Mikä kaatoi kupin Häsa

Anonyymi

Vuosikymmenet Hämeenlinnan hallinnon(lue kok) nöyränä ja kritiikittömänä äänitorvena toiminut Häsa on tehnyt historiallisen ja kunniakkaan suunnan muutoksen.

Viime aikoina toimituksessa on esiintynyt yhä kriittisempiä näkökulmia kaupungin hallinnon tekemisiin ja jopa tutkiva journalismi on nostanut päätään.

Suunnan muutos osuu kronologisesti samoihin aikoihin uuden päätoimittajan ottaessa ohjat käsiinsä, mutta olisiko se ainoa syy? Olisivatko aiemmat päätoimittajat asettuneet vapaaehtoisesti hallinnon käsikassaraksi? Enpä usko.

Veikkaan että tässä on kaksi vaihtoehtoa. Joko lehden suurimmat omistajat ovat vihdoin tajunneet Hämeenlinnan huonon suunnan tai Hämeenlinnan kokoomus on yrittänyt syöttää toimitukselle liian suurta palaa kakustaan.

Olipa totuus mikä hyvänsä, toimitus on palannut kaidalle tielle ja sille kuuluvalle paikalle veräjän vartijan tärkeään toimeen. Varovainen kiitos siitä lehdelle.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saas nähdä kuinka pian uusi päätoimittaja on entinen päätoimittaja, joka hakee uusia haasteita muualta. Lehden omistajat kun on edelleen entiset.

      • Anonyymi

        Pravda kertoo puolueettoman totuuden.


    • Anonyymi

      Lehden suurimmat omistajat taitavat olla tänä päivänä sijoittajia, joihin ei Hämeenlinnan suhmuraveljien(Rautio ja muut) valta ulotu ja tässä voi olla myöskin yksi syy. Hanna Antila-Anderssonin eläköityminen lehdestä puhdisti huomattavasti myöskin toimitusta

      • Anonyymi

        Sarillakin voi pian alkaa totuuden ajat, niin kuin monella muullakin...


      • Anonyymi

        Hämeenlinnan hyvin tunnettu VRK-veljesakseli (Vekka-Rautio-KIemunki) murtui ryskyen. Ensimmäisenä tipahti pois keskimmäinen pyörä Kiemunki, kun hän joutui jättämään lehden toimituksen ja postumaan kaikista kaupungin luottamustoimistaan SCC-skandaalin vuoksi. Kevyet mullat Sunny Car Centerille.

        Vekan Pohjantähti sammui myös näyttävästi. Kevyet mullat Pohjantähden talousepäselvyyksille ja muillekin Vekan talouskoplauksille.

        Rautio on ottanut kovasti kolhuja kylkeensä. Saa nähdä mistä tulee viimeinen niitti, Seminaarin vuokrasopimuksesta, Toriparkista vai Assista. Sarilla on kaikissa arpa vetämässä.

        VRK-vetoinen Hämeenlinna on ajettu syvälle suohon, VRK alkaa olla pian pelkkää ikävää historiaa, Rautio mukaan lukien. Mukavaa, että HäSa nykyisin uutisoi kaupungin talouden sekasotkuista aiempaa avoimemmin, toimituksen ote on terhakoitunut ja ilmapiiri puhdistunut.


      • Anonyymi

        taas osui ja uposi näköjään oikein hyvin


    • Anonyymi

      Hyvä, että edes lehti pitää näitä asioita esillä sen jälkeen kun kriittiset, asioita ymmärtävät luottamushenkilöt on saatu savustettua pois tehtävistään.

      • Anonyymi

        Lehti nykymuodossa lopetuslistalla, sparraavat työhakemuksiensa takia.


    • Anonyymi

      Joo oli oikein ihmeteltävä, kun HäSa oli selvittänyt itse ja selvittää ahkerasti esimerkiksi Seminaarin kuvioita, siis tekee ihan sitä työtä, mitä toimittajien pitääkin, kun hallinnossa ei osata eikä viitsitä (yleiset syyt). Pelkkä kysyminen päättäjltä tuo aina sen saman vastauksen, "kaikki ok, ei tässä mitään, eteenpäin".

      • Anonyymi

        Taitaa mennä vielä muutama vuosi että saavat tutkittua suhmurointeja.


    • Anonyymi

      On teillä harhat:D ja ei, en ole poliittisesti suuntautunut. Nää kokdemhemulipersuhöpöhöpöt On ihan vainoharhaisia.

      • Anonyymi

        Kyllä juuri niin persut on vaenoharssii ja pahoin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä juuri niin persut on vaenoharssii ja pahoin.

        Mutta mikä kaatoi kupin, kerro se homoboy?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta mikä kaatoi kupin, kerro se homoboy?

        Persut kaataa kuppinsa itse. Gallup.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe