Hei,
KVTESissä on maininta
Vuosilomasta on aina pidettävä vähintään 10 vuosilomapäivää yhdenjaksoisena, riippumatta siitä, määrääkö työnantaja vuosiloman ajankohdan (7 §) vai sopivatko työnantaja ja viranhaltija/työntekijä vuosiloman ajankohdasta (8 §).
Tarkoittaako tämä oikeasti sitä että työntekijän on pidettävä vähintään 2 viikkoa vuosilomaa kerralla, halusi hän tai ei? Jotenkin olin ollut(väärässä?) Käsityksessä että kyse on oikeudesta pitää lomaa eikä pakosta.
KVTES ja lomat
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
K: Tarkoittaako tämä oikeasti sitä että työntekijän on pidettävä vähintään 2 viikkoa vuosilomaa kerralla, halusi hän tai ei?
V: Tarkoittaa se ja on ihan vuosilomalain mukaista.
K: Jotenkin olin ollut(väärässä?) Käsityksessä että kyse on oikeudesta pitää lomaa eikä pakosta.
V: Sulla on oikeus saada vuosilomaa ja työnantajalla velvollisuus antaa sitä, mutta vuosilomalaki rajoittaa pätkimistä sen verran, että 2 viikkoa on pakko pitää/antaa yhdenjaksoisena. Se on lainsäätäjän tahto. Valita kansanedustajallesi.
Sinun ei ole pakko lomailla niitä kahta viikkoa. Voit mennä muualle töihin loman ajaksi.- Anonyymi
Kiitos tarkennuksesta. Näin itsekkin asian luin. Jollekin oli tullut väärä uskomus niin piti hakea varmistusta anonyymisti internetistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555705Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752872Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella202095No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 191798
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5154881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy831152Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69986