Olen ihmetellyt yhdistyksessämme erästä asiaa. Yhdistyksen säännöissä mainitaan, että jokaisella varsinaisella jäsenellä on yksi ääni. Hallitus taas on kokouksessaan tehnyt päätöksen, että äänioikeus on niillä jäsenillä, jotak ovat maksaneet kuluvan vuoden jäsenmaksun tiettyyn päivämäärään mennessä.
Tämähän on kahdella tavalla aivan hullua! Ensinnäkin, eihän KULUVAN vuoden jäsenmaksua voi maksaa ennen vuosikokousta, missä määrätään jäsenmaksun suuruus.
Toiseksi, voiko tuo tarkoittaa sitä, että sen päivämäärän jälkeen liittyneet jäsenet eivät olisikaan äänioikeutettuja?! Eikö se sodi yhdistyksen sääntöjä vastaan? Voidaanko uudet jäsenet sulkea pois yhdistyksen tärkeimmästä toiminnosta, vuosikokouksesta? Eikä tästä hallituksen päätöksestä olla edes tiedotettu jäsenille, satun tietäämään muuta kautta.
Tunteeko joku pykäliä tarkemmin, onko tuommoinen hallituksen päätös pitävä? Kiitos etukäteen!
yhdistyksen säännöt/hallituksen päätös
1
413
Vastaukset
- jkjkj
Kyseisen yhdistyksen sääntöjä tarkemmin tuntematta vastaisin että, hallituksen päätökset ei kumoa Ry:n säännöissä määrättyjä asioita. Jos äänioikeutta ei ole kirjattu sääntöihin niin silloin pätee tuo alla oleva yhdistyslain 25 pykälä.
25 § Jäsenen äänioikeus
Jollei säännöissä ole toisin määrätty, jokaisella 15 vuotta täyttäneellä jäsenellä on äänioikeus ja jokaisella äänioikeutetulla yksi ääni. Yksityinen henkilö ei voi käyttää äänioikeuttaan asiamiehen välityksellä, ellei säännöissä ole niin määrätty.
Säännöissä voidaan määrätä, että määrätyn ajan jäsenmaksunsa maksamisen laiminlyönyt ei saa käyttää äänioikeuttaan. Säännöissä voidaan määrätä, että voidakseen käyttää kokouksessa äänioikeutta jäsenen on ilmoitettava osallistumisestaan kokoukseen etukäteen yhdistykselle viimeistään kokouskutsussa mainittuun päivään mennessä.
Tuossa vielä pykäläviidakko kokonaisuudessaan:
http://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/yhdistyslaki.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453151Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si791712- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161167UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111135