, muuten se on vaikeaa. Intia on tiukka viisumien suhteen. Kaikki hipithän asuisivat siellä.

    • Komennustyöläinen

      Moi

      Delhin seudulla tiedän olevan ainakin tusinan suomalaista sinkkua/perhekuntaa. Todellinen määrä saattaa olla moninkertainen tai sitten ei.

      Ja ympäri intiaa ties kuinka paljon.

      Suomen suurlähetystö saattaa osata auttaa.
      http://www.finland.org.in

      Kaiken maailman ekspatteja tukee Delhi Network -niminen organisaatio http://www.geocities.com/delhinet2003/

      Mukavahan täällä on elellä.
      Tänään 37 astetta ja pahenee... :-)

      • Kohtalotoverit

        Onhan meitä täällä joo, mutta ei se elämä täällä aina niin herkkua ole. Meitä on tässä kolme Delhissä asuvaa suomalaista koneen ääressä ja ei me ainakaan täällä huvin vuoksi olla.
        Mutta makunsa kaikilla, voithan sä muuttaa intiaan, ei kai sitä mikään/kukaan estä...ja eiköhän puolenvuoden turistiviisumi riitä, sitten on varmasti jo tarpeeksi kokemusta inkkarikulttuurista ja jos ei ole niin sitten vain käynti suomessa ja viisumin uusiminen, helppoa kuin...


    • suomipoppis

      suomalaisia asuu lähinnä delhissä, heistäkin suurin osa vain tilapäisesti, työn vuoksi. myös mumbaissa asuu jokunen ja muutamassa muussa kaupungissa/kylässä. etelä-intiassa on tosi vaikea törmätä suomalaisiin.

      jos muutat intiaan, ilmoita itsestäsi lähetystölle, voit saada kutsun itsenäisyyspäivän juhlaan delhiin. siellä tapaat muita suomalaisia.

      nokia aloittaa tehtaan chennaissa, sinnekin eksyy varmasti enemmän suomalaisia nykyään (ennen siellä oli vain kone-otis).

    • Anonyymi

      Delhi tuli aikoinaan nähtyä, asuttua ja töissä oltua. Tarvitsin vanhan pärekopallisen papereita ja paljon suhteita. Nykyisin täysi vastakohta, eli Hammerfest Norja jäämeri.
      Laskin juuri eläkekertymäni kolmen vuoden ajalta täältä vastaavalta Intiasta. Tuskin tarvii edes kertoa, että vähän oli eroa!
      Kun mietitte elämään vaikuttavia ratkaisuja, niin miettikää myös ulkomaan ja ulkomaan eroja. Lämpö on lämpöä ja raha on rahaa. Jostain syystä eivät sovi yhteen tällä maapallolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      53
      1389
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1334
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      123
      1198
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      139
      1025
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      897
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      336
      829
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      724
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      646
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      633
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe