Gynegologin hinta

Anonyymi

Kävin viime vuonna tähän aikaan gynekologin tarkastuksessa. Ei mitään vikaa mutta vähän säikähdin kun siskoon tuli munasarjasyöpä. Puhtaat tulokset ja hinta 175.
Nyt kävin taas, aivan samat toimenpiteet, kaikki hyvin, mutta hinta 234.
Päivittelin asiaa maksaessani, virkailija siihen, niinhän ne tuppaa hinnat nousemaan.
Nousisivatpa palkatkin tätä rataa.

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saitko eritellyn laskun? Tuohon hintaan sisältyy varmaankin erilaisia tutkimuksia (eihän munasarjoja pystytä varmuudella tukia pelkästää katselemalla). Käyntimaksun lisäksi voi tulla tutkimuksista lisämaksua ja jos on tehty eri käyntikertojen välillä erilaiset tutkimukset, hintakin vaihtuu.

      • Anonyymi

        Ymmärrätkö varmasti lukemasi. ...aivan samat toimenpiteet... Minä ymmärrän mitä minulle tehdään. Sama paikka, sama huone, sama lääkäri, sama aika. Kanavan katselu levitysvärkkineen, ultraäänikuvaus, jossa itse näin kuvat, munasarjojen käsinkopelointi, alavatsan painelu sekä rintojen tutkiminen. Eli ihan rutiinitarkastus.
        Nimenomaan "hintakin vaihtuu" siitä tämä koko aloitukseni johtuu - hinnan vaihtuminen/korotus on vain aikamoinen 59 euroa viime joulusta.


    • Anonyymi

      Moni asia voi vaikuttaa loppusummaan. Kun lääkärin vastaanottohuoneen vuokra nousee ja toimistokulut lääkärikeskuksessa,
      ja lääkäri haluaa korottaa palkkaansakin, sen maksaa asiakas,
      tai etsiytyy edullisemmalle lääkärille, jos löytää.
      Eri lääkärikeskuksissa on eri taksoja ja samassakin lääkärikeskuksessa voi olla saman alan lääkärillä eri taksat,
      riippuu lääkärin kokemuksesta, LT on usein kalliimpi kuin LL.
      Erikoislääkärin palkkioksi tuo on aika normaali.
      Kävin äskettäin ensi käynnillä keuhkolääkärillä. 270 euroa käynti.
      Neurologilla käynti (2017) pitkään jatkuneiden uniongelmien takia 300 euroa.
      Pelkkää keskustelua tunti.
      Kallista on.

      • Anonyymi

        Kyllä on hintavaa kaikki vaan nousee mutta ei palkat


    • Anonyymi

      Kelakorvaus pienentynyt 🤔

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe