hammasraudat

Anonyymi

moi
onko kellään hammasrautoja mulla ei oo mutta haluaisin / tarvitsisin
olisi kiva kuulla jos jollain on

7

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      on

      • Anonyymi

        onko ala sekä ylä kiiteäraudat


    • Anonyymi

      olisi kiva saada lisää kommenttia

    • Anonyymi

      Mulla on yläkojeet ja kohta tulee myös alakojeet. En suosittele ellei ole tosi vinot hampaat tai purentavika. Mulla on aika suorat hampaat mutta sain kuulla, että on saksipurenta ja syväpurenta. Listaan ensimakuun vähän huonoja puolia:)

      Ensinnäkin hammaslääkärissä täytyy käydä tosi usein.

      Toiseksi suu on täynnä kaikkea mikä ei sinne kuulu. Välillä osia lähtee irti ja saa rampata hammaslääkärissä. Aina kun syön niin pelkään, että joku osa taas irtoaa.

      Kolmanneksi ne on paljon vaikeampi harjata. Olen kuullut kun joillain on tullut paljon reikiä rautojen takia.

      Neljänneksi ne on tosi kauan sulla. Sitten kun ne saa pois ni johan tulee sellasset kitalakeen laitettavat pidikkeet mitä pidetään pari vuotta. Mulla loppuelämäksi jää alahampaisiin sellainen pikkuinen rautalanka. Muuten hampaat menisivät takaisin entisille paikoilleen. Luultavasti täytän 18 ennenkuin hampaat ovat valmiit joten se maksaa sitten.

      Viidenneksi sulle voidaan tehdä kaikkea yllättävää, mitä et odottanut. Mulle esim. laitettiin korotukset takahampaisiin ja yksi terve hammas irroitettiin. Tuli myös yllätyksenä että pieni rautalanka tulee hampaisiin loppuelämäksi.

      No mutta kuulostin aika negatiiviselta. En vain toivo että kukaan niitä pienestä syystä ottaa. Onhan siitä hyviäkin puolia:) Saa hienon lopputulonsen kun joskus saa kalustot pois suusta. Ja näyttäähän ne ihan kivaltakin:) Sekä jos sinulla on purentavika niin säästyt aikuisuuden leukasäryiltä.

      Jos päädyt ottamaan niin älä säikähdä sitä kuinka kamalalta ne alussa tuntuvat. Itse itkin silloin aika paljonxd Ne tekivät ekoina päivinä hampaista tosi arat ja pystyi syömään vain sosekeittoa. Mutta sitä kesti vain pari ekaa päivää. Vuodet eivät todellakaan tunnu siltä. Niihin tottuu kunnolla parissa viikossa.

      On myös läpinäkyviä hammasrautoja mitkä laitetaan hampaiden päälle. Se kuulostaa paljon helpommalta kuin kiinteät hammaskojeet. Suosittelen tutkimaan sitäkin.

      • Anonyymi

        Musta on silti kivat


    • Anonyymi

      Olisi kiva löyttää tyttöystävä jolla olisi hammasraudat ja myös silmäläsit 🙂

      • Anonyymi

        Ainakaan lasit ja raudat pojalla ei lisää vientiä:(


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe