printterin mustepään puhdistus

Kotikonstina oli neuvottu laittaa 7 - 10 alkoholitippaa mustan mustekasetin
ja kirjoituspään väliin. Minulla on printterinä Canon Pixma TS5050. On kaksi
mahdollisuutta laittaa ne alkoholitipat: joku kuoppaan, joka on ennen kasetin
musteosan huopaa, tai sitten kuoppaan, joka on ennen sitä. Oliskohan se se
kuoppa. Mene ja tiedä?
781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vodkaa talouspaperiin ja tällää se hetkeksi siihen. Toimii.

Äänestä
  • Hyvä syy vaimolle sanoo että tarvii vodkaa, printterin puhdistukseen ;)
    Samalla tömpsyt iselleenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä syy vaimolle sanoo että tarvii vodkaa, printterin puhdistukseen ;)
    Samalla tömpsyt iselleenkin.

    Itse olen laitellut epsoneissa sellaiseen taiteltuun paperiliinaan (voi joutua saksimaan keskeltä jos on liian paksu) joko akkuvettä tai sitten mustejärjestelmän puhdistusnestettä (tehokkaampi vaihtoehto) käynnistellyt epsonin ja kun tulostinpää alkaa liikkua että se käy toisessa päässä niin sähköt johdot irrottamalla katki jolloin pääsee liikuttelemaan sitä tulostinpäätä pohjalle huolellisesti asetellun liinan päälle ja muutamaksi tunniksi likoamaan. Luulisin canoneissa olevan samantapainen operaatio. Joissakin paremmissa canoneissa saa tulostinpään irrotettua mikä on hyvä silloin voi virutella suoraan kuuman vesihanan alla varoen niitä elektronisia komponentteja tietenkin kastumasta

    Äänestä

white horse wisky on minusta paras.

Äänestä

Heitä se romu roskiin ja juo votkapullo. Ryhdy ekologiseksi pdf-tulostajaksi.

Äänestä

Nukaton kahvinsuodatuspaperi ( sprii) on parempaa kuin talouspaperi.

Äänestä
  • Joo nyt tässä käsillä on Ambiente kahviliina -nimikkeellä myyty tuote sopii lähes suoraan tähän tarkoitukseen taittelemalla pitkittäin keskeltä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kotikonstina oli neuvottu laittaa 7 - 10 alkoholitippaa mustan mustekasetin
ja kirjoituspään väliin. Minulla on printterinä Canon Pixma TS5050. On kaksi
mahdollisuutta laittaa ne alkoholitipat: joku kuoppaan, joka on ennen kasetin
musteosan huopaa, tai sitten kuoppaan, joka on ennen sitä. Oliskohan se se
kuoppa. Mene ja tiedä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu