Onko Pudasjärven seurakunnalla 1000 (TUHAT) hehtaaria metsää? Jos vähemmän niin seurakuntaa on kusetettu ja raskaasti metsäsuunnitelman teossa.
Paitsi jos huomisen Pudasjärvi lehdessä on kustannus 11 000,00 euroa ko. työstä väärin
Paitsi jos huomisen Pudasjärvi lehdessä on kustannus 11 000,00 euroa ko. työstä väärin
Vastaukset 25
Vanhimmat
Saattahan seurakunnalla olla metsää vaikka 5000 hehtaaria ja taivasosuus päälle....
Kuka tietäisi tosiaankin seurakunnan metsähehtaarimäärän ja laittaisi seurakunnan kiinteistotunnuksen julkiseksi, tai useamman jos on, jotta me seurakunnnan maksumiehet voisimme tarkistaa onko vilungin aihetta asiassa.
Mene vaan vessaperisi kulutusta laskemaan, muu on sinulle jo liian vaikeaa. Vaaleilla valitut päättäjät hoitavat sinunkin puolesta asiat seurakunnassa, ja parempi näin.
Nyt näyttää että, "se vilunki älähtää, johon kalikka kalahtaa".
Tehkää Halakoja soatta paremman hinnan kun puista yleensä
Ei ole tuhatta hehtaaria, taitaa olla metsänhoitosuunnitelmassa 940 hehtaaria, kaikkiaan maita ja mantuja on yli 2000ha.
MAMMONAAN KIRKKOKIN USKOO JA VALEHTELEE TAIVASOSUUKSIA OLEVAN.
ILMANKOS LEIPAPAPPEJA TULEE KAIKISTA HELLAPOLIISESTAKIN , KUIN TURKIN HIHASTA. SAARNAISIVAT ULKONA JA HAKKAISIVAT MUMMOILLE HALKOJA.
Nyt meni taas pahasti liioitteluksi, luuleko se kartan käytön töpeksijä että, häntä uskotaan.
Älä hyvä lapsi HUUDA!
Tulee mieleen tuosta kartan käytöstä muuan herran "paskaan" astunut joka ei aina ymmärtänyt kartan päälle, sillä kerran sattui, jotta hän oli erään metsälammin kanssa eri mieltä maanmittauslaitoksen paikasta tekemän tietysti oikean karttakuvauksen mukaan, kunnes mukana ollut työmies käänsi karta 180 astetta ja "paskaan" astunut saatiin järkiinsä. Liekö ollut sama vilunki, todennäköisesti
Metsälammin kanssa erimieltä.... Mikähän oli kieli, jolla kommunikoitiin?
Sama kieli kuin Paavo Väyrysellä kun sanoi jotta, "kansa äänesti väärin".
Nyt Pudasjärven seurakunta myymään metsää niin saadaan tase kohdilleen.
Se on aivan varma että seurakunnan jäsenmäärä laskee kaiken aikaa.
Pelkät Lestadiolaiset eivät riitä rahoittamaan seurakunnan toimintaa.
Onko suunnitelma jo tehty vai rahat varattu siihen?
On kyllä, taas menee 11000,00 ekua.
Eiköhän tuota virnuilevaa "vilunkia" ja vanhoja edesottamuksia nostettais julkisuuteen.
Yritä edes jotain, omalla nimelläsi tuot epäkohdat jullkisuuteen.
Ainahan se on niin ollut että, jos on jotain yhteistä niin sitä jotkut tahot vedättävät ja panevat lipevimmän asiamieheksi kertomaan toisille.
Ainahan se joku lipevä on netissä valittamassa omia kaunojaan, nyt seurakunnan porukkaa ollaan jahtaamassa. Miten muiden omaisuus voi noin sairaalloisesti kiinnostaa?
Ei varmaankaan kiinnosta muiden omaisuus kun seurakuntalaisten yhteinen omaisuus jota
voi venkulat käyttää hyväkseen.
Kyllä seurakunnilla on hyvin monillakin helposti 1000 ha ja ylikin maita ja mantuja sekä esim. asuntoja ja asuin huoneistoja ynnä muita kiinteistöjä, ja puun myyntituloja vuosittainkin huomattavia summia, se mihin ne käytetään onkin sitten eri juttu, kyllä siellä rahaa osataan käyttää ne joilla on valtaa, johto portaalla on ihan mukavat palkatkin ja muut edut, suorittavalle portaalle esim. kesätyön tekijät pienet palkat työllisyys rahoista keinotellaan, mummoille ja papoille kirkkokyyti kerran vuodessa järjestellään niin kaikki on tyytyväisiä, loput metsä rahat sijoitellaan korkoa kasvamaan "pahan päivän varalle" , ja tilin päätös vuoden lopussa voidaan kikkailla näyttämään ihan mitä halutaan, se on vain järjestely kysymys.
Nimenomaan näin, ja sitten vilunki on aina osilla ja esittelee muka jämerästi puolustusta, ei pidä mennä halpaan vaan panna ketale vastuuseen häsläämisistään.
seurakunnille on kertynyt isot kiinteistömassat ja maa-alueet.
mitä pahaa siinä on?
tekevät paljon hyvää työtä leipäjonoista lähtien. kun joku syntyy tai kuolee niin seurakunnassa tiedetään mitä tehdään. on sururyhmiä ja eläkeläisten kerhoja.
kaikki on tervetulleita uskon suunnasta riippumatta.
moni itsemurhaa suunnitteleva on saanut apua seurakuntien puhelinpäivystyksestä.
en minäkään mikään uskovainen ole mutta kirkollisverot maksan mielelläni!
Mihinkäs ne seurakunnat niitä kiinteistö massoja ja omaisuuksia tarvitsee ? Hyvin pitkälti nämä maa omaisuudet on saatu vanhoilta ihmisiltä testamentti lahjoituksina, ja liekö nuo lahjoittajat tienneet tai tarkoittaneet ihan sitä mihin ne varat menee, se että seurakunnat jakaa leipää niin onko ne ostettu ihan oikeasti mistään, vaan jaetaan ko vain kauppojen lahjoituksina antamia leipiä, ja onko leivän jakajakin ilmainen vapaa ehtois työn tekijä, siis ei kuluja ollenkaan. Eikä se hautaaminenkaan ole ilmaista vaikka mitenkä veroja makselet, joka ikisestä asiasta maksat eri maksun , ruumiskellarin vuokra kappelin vuokra papin toimitusmaksu haudan kaivu ja peitto hautapaikka maksu haudan hoito ym...... niin että ihanko ilmaista? Niistä kiinteistö massoista voisi asunnottomille asuntoja järjestellä se olisi tuntuvaa apua. Seurakunnat elättää tätä suuri palkkaista populaatiota joka ei tuota yhtään mitään, joka suunnittelee, palaveeraa, edustaa, juhlii, firman piikkiin, siihen ne tuotot ja voitot ja testamentit menee .
Niin ja vielä muutamat vilungit sivusta koittavat hämmentää bonuksia itselle.