Miten te vietätte vapaa-aikaanne?

Anonyymi

Tuntuu, että olisin jotenkin aivan erilainen, kuin ikäiseni yleensä. Kuuntelen mielelläni ylen radio-ohjelmia ja olen kiinnostunut kaikesta, mistä kaverini eivät ole kiinnostunut. Esim. mökkeily, dronen lennättäminen, auton peseminen, vanhojen suomalaisten ohjelmien katsominen. Pääasiassa kuuntelen suomalaista iskelmää ja suomirockia esim. Juicea ja Eppuja. En oikeastaan jaksa koululaistenikaan kanssa viettää aikaa, paitsi joskus harvoin. Siskonikin sanoikin, että kuulostan enemmän 63-vuotiaalta suomalaiselta mieheltä, kuin 17v lukiolaiselta.😀 Niin mietinkin, että onko teistä jotkut samanlaisia väärän ikäisenä syntyneitä. No ei mulla muuta. Hyvää alkavaa sunnuntaita ja joulun odotusta kaikille.

7

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joiltakin osin olin kanssasi samanlainen nuorena. Toisaalta minussa ei ole vieläkään kaikkia noita "vanhan ukon" merkkejä, joita sinulla on.

      Olen myös elämäni aikana tuntenut useammankin kaltaisesi nuoren, joten et sinä yksin ole. Osa ihmisistä vaan kypsyy etuajassa ja osa ei koskaan.

      Muuten... Tulisitko pesemään autoni? :D

      • Anonyymi

        Sori tässä on vähän jäänyt tämä vastaaminen, mutta kiitos vastauksesta ja toki minä autosi pesen. Kuitenkin tuosta kypsyydestä vielä, että en minä erityisen kypsä koe olevani :D


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sori tässä on vähän jäänyt tämä vastaaminen, mutta kiitos vastauksesta ja toki minä autosi pesen. Kuitenkin tuosta kypsyydestä vielä, että en minä erityisen kypsä koe olevani :D

        No näillä keleillä siinä autossa riittäisikin pestävää. :D

        Kypsyyttä on monenlaista. Joissain asioissa voi olla vielä vähän kakarakin ja siitä huolimatta on ihan kypsä vastuuntuntoinen ihminen. Itse olen jo päässyt tänä talvena pulkkamäkeenkin, kun kummilapsi oli homman päällysmiehenä.

        Itseään on joskus hankala arvioida, niin hyvässä kuin pahassakin. Täällä annat kuitenkin ihan fiksun ja järkevän vaikutelman.


    • Anonyymi

      Minusta nuo kaikki kuulostaa kyllä oikein mukavilta tekemisiltä vaikka musiikkimaku ei ehkä ihan natsaa. En yhtään tiiä mitä muut mun ikäiset tekee (oon siis 16) mutta minulla ainakin kuluis aika hyvin mökkeillessä, autoa pessessä, suotelussa tai pyörällä ajamisessa. Minäkään en kovin paljoa kavereita näe kun ei ole löytynyt samanhenkistä porukkaa. Mistä ne sun kaverit muuten on kiinnostuneet? Mukava kuulla että meitä "kypsiä" on enemmänkin. Mukavat joulut sulle.

      • Jos asut maalla tai edes kohtuullisen matkan päästä maaseudusta, niin liity metsästys- tai kalastusseuraan. Niissä kaivataan nuorta verta ja sieltä saattaisit löytää myös ikäistäsi samanhenkistä seuraa.


      • Anonyymi

        Kiitos ja mukavia jouluja sinnekin. En oikein itsekään osaa sanoa, mistä kaverini/ikäiseni ovat oikeasti kiinnostuneita, koska Helsingissä tekeminen rajoittuu lähinnä ulkona kävelemiseen, jollei sitten erityisesti harrasta jotain. Lähinnä kavereillani kai menee aikaa koulunkäyntiin(joillain enemmän, joillain vähemmän), ulkona olemiseen ja sarjojen katseluun, mikäli olen edes jotenkin perillä niiden elämästä. :D

        AP


    • Anonyymi

      oon koneella

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe