Onkohan mitään laillista estettä hommata kukkoa kiekumaan aamu viideltänaapureiden iloksi? Järjestyssäännöt olemme lukeneet, niissä ei kielletä. Kun tässä talossa nykyään rakitkin saavat räköttää päivin ja öin, täytyy muutkin ääntä pitävät lemmikit sallia. Hallituksen jäseniltä on turha kysyä mitään, kun niiltä saa korkeintaan ympäripyöreitä mitään sanomattomuuksia, jos jotain kysyy.
PJ on narsisti ukko, eukko on "Tuija Eronen" katkera ja hapan, ja vain yksi nuorempi ukko on täyspäinen.
Kukko lemmikiksi kerrostaloasuntoon?
6
618
Vastaukset
- Anonyymi
Muista hankkia sille kanoja kaveriksi. Kerrostalossa muutenkin riittää "kanoja" eli valittajaämmiä
- Anonyymi
Onko aloituksen pointti että aloittaja on siis vailla kukon pitoon lupaa Suomi24:ltä !?
- Anonyymi
Jos asiaa ei kerran ole järjestyssäännöissä kielletty, ja kun sitä ei Suomen eikä EU:n lakikaan tiettävästi kiellä, kukon hankkiminen kerrostaloasuntoon lienee sallittu. Mitä naapurit tästä tykkäävät, sillä tuskin on mitään väliä.
- Anonyymi
Mulla omakotitalossa kana ja kukko elättinä, ei ne mitään lemmikkiä ole. Ei ne tykkää, jos niitä rapsuttaa. Kulkevat kyllä perässä, jos päästää lattialla.
Kukko kiekaisee aamuisin muutaman kerran, kun tulee valot. Mulla ne on pimeäaaä n. 12 t ja kellolaite sytyttää ja sammuttaa niille valot. Kukko on itsenäisempi mutta se kana tulis mieluummin mun peräs.
Kerrostalossa voi säädellä valon syttymisellä kukon kiekaisuajan helposti. Siinähän omakin uni häiriintyy, jos keväällä auringon noustessa kukka päästää raikuvan kiekaisun.
Muuten hiljaiset kaverit vaimeaa kaakatusta. Pitää varautua, että pystyy erottamaan kanan verkolla, jos alkaa nokkiminen. Kana on raaka otus, siinä on kuolema seurauksena, jos alkaa veri vuotamaan. - Anonyymi
Kukon tai muun farm-eläimen roudaaminen kerrostaloon on eläinsuojelurikos.
- Anonyymi
Mitä, eikö aloittaja saakaan täältä kaipaamaansa lupaa kukon pitämiseen ??
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811426
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121345Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.181130- 211026
Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras13929Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114888Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46878- 18816
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65777- 40677