Kukko lemmikiksi kerrostaloasuntoon?

Anonyymi

Onkohan mitään laillista estettä hommata kukkoa kiekumaan aamu viideltänaapureiden iloksi? Järjestyssäännöt olemme lukeneet, niissä ei kielletä. Kun tässä talossa nykyään rakitkin saavat räköttää päivin ja öin, täytyy muutkin ääntä pitävät lemmikit sallia. Hallituksen jäseniltä on turha kysyä mitään, kun niiltä saa korkeintaan ympäripyöreitä mitään sanomattomuuksia, jos jotain kysyy.

PJ on narsisti ukko, eukko on "Tuija Eronen" katkera ja hapan, ja vain yksi nuorempi ukko on täyspäinen.

6

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muista hankkia sille kanoja kaveriksi. Kerrostalossa muutenkin riittää "kanoja" eli valittajaämmiä

    • Anonyymi

      Onko aloituksen pointti että aloittaja on siis vailla kukon pitoon lupaa Suomi24:ltä !?

    • Anonyymi

      Jos asiaa ei kerran ole järjestyssäännöissä kielletty, ja kun sitä ei Suomen eikä EU:n lakikaan tiettävästi kiellä, kukon hankkiminen kerrostaloasuntoon lienee sallittu. Mitä naapurit tästä tykkäävät, sillä tuskin on mitään väliä.

    • Anonyymi

      Mulla omakotitalossa kana ja kukko elättinä, ei ne mitään lemmikkiä ole. Ei ne tykkää, jos niitä rapsuttaa. Kulkevat kyllä perässä, jos päästää lattialla.

      Kukko kiekaisee aamuisin muutaman kerran, kun tulee valot. Mulla ne on pimeäaaä n. 12 t ja kellolaite sytyttää ja sammuttaa niille valot. Kukko on itsenäisempi mutta se kana tulis mieluummin mun peräs.

      Kerrostalossa voi säädellä valon syttymisellä kukon kiekaisuajan helposti. Siinähän omakin uni häiriintyy, jos keväällä auringon noustessa kukka päästää raikuvan kiekaisun.

      Muuten hiljaiset kaverit vaimeaa kaakatusta. Pitää varautua, että pystyy erottamaan kanan verkolla, jos alkaa nokkiminen. Kana on raaka otus, siinä on kuolema seurauksena, jos alkaa veri vuotamaan.

    • Anonyymi

      Kukon tai muun farm-eläimen roudaaminen kerrostaloon on eläinsuojelurikos.

    • Anonyymi

      Mitä, eikö aloittaja saakaan täältä kaipaamaansa lupaa kukon pitämiseen ??

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      326
      2170
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      59
      1903
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1672
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1405
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1323
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1304
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      23
      1255
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1247
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1187
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      986
    Aihe