Uusi Passat lentää ojaan väistössä

Anonyymi

Renkaat tai ESP-ongelma: https://youtu.be/qukAOirO_SE
Joku kommentoi että I tested the new GTE B9/facelift, it was shockingly bad!! A VW Caddy is way better!

13

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika hyvinhän tuo meni, keskivertoa paremmin.
      Missä se ojaan lento näkyy?

    • Anonyymi

      Jos tuon on ojaan lentämistä, niin Toyotan Ravi lentää varmasti kuuhun asti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mitä jos joku tulee vastaan toisella kaistalla?☠️☠️☠️

    • Anonyymi

      Tekniikan Maailman havainto johti yhden Volkkarin ja parin Seatin takaisinkutsuun
      Viime vuonna Tekniikan Maailman suorittama testi paljasti puolestaan vakavan suunnitteluvirheen Volkswagen Polosta, Seat Ibizasta ja Seat Aronasta, kun kävi ilmi, että kolmen ihmisen istuessa takapenkillä tiukassa väistötilanteessa, voi vasemmalla istuvan matkustajan turvavyö aueta.

      Passat Variant ei pärjännyt kehuttavasti. Espanjalainen KM77 suoritti väistökokeen uudelle Volkswagen Passat Variant -farmarille. Tyypillisesti testi aiheuttaa ongelmia autoille, joiden painopiste on korkealla, joten Passatin kompurointia voidaan pitää jokseenkin yllättävänä.

      KM77 teki kokeen Passatille ensin 76 kilometrin tuntinopeudella ja havaitsi, että auto yliohjautui pahasti eikä pysynyt keilojen välissä.

      Seuraavaksi testi suoritettiin 73 ja 74 km/h:n nopeuksilla. Tulos oli aavistuksen verran parempi, mutta auto oli yhä epävakaa. 75 km/h:n nopeudella tulos ei ollut sen parempi kuin ensimmäiselläkään kerralla.

      Suurin nopeus, jolla testi lopulta saatiin suoritettua puhtaasti oli 73 kilometriä tunnissa. KM77:n autolla olisi kyettävä virheettömään suoritukseen kovemmassakin nopeudessa.

      Lehden mukaan tässä vaiheessa on vielä vaikea sanoa, mistä Passatin yllättävän heikko suoriutuminen johtuu. Se epäilee, että auton ajonvakautusjärjestelmällä on sormensa pelissä, ja ettei sen kalibrointi ole välttämättä isokaan operaatio.

    • Anonyymi

      Tuo passathan menee paljon huonommin kuin Corolla mitä täällä morkattiin kyseisen testin jälkeen. Mitenkäs nyt ku Saksan kruununjalokivi ei osaakaan enää tehdä turvallisia autoja?

      • Anonyymi

        Psssatti on aima ollut huono ajettava,, kuin traktorilla ajais. Enpä yhtään ihmettele huonoa menestystä, kun auto vaeltelee kaistalla kokoajan., saa ohjata kuin vanhaa Zetoria


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Psssatti on aima ollut huono ajettava,, kuin traktorilla ajais. Enpä yhtään ihmettele huonoa menestystä, kun auto vaeltelee kaistalla kokoajan., saa ohjata kuin vanhaa Zetoria

        Hahhaaaaaaaaahhaaaaahhaaaa nyt kusi Paskatti Urpojen jutut reisille. Luulis nolottavan kun ensin haukkuvat Toyotaa ja sitten Paskatti tekeekin pohjanoteerauksen. Hahhahhaaaaa taas saa huutonauraa VW Urpoille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hahhaaaaaaaaahhaaaaahhaaaa nyt kusi Paskatti Urpojen jutut reisille. Luulis nolottavan kun ensin haukkuvat Toyotaa ja sitten Paskatti tekeekin pohjanoteerauksen. Hahhahhaaaaa taas saa huutonauraa VW Urpoille.

        Pieni softa päivitys ja homma ok, näin kertoivat tuossa jutussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieni softa päivitys ja homma ok, näin kertoivat tuossa jutussa.

        Ai sama kuin moottoreiden öljynsyönti ja DSG- vaihteistojen hajoamiset, varmaan nämäkin ovat korjaantuneet pienellä softa päivityksellä. Älä satuihin usko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieni softa päivitys ja homma ok, näin kertoivat tuossa jutussa.

        Mitä jos jarruletkuun laittaisi nippusiteen?
        Yritettiinhän sillä turvavöitäkin korjata.


    • Anonyymi

      tojolooda hemmot täällä pieksee turpaansa ei kannattas menkää sillä riisi kiikulla kaatumaan hirven eteen!

      • Anonyymi

        VAG- VAJAKIT horajaa satujaan ja hoipertelevat Paskatillaan kaistalta toiselle. No koettakaahan kuitenkin pysyä ojien välissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      127
      2392
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1975
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      52
      1913
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1897
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1199
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe