Kiinan kulttuuri kehittyi Euroopan kanssa samoihin aikoihin

Anonyymi

Yllättävää, että kiinalainen kulttuuri alkoi samoihin aikoihin valkoisten kanssa.
Sitä ennen oli pitkä aborigiaanli aste.

Oli Kiinassakin sotia yli sietorajan.

Pelottavimmat olivat pohjoisen ratsuväki.

Mongoliassa on kovimmat pakkaset.
Pakkaset lähtevät sieltä.

Onko Mongolialla suurempi merkitys.

Kiinan muuri rakennettiin juuri pohjoisen sotilaita vastaan.

Kiinan eka suuri dynastia QIN oli sekin spartalaista tyyliä
jossa rankaistiin kuoleman tuomiolla.
Voitti naapurit puolelleen.

5

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis eka iso dynastia...
      ei se eka ollut, mutta sellainen erikoista laatua ja spartalainen, stoalainen

      • Anonyymi

        Miks ihmeessä kiinalaisia on niin helvetin paljon. Ympäri maapalloa. Huh


    • Anonyymi

      Kiina tuhos aikanaan Atlantiksen, nyt saavat kostonsa. Rottia syövät aliihmiset.

    • Anonyymi

      Kiinan historiallinen kulttuuri tuhottiin kun sosialistikommunistit pääsivät valtaan. Pääosin kaikki maamerkit ja historialliset rakennukset ym tuhottiin Maon toimesta. Mikään ei saanut muistuttaa aiemmasta vallasta, järjestelmästä ja kulttuurista, kaikki pyrittiin tuhoamaan kuten myös aiemman kulttuuurin ja järjestelmän sisäistäneet henkilöt. Useampi sukupolvi pakotettiin sosialismin ikeeseen jolloin Kiinan pitkäaikainen kulttuuri tuhottiin käytännössä kokonaan. Vertaa Japaniin missä vastaavanlainen kulttuuri vielä voimissaan.

      Nykyinen Kiinan johto kertoo historiansa ja kulttuurinsa olevan tuhansia vuosia vanha. Tämä ei pidä paikkaansa sillä Maon aikana kaikki todellakin tuhottiiin. Maon kuoleman jälkeen alkoi uusi aika. Deng Xiaoping avasi Kiinan markkinat ja alkoi nykyaikaistamaan maata. Oikeastaan tästä alkoi nykykiinan historia koska kaikki aiempi historia oli tuhottu. Kiina avautuikin kehittyvästi useita vuosia mutta Kiinan nykyjohto on alkanut sulkea yksityisten ihmisten mahdollisuutta päästä ulkomaisille uutis ja mediasivustoille, eli suitsinut vapaata internet käyttöä sekä sensuroi ja manipuloi nykyistä uutisointia, joten tältä osalta Kiina on kääntynyt vanhaan sulkeutuneeseen ja sosialistiseen politiikkaan josta jo aiemmin on nähty ja koettu kansan ongelmien alkavan. Maassa ei saa sanoa mitä ajattelee koska kansankokous määrää mitä saat ajatella. Kysymys kuuluukin miten kauan maa ja kansa kestää sen ettei totuutta saa sanoa? Jos yhteiskunta Kiinassa perustuu mielipiteiden ja totuuden välttelyyn eli mitä ei saa sanoa ja perustuu valheelle niin kuinka kauan tällainen maa pysyy kasassa ilman jonkinmoista vallankumousta? Ja jos vallankumousta ei tule niin miten se muokkaa ihmisiä koska elämä perustuu valheelle?

    • Anonyymi

      Kaksi tapahtumaa muutti Kiinaa erittäin paljon huonompaan suuntaan, sosialismi ja 70 luvun nälänhätä.

      Kumpikin tappoi moraalin ja kunnioituksen toisen omaisuutta kohtaan. Jos selkäsi käännät niin tavarat ym häviää taivaan tuuliin.
      Ainoa mikä enimmäkseen säilyi ja jopa tivistyi on perhe ja suku, niihin useimmin voi luottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      141
      3749
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      64
      3464
    3. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      41
      3247
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      153
      2966
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2483
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2294
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      231
      2220
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      127
      1991
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      34
      1972
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      36
      1949
    Aihe