K-vitamiinia kissalle (perinnöllinen hyytelöitymishäiriö)

Anonyymi

Kissani sairastaa perinnöllistä sairuatta, johon ei ole lääkettä eli veri ei hyytelöidy ja lääkäri antoi avuksi K-Vitamiinia. Lisäksi reseptinä apteekista saa lisää kun nyt saatu loppuu. Mietin onko jokin ruoka tai muu tapa lisätä tätä K-vitamiinia kissalle. Toki liikaa ei kai voi antaa mutta kaikki vinkit otetaan vastaan jos on tietoa. Sairauteen on vaihtoehtona verensiirto mikä olisi kaukana kotipaikalta ja ei niin helppoa toteuttaa sekä kissan ikä huomioiden 10v. Haluaisin kuitenkin antaa ruokailut ym mitkä edelläauttavat veriarvojen paranemista. Toki K-vitamiinille on se maksimimäärä vuorokaudessa mutta ruokailun yhteydessä pieni lisä ei kaiketi haittaisi.
Onko kohtalontovereita ja miten tämä sairaus etenee ? Eutanasia on mainittu jos kunto menee huonoksi eli vielä pystyisi jotain tekemään kenties jos saisi ideaa.
Muuten olen jo ns saattohoidossa tässä ajatellut asiaa, mutta aina sitä lemmikilleen koittaa saada jotain millä saadaan muutamakin vuosi aikaa nauttia, ettei kidu ja joudu lopetukseen.

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nämä ovat niin tärkeitä asioita, että kysyt neuvoa eläinlääkäriltä etkä missään keskustelupalstalla!

      • Anonyymi

        ALOITTAJA KIRJOITTAA: Tuossa huomasin Naudan maksa sisältää K-Vitamiinia. Ystäväni on sairaanhoitaja sekä kokemut kissanomistaja ja huomasi myös asian. Kissa syönyt hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      228
      36118
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      109
      23747
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      311
      15560
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      160
      10739
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      120
      9650
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      51
      8326
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      8231
    8. 237
      6772
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      213
      6437
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      53
      6039
    Aihe