outo ahdistus

Olen käyttänyt hormonikorvaushoitoa pari vuotta ja uni pääosin helpottunut ja muutkin oireet helpottaneet. Mutta omaa hormonituotantoa on edelleen vaikka olen 52v. Ihmeahdistus iskee aina juuri silloin kun vuotopäivät lähestyy enkä saa nukuttua. Onko muilla vastaavaa?
2177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on ollut. Olen itse yhdistänyt sen primolut nor progestiiniin. Kun vaihdoin Terolutiin ahdistus ja unettomuus loppuivat.

Äänestä
  • käytän juuri tuota Terolutia 10 pvän jaksoissa ja silloin uni parempaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen käyttänyt hormonikorvaushoitoa pari vuotta ja uni pääosin helpottunut ja muutkin oireet helpottaneet. Mutta omaa hormonituotantoa on edelleen vaikka olen 52v. Ihmeahdistus iskee aina juuri silloin kun vuotopäivät lähestyy enkä saa nukuttua. Onko muilla vastaavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu