Gynegologin hinta

Anonyymi

Kävin viime vuonna tähän aikaan gynekologin tarkastuksessa. Ei mitään vikaa mutta vähän säikähdin kun siskoon tuli munasarjasyöpä. Puhtaat tulokset ja hinta 175.
Nyt kävin taas, aivan samat toimenpiteet, kaikki hyvin, mutta hinta 234.
Päivittelin asiaa maksaessani, virkailija siihen, niinhän ne tuppaa hinnat nousemaan.
Nousisivatpa palkatkin tätä rataa.

5

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saitko eritellyn laskun? Tuohon hintaan sisältyy varmaankin erilaisia tutkimuksia (eihän munasarjoja pystytä varmuudella tukia pelkästää katselemalla). Käyntimaksun lisäksi voi tulla tutkimuksista lisämaksua ja jos on tehty eri käyntikertojen välillä erilaiset tutkimukset, hintakin vaihtuu.

      • Anonyymi

        Ymmärrätkö varmasti lukemasi. ...aivan samat toimenpiteet... Minä ymmärrän mitä minulle tehdään. Sama paikka, sama huone, sama lääkäri, sama aika. Kanavan katselu levitysvärkkineen, ultraäänikuvaus, jossa itse näin kuvat, munasarjojen käsinkopelointi, alavatsan painelu sekä rintojen tutkiminen. Eli ihan rutiinitarkastus.
        Nimenomaan "hintakin vaihtuu" siitä tämä koko aloitukseni johtuu - hinnan vaihtuminen/korotus on vain aikamoinen 59 euroa viime joulusta.


    • Anonyymi

      Moni asia voi vaikuttaa loppusummaan. Kun lääkärin vastaanottohuoneen vuokra nousee ja toimistokulut lääkärikeskuksessa,
      ja lääkäri haluaa korottaa palkkaansakin, sen maksaa asiakas,
      tai etsiytyy edullisemmalle lääkärille, jos löytää.
      Eri lääkärikeskuksissa on eri taksoja ja samassakin lääkärikeskuksessa voi olla saman alan lääkärillä eri taksat,
      riippuu lääkärin kokemuksesta, LT on usein kalliimpi kuin LL.
      Erikoislääkärin palkkioksi tuo on aika normaali.
      Kävin äskettäin ensi käynnillä keuhkolääkärillä. 270 euroa käynti.
      Neurologilla käynti (2017) pitkään jatkuneiden uniongelmien takia 300 euroa.
      Pelkkää keskustelua tunti.
      Kallista on.

      • Anonyymi

        Kyllä on hintavaa kaikki vaan nousee mutta ei palkat


    • Anonyymi

      Kelakorvaus pienentynyt 🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8576
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7837
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5428
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5069
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4869
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      236
      3369
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3104
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      2996
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      84
      2985
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2596
    Aihe