yhdistyksen säännöt/hallituksen päätös

jäsen***

Olen ihmetellyt yhdistyksessämme erästä asiaa. Yhdistyksen säännöissä mainitaan, että jokaisella varsinaisella jäsenellä on yksi ääni. Hallitus taas on kokouksessaan tehnyt päätöksen, että äänioikeus on niillä jäsenillä, jotak ovat maksaneet kuluvan vuoden jäsenmaksun tiettyyn päivämäärään mennessä.

Tämähän on kahdella tavalla aivan hullua! Ensinnäkin, eihän KULUVAN vuoden jäsenmaksua voi maksaa ennen vuosikokousta, missä määrätään jäsenmaksun suuruus.

Toiseksi, voiko tuo tarkoittaa sitä, että sen päivämäärän jälkeen liittyneet jäsenet eivät olisikaan äänioikeutettuja?! Eikö se sodi yhdistyksen sääntöjä vastaan? Voidaanko uudet jäsenet sulkea pois yhdistyksen tärkeimmästä toiminnosta, vuosikokouksesta? Eikä tästä hallituksen päätöksestä olla edes tiedotettu jäsenille, satun tietäämään muuta kautta.

Tunteeko joku pykäliä tarkemmin, onko tuommoinen hallituksen päätös pitävä? Kiitos etukäteen!

1

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkjkj

      Kyseisen yhdistyksen sääntöjä tarkemmin tuntematta vastaisin että, hallituksen päätökset ei kumoa Ry:n säännöissä määrättyjä asioita. Jos äänioikeutta ei ole kirjattu sääntöihin niin silloin pätee tuo alla oleva yhdistyslain 25 pykälä.


      25 § Jäsenen äänioikeus

      Jollei säännöissä ole toisin määrätty, jokaisella 15 vuotta täyttäneellä jäsenellä on äänioikeus ja jokaisella äänioikeutetulla yksi ääni. Yksityinen henkilö ei voi käyttää äänioikeuttaan asiamiehen välityksellä, ellei säännöissä ole niin määrätty.

      Säännöissä voidaan määrätä, että määrätyn ajan jäsenmaksunsa maksamisen laiminlyönyt ei saa käyttää äänioikeuttaan. Säännöissä voidaan määrätä, että voidakseen käyttää kokouksessa äänioikeutta jäsenen on ilmoitettava osallistumisestaan kokoukseen etukäteen yhdistykselle viimeistään kokouskutsussa mainittuun päivään mennessä.

      Tuossa vielä pykäläviidakko kokonaisuudessaan:

      http://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/yhdistyslaki.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe