Veritartunta

Anonyymi

Onkohan pienintäkään mahdollisuutta saada tartunta kun en ole edes ihan varma sainko pistoksen , tunsin pientä kipua ns pistokohdassa , ihossa ei näkynyt tosiaan minkäännäköistä pistojälkeä saati vertakaan ei vuotanut mistään, asia hieman vaivaa, eikös pistotapaturmasta vuotaisi jo vertakin ?

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina jos on epäilyskin niin kannattaa varmistaa ettei ole saanut mitään veritartuntaa. Meillä oli ohjeistuksena jos pistotapaturma tuli, että pistokohta piti heti huuhdella vedellä ja sitten painaa siihen vahvalla desiaineella kostutettuja lappuja, tehdä ilmoitus tapahtuneesta ja läydä testeissä.

      Jos sinulla on pienikin epäily että olet mahdollisesti saanut pistoksen, niin meni testeihin heti, niin saat ainakin mielenrauhan asiasta.

    • Anonyymi

      Harvemmin noista pistoista verta saa vuotamaan...

      Ehdottomasti ilmoitus ja testit. Vaikka riski olisikin pieni, se on kuitenkin olemassa. Turvaat mielenrauhasi ja pahimman sattuessa olet ainakin hoitanut asian asianmukaisia kanavia myöten, ihan tulevaisuuden varalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3649
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      44
      3605
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2831
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      51
      2559
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1629
    7. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1539
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1251
    Aihe