Olen ihmetellyt yhdistyksessämme erästä asiaa. Yhdistyksen säännöissä mainitaan, että jokaisella varsinaisella jäsenellä on yksi ääni. Hallitus taas on kokouksessaan tehnyt päätöksen, että äänioikeus on niillä jäsenillä, jotak ovat maksaneet kuluvan vuoden jäsenmaksun tiettyyn päivämäärään mennessä.
Tämähän on kahdella tavalla aivan hullua! Ensinnäkin, eihän KULUVAN vuoden jäsenmaksua voi maksaa ennen vuosikokousta, missä määrätään jäsenmaksun suuruus.
Toiseksi, voiko tuo tarkoittaa sitä, että sen päivämäärän jälkeen liittyneet jäsenet eivät olisikaan äänioikeutettuja?! Eikö se sodi yhdistyksen sääntöjä vastaan? Voidaanko uudet jäsenet sulkea pois yhdistyksen tärkeimmästä toiminnosta, vuosikokouksesta? Eikä tästä hallituksen päätöksestä olla edes tiedotettu jäsenille, satun tietäämään muuta kautta.
Tunteeko joku pykäliä tarkemmin, onko tuommoinen hallituksen päätös pitävä? Kiitos etukäteen!
yhdistyksen säännöt/hallituksen päätös
1
496
Vastaukset
- jkjkj
Kyseisen yhdistyksen sääntöjä tarkemmin tuntematta vastaisin että, hallituksen päätökset ei kumoa Ry:n säännöissä määrättyjä asioita. Jos äänioikeutta ei ole kirjattu sääntöihin niin silloin pätee tuo alla oleva yhdistyslain 25 pykälä.
25 § Jäsenen äänioikeus
Jollei säännöissä ole toisin määrätty, jokaisella 15 vuotta täyttäneellä jäsenellä on äänioikeus ja jokaisella äänioikeutetulla yksi ääni. Yksityinen henkilö ei voi käyttää äänioikeuttaan asiamiehen välityksellä, ellei säännöissä ole niin määrätty.
Säännöissä voidaan määrätä, että määrätyn ajan jäsenmaksunsa maksamisen laiminlyönyt ei saa käyttää äänioikeuttaan. Säännöissä voidaan määrätä, että voidakseen käyttää kokouksessa äänioikeutta jäsenen on ilmoitettava osallistumisestaan kokoukseen etukäteen yhdistykselle viimeistään kokouskutsussa mainittuun päivään mennessä.
Tuossa vielä pykäläviidakko kokonaisuudessaan:
http://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/yhdistyslaki.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1061285- 581272
Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18955
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45823Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114814- 15752
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 38629
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72623