Youtube-sivustot myöntävät huijaukset

Kaksi Youtube-sivustoa joilla on ollut satojatuhansia seuraajia ovat myöntäneet että ovat systemaattisesti levittäneet väärennettyjä vidoita huijausmielessä.
Kyseiset sivustot ilmoittavat lopettavansa nyt tuollaisen toiminnan.
Kyseiset sivustot ovat "Section 51 " ja toinen "UFO Today".
Näistä jälkimmäinen on julkaissut anteeksipyyntövideon jossa myöntää huijaukset.
(Oliko tämä yllätys jollekin?)

11

74

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jaa, kuka uskoo enää tänä päivänä jotain tubettajaa, joiden ainoa motiivi on ansaita rahaa tekeleillään. No ehkä nuoriso jotka eivät esim. lue enää mitään ja eivät vaivaudu ottamaan asioista syvemmin selvää. Ja ainut "tieto ja totuus" tulee noilta huijareilta. 99% netistä on täyttä roskaa.

      • Anonyymi

        Nuoriso ei ole naiivia. He ovat nykyään tietoisempia monista asioista kymmenvuotiaina mitä me kalkkikset eläkkeellä.


    • Anonyymi

      Kyllähän viihdesivustot erottaa dokumentaarisista jokainen, joka noita on seurannut. Onkos ne jonkun totuusvalan vannoneet vai miksi pitää anteeksi pyydellä? Politiikassakin harrastetaan populismia ja lavastellaan tilanteita. Rikostutkinnassa syyttäjä tekee ikiomia rekonstruktioitaan ja puolustuksella on erilainen näkökanta. Hollywood tyyli on vain sitä omaa itseään jne.

      Tuollainen uutinen ei ole edes uutinen vaan itsestäänselvyys. Silloin kun kerätään klikkauksilla tuloja niin tällaista se on. Musan ja musavideoiden tuottajien pitää kai seuraavaksi pyydellä anteeksi mielensä pahoittajilta kun kaikki niistä ei perustukaan tositapahtumiin? Ei kannata liikaa innostua "skeptikoiden" tästä "uutisesta".

    • Anonyymi

      Onko Youtube ottanut tiukemman linjan huijausvideoita vastaan?
      Onko totuuden aika?

      • Anonyymi

        On totuuden aika. Säännöt on oltava ehdottomat kaikille. Söpöjen kissavideoiden tekijöiltä vaaditaan jatkossa että he käyttävät lankakerän sijaan oikeita hiiriä, koska kissat saatetaan nykyisellä systeemillä naurunalaisiksi lankakerien avulla. Huijarit kiikkiin, vaatii kansa ja tiedemaailma. Jatkossa ei saa puhua mustista aukoista, painovoimasta, pimeästä aineesta ja energiasta, ennenkuin tiedemaailma on julistanut ne todellisiksi ja tarkat yksityiskohdat oikeaoppisesti.

        Youtubessa saa jatkossa esittää videoitaan ja blogejaan vain tiedeakatemian hyväksymät henkilöt jotka ovat vannoneet pyhän valan käsi ison kirjan päällä todistajien läsnäollessa. Rikkureita rangaistaan asteikon yläpäästä. Olen puhunut.

        Totuusasiamies, Aitous-Akatemia


    • Anonyymi

      Hellakouku mukaan väite ei pidä paikkaansa. Hän on ladannut koko uskottavuutensa asiaan.

      • Kiitän kiinnostuksesta nimimerkkiäni kohtaan, mutta se on Helläkoukku ja siinä on kaksi k -kirjainta siinä nimimerkin loppuosassa.

        Youtuben matskusta ufoilmiötä koskien on arvioni mukaan 70% viihdettä, 20% virhehavaintoja, huijauksia ja luonnonilmiöitä ja loput 10% asiallisia. Myös viihteelliseksi tarkoitettu voi sisältää totuuksia ja osatotuuksia. Useimmiten jopa näin.

        Oma mielipide on että dokumenttia tehdessä tulisi ilmoittaa spekulaatiot erikseen kysymysmerkki siinä perässä, eikä rakennella juonikuviota omasta päästä varmana tietona kuin yleinen syyttäjä.


      • Anonyymi
        Helläkoukku kirjoitti:

        Kiitän kiinnostuksesta nimimerkkiäni kohtaan, mutta se on Helläkoukku ja siinä on kaksi k -kirjainta siinä nimimerkin loppuosassa.

        Youtuben matskusta ufoilmiötä koskien on arvioni mukaan 70% viihdettä, 20% virhehavaintoja, huijauksia ja luonnonilmiöitä ja loput 10% asiallisia. Myös viihteelliseksi tarkoitettu voi sisältää totuuksia ja osatotuuksia. Useimmiten jopa näin.

        Oma mielipide on että dokumenttia tehdessä tulisi ilmoittaa spekulaatiot erikseen kysymysmerkki siinä perässä, eikä rakennella juonikuviota omasta päästä varmana tietona kuin yleinen syyttäjä.

        On tosiaan valitettavaa, että palstalla kirjoitetaan erisnimetkin väärin !
        Viestin uskottavuuden ehdoton edellytys on virheetön ja sujuva
        kirjakielellä tapahtuva ilmaisu, joka ei saa sisältää slangi- tai
        murresanastoa. Erityisesti on muistettava säännöt, jotka koskevat
        pilkun käyttöä pää- ja sivulauseen välissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On tosiaan valitettavaa, että palstalla kirjoitetaan erisnimetkin väärin !
        Viestin uskottavuuden ehdoton edellytys on virheetön ja sujuva
        kirjakielellä tapahtuva ilmaisu, joka ei saa sisältää slangi- tai
        murresanastoa. Erityisesti on muistettava säännöt, jotka koskevat
        pilkun käyttöä pää- ja sivulauseen välissä.

        Väliviiva tulee sijoittaa sanan eteen siihen kuuluvaan kohtaan, eikä edeltävän sanan jälkeen.
        Harva hallitsee oikeita murteita. Tekomurteen tunnistaa aina ja se on vain ärsyttävää, joksi se lienee tarkoitettukin. Huutomerkkiä ei edellä välilyönti, vaan se päättää lauseen.


    • Anonyymi

      Hölläkoukyn mielestä huijausvideot on ammuttu alas jo aikoja sitten.

      • Anonyymi

        Herra Hellakoukun, Helläkoukun kirjoituksia voi lukea myös Pattayan matkailupalstalta hänen ollen Neiti 2010 Kurko Naistenhakkaaja.
        Persuna hän on nazi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      116
      2406
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      642
      1014
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      888
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe