Onkohan tämä merkonomin tutkinto tosiaan niin pilipali tutkinto kuin näillä keskustelupalstoilla annetaan ymmärtää?Itse olen viittä vaille valmis laskentapuolen merkonomi ja olen ollut ihan tyytyväinen saamaani opetukseen.Olen ajatellut hakeutua tilitoimistoon kirjanpitotyöhön,johon koulutukseni on mielestäni täysin sopiva.Mitäs mieltä olette, selviääkö tällaisella koulutuksella normaalista kirjanpidosta?
Vastaukset 8
Meinasitko tosiaan saada merkonomin tutkinnolla töitä? Urheaa touhua. Aika hyvä supliikki pitää olla, että niillä lapuilla mihinkään pääsee... Ei kun esiintymistä vaan treenaamaan tai hakeudu oikeaan koulutukseen ja hanki ammatti jolla on jotain painoarvoa.
- .....
Viittä vaille markkinointimerkonomina voin vaan kauhistella kuinka ala-arvostettua sekä työ, että koulutus on!
- rende
kun on hyvät paperit niin merkonomi tutkinnolla kyllä voi työllistyä hyvinkin korkealle. aliarvostettua ei ole. merkonomin koulutus on käytännönläheisempää kuin tradenomin!!!
- ernesti
Datanomeilla on jotain yhteistä merkonomien opintoihin. Jotain liiketoiminnasta on.. jo nyt pakolliset liiketoiminnan kurssit suorittaneena on pakko todeta me tarvitaan teiltä merkonomeilta se juridiikan kurssi!! Sekä enemmän tilitoimistolaskentaa. Nova on ihan kamalan monimutkainen ja buginen ohjelma, sitä oli peräti 2 ov:a! :) En usko että mihinkään tilitoimistoon pääsee töihin datanomitkaan, muuten kuin ehkä atk-vastaavaksi (hyvillä papereilla ja supliikkimiehenä), pitää olla jotain taloushallinto juttuja AMK:lta. Mutta minusta tämä on tosi hyvä pohja aloittaa ammatilliset opinnot.
Pitää myös muistaa että koulussa ei pystytä opettamaan kaikkea, että mikään tutkinto ei takaa että olet pätevä työssä, ennenkun on sitä tarpeeks tehny käytännössä. Että näin. Koulu antaa vain eväät ja pohjan, itse rakennat sen siitä eteenpäin.
On enemmänkin ihmisestä kiinni, että saapiko sitä työtä vai ei. Koulutus on yksi osa sitä. - Double
Merkonomikin saa töitä! Ja mielestäni tutkinto on hyvä jo sillä, toisin kuin esim. sähköasentaja, merkonomeja on monenlaisissa tehtävissä.
Itse valmistun taloushallinnon merkonomiksi, ja olen kuullut, että töitä löytyy. Omalla asuinseudullani ei nimittäin ole valmistunut taloushallinnon puolen osaajia neljään vuoteen. Ja kirjanpitäjiä tarvitaan aina! Ammattinimike on aliarvostettu!- rende
itseki valmistun taloushallinnon merkonomiksi. Alan osaajia kyllä tarvitaan ja mielestäni koulutus antaa valmiuden monipuolisiin töihin. Itsellä haaveena perustaa oma yritys joskus sitten..
- Anonyymi
Opiskelen parhaillaan merkonomiksi. Itselläni on jo ennestään datanomin tutkinto.
- Anonyymi
Nykyään merkonomin tutkinto on alin kaupan alan tutkinto. Kyllä sillä silti jotain kaupan töitä saa, niitä alimpia tehtäviä. Onhan nekin jonkun tehtävä, ihan kaikki ei vielä onnistu roboteilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni57769- 67681
- 49606
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 36491
- 48477
- 40475