unirytmi

onko kenelläkään mitään hyvää vinkkiä millä saisi lapsen syömään kerralla enemmän että nukkuisikin sitten kauemman?? vauva kyllä niin pieni vielä että mitään unikoulua ei vielä uskalla aloittaa... (vähän päälle 1kk) itse vaan niin väsyksissä kun monta kertaa joutuu heräämään. tiedän kyllä että kuuluu asiaan. mutta ajattelin että jos nyt jotain vinkkejä jollain olisi???
222870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

alkaa torkkua ja nukahdella ruoalle, nosta pystyyn ja koeta saada röyhtäämään esim.selästä hieromalla. Kun herää ja etenkin röyhtäisee, anna lisää ruokaa...kunnnes nukkuu. Nukkuu sitten yleensä aika pitkään, kun on itsekkin väsynyt.

Äänestä

Joo, ymmärrän miltä susta tuntuu, toiset vauvat nukkuvat tosi hyvin ja toiset taas eivät. Koeta "nipistää" vauvaasi hereille poskesta kun meinaa nukahtaa. Laita lattialle vatsalleen, ehkä piristyy, ota pylly paljaaksi (ilmakylpy). Alussa ovat kyllä niin pieniä että haluavat vain nukkua heti miten kun syöttää ja sitten taas heräävät. Alussa eivät oikein edes tutta syö, että sen vois antaa vauvalle. Mutta kunhan hän kasvaa, niin kyllä se siitä helpottaa. Ja toki se ensimmäinen on aina uuden oppimista mutta kyllä se siitä sitten lähtee, ja koeta toki röyhdyttää, vaikka ei se röyhy aina taida tulla. No, pärjäile nyt ja jaksamiset Teille molemmille :) PS: Odotappas kun niitä on viisi :)

Äänestä

Niin sellaista jatkuvaa syöttämistä ja nukuttamistahan se pienen vauvan kanssa on. Siihen kannattaa vain yrittää asennoitua, niin että sitä kestää se oma hetkensä. Noin pienen kanssa ei kannata edes uneksia vielä mistään kovin säännöllisestä rytmistä. Jos vauva edes jollain tavalla "erottaa" milloin on päivä ja milloin yö, (eli nukkuisi vähän pidempiä unia silloin), niin jo siitä on syytä iloita.

Se on oikeastaan vähän hämäystä, kun sanotaan, että pikkuvauvat nukkuvat koko ajan. Ainakin minun kaksi lastani ovat nukkuneet niin, että aivan vastasynyneinä kyllä koko ajan, mutta juuri siinä lähellä kuukauden ikää, niin kyllähän ne unet päivällä ovat olleet aika katkonaisia. Siinä on toisaalta myös se imetyspuoli, että vauva käynnistää ja ylläpitää riittävää maidontuloa itselleen. Kun sitä ikää tulee vähän lisää, alkavat ne unet yleensä siitä pitkittymään ja tulee jonkinlainen rytmi.

Ainakin öisin kannattaa miettiä, että miten voisi ne yösyötöt hoitaa kaikkein vaivattomimmin, jotta sekä äidin, että vauvan uni voisi jatkua pian syömisen jälkeen. Meillä on toiminut se ratkaisu, että vauva nukkuu vieressä. Aivan alussa se ei toiminut (nukuin itse huonosti), mutta kun vauva oli pari kuukautta on yöt nukuttu todella hyvin, koska itse en osaa edes sanoa, kuinka monta kertaa vauva on herännyt yöllä, koska en juurikaan herää siihen. Myöskään vauvan ei tarvitse herätä kokonaan ennenkuin "palvelu alkaa toimimaan" vaan jo pienempi levottomuus ja pyöriminen heräilyn merkiksi havahduttaa minut.
Jaksamisia sinulle!

Äänestä

Et kertonut, kuinka pitkään lapsesi nukkuu kerralla. Tuon ikäiseltä ei voi odottaa juuri pidempiä kuin 3 tunnin unia. Jos on nyt selvästi lyhyempää väliä, niin voit tosiaan koittaa tuota röyhtäytystä ja herättelyä. Meillä toimi sellainen, että imetettyäni toisesta rinnasta ja vauvan nukahdettua siihen, röyhtäytin ja vaihdoin siinä välissä vaipan, mihin vaavi sitten heräsi, ja söi sen jälkeen vielä lisää toisesta rinnasta.

Äänestä

Vauvoilla ei tuossa iässä ole minkäänlaista rytmiä. Vasta noin puolivuotiaana voi alkaa harkita rytmittämistä.
Lepää aina kun voit ja nuku kun vauvakin nukkuu.
Vauvat ovat hyvin persoonallisia unirytminsä suhteen, mutta rauhoita aina yö, älä laita valoja kun imetät, puhu vain vähän ja hiljaisella äänellä niin vauva vähitellen oppii päivän ja yön eron.
Röyhtäytykset ja muut ovat ihan hyviä, mutta muista, että vauvalla on ajoittain tiheämmän syömisen kausia ja nimenomaan yöimetykset ovat hyviä maidonerutyksen lisääntymisen ja jatkumisen kannalta.
Voit myös nukkua vauva vieressäsi, niin yöllä nouseminen ei rasita niin paljon. Huolehdit tietenkin siitä, ettei isä kierähdä päälle(laitat isän vaikka sohvalle väliaikaisesti)
Äitihän ei vauvan päälle kierähdä, jos ei ole päihteiden tai lääkkeiden vaikutuksen alaisena tai kärsi mielenterveysongelmista, jotka vaikuttavat vuorovaikutussuhteeseen.

Äänestä

tosi väsynyt, kilauta kaverille ja vuorottele isän kanssa. Itse en tykkää noista "kyllä se siitä" ohjeista.

Enkä pidä yöllä imettämistä sen parempana kuin päivälläkään. Uupunut äiti on uupunut äiti ja sitten tulee stressi, huono omatunto, maito menee piiloon, jää syömättä juomatta ja koko homma karkaa käsistä. Ah kuinka ihanaa on olla suomalainen äiti. Wc-ssäkäään ei saa käydä, kun äitiys velvoittaa. Mitenkähän oli ennen.

Meillä muka isä osallistuu vauvan hoitoon.Muualla suku auttaa, naapuria saa häiritä ja käyttää apuna. Rikkailla on varaa hankkia lastenhoitaja toisin kun miellä talliaisilla. Yksi rikas äiti sanoi että: " No voisihan tuota pari tuntia päivässä hoitaa". Niin että onneksi on rikas ja voi valita.

Äänestä
  • ettet pidä kyllä se siitä tokaisuista. Sillä on asioita, joille ei voi mitään.
    Niinkuin esimerkiksi se, että pienellä vauvalla ei ole selkeää rytmiä, eikä vauvaa voi rytmittää kun vasta puolivuotiaana aikaisintaan. On vinkkejä, joilla elämä helpottuu, mutta aina ne eivät auta, vauvat ovat niin erilaisia rytmiltään, temperamentiltaan jne.
    On vain yritettävä sopeutua ja pyydettävä apua jos ei kertakaikkiaan jaksa .
    Joten, kyllä se siitä, kun aika kuluu, elämä helpottuu.

    Äänestä

  • ..älä hyvä ihminen imetä jos et siitä pidä. Mutta monet haluavat imettää, hankaluuksista huolimatta.
    Ja- korvikekkaan ei takaa yöunia!

    Äänestä

  • tinttu kirjoitti:

    ettet pidä kyllä se siitä tokaisuista. Sillä on asioita, joille ei voi mitään.
    Niinkuin esimerkiksi se, että pienellä vauvalla ei ole selkeää rytmiä, eikä vauvaa voi rytmittää kun vasta puolivuotiaana aikaisintaan. On vinkkejä, joilla elämä helpottuu, mutta aina ne eivät auta, vauvat ovat niin erilaisia rytmiltään, temperamentiltaan jne.
    On vain yritettävä sopeutua ja pyydettävä apua jos ei kertakaikkiaan jaksa .
    Joten, kyllä se siitä, kun aika kuluu, elämä helpottuu.

    ja kysehän oli alunperin väsymyksestä jota kysyjä tunsi. Mistä moinen ikäraja vauvan säännölliselle rytmille?

    Äänestä

  • tinttu kirjoitti:

    ..älä hyvä ihminen imetä jos et siitä pidä. Mutta monet haluavat imettää, hankaluuksista huolimatta.
    Ja- korvikekkaan ei takaa yöunia!

    Kuulemma vauva saa jo vatsassa ollessaan "oman" rytminsä...itellä on toi rytmittäminen onnistunut... kaipa se silti on paljon persoonasta kiinni...jos koko ajan juoksee pikkusen kaikkiin pienimpiinkin kitinöihin vastaten, sitä saa tehdä vielä kun vaavi on teini-ikäinen...(mun mielipide tähän asiaan)

    Äänestä

  • eräs vaan... kirjoitti:

    Kuulemma vauva saa jo vatsassa ollessaan "oman" rytminsä...itellä on toi rytmittäminen onnistunut... kaipa se silti on paljon persoonasta kiinni...jos koko ajan juoksee pikkusen kaikkiin pienimpiinkin kitinöihin vastaten, sitä saa tehdä vielä kun vaavi on teini-ikäinen...(mun mielipide tähän asiaan)

    n. puolivuotiaana vauva on tarpeeksi kehittynyt siihen, että häntä aletaan rytmittää. Se on toki aiemminkin mahdollista, mutta silloin se on pakkorytmittämistä ja perustuu äidin, ei vauvan tarpeille.Vauvan voi puolivuotiaana vieroittaa yöruokinnasta, koska hän on siinä vaiheessa kypsä nukkumaan pidemmän pätkän ilman ravintoa. Toki monet vauvat alkavat itse nukkua "täysiä öitä" aiemmin.
    Jos luet minkä tahansa (nykykäsityksiin pohjautuvan)aihetta käsittelevän kirjan saat saman suosituksen.
    Mielipiteesi perustuu sille, että pieni vauva olisi jotenkin kykenevä "pyörittämään "äitiä. Näin asia ei ole. Vauvan näkökulmasta kysymys on hänen kypsymisestään ja halustaan vuorovaikutukseen.
    "Kasvatuksen" aika tulee myöhemmin

    Äänestä

  • Lendal kirjoitti:

    ja kysehän oli alunperin väsymyksestä jota kysyjä tunsi. Mistä moinen ikäraja vauvan säännölliselle rytmille?

    vastaukseni alempana. Vauvan fysiologinen ja henkinen kypsyminen ovat syitä ikärajaan.

    Äänestä

Oma poikani söi öisin vielä 1-vuotiaanakin... Tällöin tosin tein hommalle stopin, olisi kannattanut varmaan tehdä jo muutama kk aiemmin.

Mutta sen vuoden jaksoi, kun vauva nukkui vieressä. Kun poika alkoi äheltää tissinkaipuussaan, käännyin vain hiukan, annoin tisun suuhun ja jatkoin unia! Vauva nukkui minun ja pinnasängyn välissä ja parin viikon harjoittelun jälkeen myös minun ja isänsä välissä. Aluksi isä ei saanut unta kun pelkäsi kierähtävänsä vauvan päälle, mutta tottui nopeasti.

Vauvalle ei puheltu eikä vaippoja vaihdeltu yöllä.

Noin pientä et tosiaan voi "kouluttaa" vaikka varmasti väsyttää! Yritä levätä aina kun mahd. ja unohda päivällä muutamaksi viikoksi kodin siivoaminen yms. Kyllä sitä ehtii taas tehdä kun vauvasi on hiukan isompi!

Jaksamisia!

Äänestä
  • vauva vaan yöksi. Hyvä jos aamulla muistaa imettäneensä, kun ei yöllä tarvii muuta kuin korkeintaan vähän kylkeä kääntää, että vauva ylettyy tissiin. Sitten voi nukkua siinä vauvan syödessä.

    Äänestä

  • Viereen kirjoitti:

    vauva vaan yöksi. Hyvä jos aamulla muistaa imettäneensä, kun ei yöllä tarvii muuta kuin korkeintaan vähän kylkeä kääntää, että vauva ylettyy tissiin. Sitten voi nukkua siinä vauvan syödessä.

    Miksi niitä vauvoja tehdään jos kaikki pitää mennä helpoimman kaavan mukaan ja laiskuuden vuoksi tehdään ratkaisuja jotka johtavat toiseen ongelmaan? Opetetaan vaan vauva nukkumaan vieressä niin sitten saadan toinen ongelma, se että kuinka vauvan saisi nukkumaan omassa sängyssään kun ei suostukaan enää sinne jäämään!

    Ja vauvan paikka EI OLE vanhempien sängyssä, vaikka vaisto pelaisi kuinka niin vahinkoja sattuu ja unissaan saattaa tosiaankin kierähtää vauvan päälle tai moksauttaa kyynärpäällä tms.
    Ja vanhemmillakin täytyy olla se oma sänky joka on vain ja ainoastaan heille tarkoitettu. Näin niitä parisuhdekriisejäkin ruokitaan kun kahdenkeskistä aikaa ei löydy edes omasta sängystä!

    Meillä 1,5kk poika syö päivin öin 3-4 tunnin välein, joskus useamminkin, mutta niin se vain menee ja siihen on tottuminen. Minä nukun silloin kun vauva nukkuu jos minua väsyttää, vaikka keskellä päivää jos sille tuntuu. En pyri olemaan superäiti joka valvoo yöt vauvan kanssa ja päivät siivoaa, luuttuaa,leipoo ja pyykkää ja ajaa itsensä loppuun ja ihmettelee lopuksi että kuinkas tässä näin nyt kävi...tämä yövalvominen ei kuiteskaan kestä niin hirmuisen kauan etteikö ne kotihommat voisi jäädä hieman vähemmälle siksi aikaa, koti pysyy kyllä asuttavassa kunnossa vähemmälläkin. Tekee vain sen minkä jaksaa ja keskittyy vauvaan!

    Äänestä

  • Noona kirjoitti:

    Miksi niitä vauvoja tehdään jos kaikki pitää mennä helpoimman kaavan mukaan ja laiskuuden vuoksi tehdään ratkaisuja jotka johtavat toiseen ongelmaan? Opetetaan vaan vauva nukkumaan vieressä niin sitten saadan toinen ongelma, se että kuinka vauvan saisi nukkumaan omassa sängyssään kun ei suostukaan enää sinne jäämään!

    Ja vauvan paikka EI OLE vanhempien sängyssä, vaikka vaisto pelaisi kuinka niin vahinkoja sattuu ja unissaan saattaa tosiaankin kierähtää vauvan päälle tai moksauttaa kyynärpäällä tms.
    Ja vanhemmillakin täytyy olla se oma sänky joka on vain ja ainoastaan heille tarkoitettu. Näin niitä parisuhdekriisejäkin ruokitaan kun kahdenkeskistä aikaa ei löydy edes omasta sängystä!

    Meillä 1,5kk poika syö päivin öin 3-4 tunnin välein, joskus useamminkin, mutta niin se vain menee ja siihen on tottuminen. Minä nukun silloin kun vauva nukkuu jos minua väsyttää, vaikka keskellä päivää jos sille tuntuu. En pyri olemaan superäiti joka valvoo yöt vauvan kanssa ja päivät siivoaa, luuttuaa,leipoo ja pyykkää ja ajaa itsensä loppuun ja ihmettelee lopuksi että kuinkas tässä näin nyt kävi...tämä yövalvominen ei kuiteskaan kestä niin hirmuisen kauan etteikö ne kotihommat voisi jäädä hieman vähemmälle siksi aikaa, koti pysyy kyllä asuttavassa kunnossa vähemmälläkin. Tekee vain sen minkä jaksaa ja keskittyy vauvaan!

    Ei kannata aina niin hermostua muiden mielipiteistä, kas kun jokainen meistä on vapaa tekemään omalla tavallaan, eikö vaan? Täällä annetaan oman kokemuksen tuomia neuvoja, ei pakoteta ketään mihinkään.

    Vierihoito sopi meille, toisille taas muut tavat. Ja kyllä ne kuule vieressä nukutetutkin lapset oppivat omassa sängyssään nukkumaan, eivät ole omat eikä tutut enää 15 vuotiaana vanhempien välissä nukkuneet =)

    Kyllä sitä kahdenkeskistä aikaa voi ottaa joko illalla siellä sängyssä tai sitten ihan missä vaan muualla. Musta tuntuu, että meidänkin seksielämä sai vaan uutta kivaa pontta siitä, että rakasteluun pitikin löytää muut ajat ja paikat!

    Mutta kuten sanottu, tapoja on yhtä monta kuin tekijöitä! Jokaisen pitää löytää ne itselle sopivimmat!

    Lämmintä keväänjatkoa!

    Äänestä

  • Noona kirjoitti:

    Miksi niitä vauvoja tehdään jos kaikki pitää mennä helpoimman kaavan mukaan ja laiskuuden vuoksi tehdään ratkaisuja jotka johtavat toiseen ongelmaan? Opetetaan vaan vauva nukkumaan vieressä niin sitten saadan toinen ongelma, se että kuinka vauvan saisi nukkumaan omassa sängyssään kun ei suostukaan enää sinne jäämään!

    Ja vauvan paikka EI OLE vanhempien sängyssä, vaikka vaisto pelaisi kuinka niin vahinkoja sattuu ja unissaan saattaa tosiaankin kierähtää vauvan päälle tai moksauttaa kyynärpäällä tms.
    Ja vanhemmillakin täytyy olla se oma sänky joka on vain ja ainoastaan heille tarkoitettu. Näin niitä parisuhdekriisejäkin ruokitaan kun kahdenkeskistä aikaa ei löydy edes omasta sängystä!

    Meillä 1,5kk poika syö päivin öin 3-4 tunnin välein, joskus useamminkin, mutta niin se vain menee ja siihen on tottuminen. Minä nukun silloin kun vauva nukkuu jos minua väsyttää, vaikka keskellä päivää jos sille tuntuu. En pyri olemaan superäiti joka valvoo yöt vauvan kanssa ja päivät siivoaa, luuttuaa,leipoo ja pyykkää ja ajaa itsensä loppuun ja ihmettelee lopuksi että kuinkas tässä näin nyt kävi...tämä yövalvominen ei kuiteskaan kestä niin hirmuisen kauan etteikö ne kotihommat voisi jäädä hieman vähemmälle siksi aikaa, koti pysyy kyllä asuttavassa kunnossa vähemmälläkin. Tekee vain sen minkä jaksaa ja keskittyy vauvaan!

    Huomaatko kuinka rakentavasti muut ovat antaneet alkuperäiselle äidille neuvoja siitä, kuinka hän voisi helpottaa arkea vauvan kanssa? Kaikki ovat kertoneet kuinka HE toimivat vauvansa kanssa ja mikä on heillä ollut hyvä ratkaisu.

    Jos olet ollut äiti jo huikeat 1,5 kk, en ehkä ottaisi sinun hyvin negatiivista ja virheellistä vauvan nukuttamisneuvoasi kovin vakavasti. Ei kannata hämääntyä siitä, että jos tunnet oman lapsesi kaikkein parhaiten, että tuntisit siinä samalla kaikkien muidenkin lapset.

    Ensinnäkään, äiti, joka ei ole lääkkeiden eikä päihteiden vaikutuksen alaisena, ei kierähdä vauvansa päälle unissaan. Jos niin tapahtuisi, olisi ihminen kuollut sukupuuttoon jo kauan sitten, koska missä kuvittelet vauvojen nukkuneen kautta aikojen. Se on kaikille nisäkkäille täysin luonnollista pitää poikasta vieressä. Ihminen ei tässä mielestäni eroa muista nisäkkäistä.

    Toiseksi, sinä ja varmaan suurin osan muistakin naisista tykkää nukkua miehensä vieressä. Minkä takia pienellä avuttomalla vauvalla ei olisi oikeutta tähän läheisyyden ja turvallisuuden tunteeseen?

    Sinä itse koet, että lapsen vieressä nukkuminen on ongelma, mutta joku toinen voi kokea sen asian eri tavalla.Minä olen aina nauttinut siitä, kun lapset nukkuvat vieressäni ja aikanaan ovat sieltä siirtyneet omaan sänkyynsä.

    Aina voi neuvoa ja kertoa kuinka itsellä on tapana tehdä asioita, mutta sinun henkilökohtainen mielipiteesi ei ole mikään oikea vastaus tai ratkaisu kaikille muillekin.

    Äänestä

  • äiti kirjoitti:

    Huomaatko kuinka rakentavasti muut ovat antaneet alkuperäiselle äidille neuvoja siitä, kuinka hän voisi helpottaa arkea vauvan kanssa? Kaikki ovat kertoneet kuinka HE toimivat vauvansa kanssa ja mikä on heillä ollut hyvä ratkaisu.

    Jos olet ollut äiti jo huikeat 1,5 kk, en ehkä ottaisi sinun hyvin negatiivista ja virheellistä vauvan nukuttamisneuvoasi kovin vakavasti. Ei kannata hämääntyä siitä, että jos tunnet oman lapsesi kaikkein parhaiten, että tuntisit siinä samalla kaikkien muidenkin lapset.

    Ensinnäkään, äiti, joka ei ole lääkkeiden eikä päihteiden vaikutuksen alaisena, ei kierähdä vauvansa päälle unissaan. Jos niin tapahtuisi, olisi ihminen kuollut sukupuuttoon jo kauan sitten, koska missä kuvittelet vauvojen nukkuneen kautta aikojen. Se on kaikille nisäkkäille täysin luonnollista pitää poikasta vieressä. Ihminen ei tässä mielestäni eroa muista nisäkkäistä.

    Toiseksi, sinä ja varmaan suurin osan muistakin naisista tykkää nukkua miehensä vieressä. Minkä takia pienellä avuttomalla vauvalla ei olisi oikeutta tähän läheisyyden ja turvallisuuden tunteeseen?

    Sinä itse koet, että lapsen vieressä nukkuminen on ongelma, mutta joku toinen voi kokea sen asian eri tavalla.Minä olen aina nauttinut siitä, kun lapset nukkuvat vieressäni ja aikanaan ovat sieltä siirtyneet omaan sänkyynsä.

    Aina voi neuvoa ja kertoa kuinka itsellä on tapana tehdä asioita, mutta sinun henkilökohtainen mielipiteesi ei ole mikään oikea vastaus tai ratkaisu kaikille muillekin.

    Olen ollut äiti jo huikeat 16 vuotta, koska nuorimmaiseni on minulle neljäs lapsi, joten revi siitä. Varmaankin juttelen ihan aloittelijan koko epävarmuudella näistä asioista!

    Ja tuo on täyttä puppua etteikö äiti voisi vahingossa kierähtää unissaan vauvansa päälle, minulla on ihan todellista tietoa asiasta koska tiedän ikävä kyllä erään äidin jolle näin kävi, eikä tapaukseen liittynyt millään tavalla päihteet, lääkkeet eikä mielenterveysongelmat, ainoastaan loppuun väsynyt äiti!

    Onkos se sitten äidille hyvää lepoa, jos se vauva nukkuu siinä vieressä ja äiti joutuu koko ajan nukkumaan koiran unta ettei vaan mitään tapahtuisi? Tuskin!Ja entäs jos se vauva nukkuu isän ja äidin keskessä? Onkos sillä isälläkin äidinvaistot että osaa varoa vauvaa?Entäs jos vauva nukkuu reunalla? Eikö isommalla vauvalla ole vaara pudota pyöriessään sängystä?

    Kyllä se vauva saa sitä läheisyyttä ja turvaa muunakin aikana kuin yöllä.

    Ehkä kirjoitukseni saattoi kuulostaa joittenkin mielestä kovinkin kriittiseltä, mutta täällä saa lukea niin paljon kirjoituksia siitä, kuinka vauvanhoito pitäisi saada mahdollisimman helpoksi ja vauva pitäisi saada nukkumaan pitkiä yöunia vaikkapa sitten pakkosyötöllä, ja minua sellainen suorastaan puistattaa!

    Eräskin äiti täällä kertoi, kuinka hän laittaa jo pienelle vauvalle korvikejauheen ja veden illalla yöpöydälle, ja syöttää sitten lämmittämättä, ja tokaisi vielä että kyllähän se vauva siihen lämmittämättömään maitoon ajan kanssa tottuu kun ei muutakaan saa! On kuulemma helpompaa niin. Ja eräs on laittanut pinnasängyn niin lähelle omaa sänkyä että syöttää vauvan tuttipullosta pinnojen välistä itse välillä nukahdellen, puhumattakaan niistä jotka tumppaavat tuttipullon tyynyä tms. vasten että vauva syö siitä itsekseen! Siellähän sitten maito valuu vauvan naamalle, vaatteille ja sänkyyn, entäpäs sitten se röyhtäyttäminen?...huh huh. On se kumma jos ei jakseta ottaa vauvaa turvallisesti syliin ja syöttää siinä!

    Jos vauvoja hankitaan, niin siihen täytyy asennoitua niin jo ennen hommaan ryhtymistä, että ensimmäiset kuukaudet saattaa joutua valvomaan ja tekemään todella töitä!

    Äänestä

  • Noona kirjoitti:

    Olen ollut äiti jo huikeat 16 vuotta, koska nuorimmaiseni on minulle neljäs lapsi, joten revi siitä. Varmaankin juttelen ihan aloittelijan koko epävarmuudella näistä asioista!

    Ja tuo on täyttä puppua etteikö äiti voisi vahingossa kierähtää unissaan vauvansa päälle, minulla on ihan todellista tietoa asiasta koska tiedän ikävä kyllä erään äidin jolle näin kävi, eikä tapaukseen liittynyt millään tavalla päihteet, lääkkeet eikä mielenterveysongelmat, ainoastaan loppuun väsynyt äiti!

    Onkos se sitten äidille hyvää lepoa, jos se vauva nukkuu siinä vieressä ja äiti joutuu koko ajan nukkumaan koiran unta ettei vaan mitään tapahtuisi? Tuskin!Ja entäs jos se vauva nukkuu isän ja äidin keskessä? Onkos sillä isälläkin äidinvaistot että osaa varoa vauvaa?Entäs jos vauva nukkuu reunalla? Eikö isommalla vauvalla ole vaara pudota pyöriessään sängystä?

    Kyllä se vauva saa sitä läheisyyttä ja turvaa muunakin aikana kuin yöllä.

    Ehkä kirjoitukseni saattoi kuulostaa joittenkin mielestä kovinkin kriittiseltä, mutta täällä saa lukea niin paljon kirjoituksia siitä, kuinka vauvanhoito pitäisi saada mahdollisimman helpoksi ja vauva pitäisi saada nukkumaan pitkiä yöunia vaikkapa sitten pakkosyötöllä, ja minua sellainen suorastaan puistattaa!

    Eräskin äiti täällä kertoi, kuinka hän laittaa jo pienelle vauvalle korvikejauheen ja veden illalla yöpöydälle, ja syöttää sitten lämmittämättä, ja tokaisi vielä että kyllähän se vauva siihen lämmittämättömään maitoon ajan kanssa tottuu kun ei muutakaan saa! On kuulemma helpompaa niin. Ja eräs on laittanut pinnasängyn niin lähelle omaa sänkyä että syöttää vauvan tuttipullosta pinnojen välistä itse välillä nukahdellen, puhumattakaan niistä jotka tumppaavat tuttipullon tyynyä tms. vasten että vauva syö siitä itsekseen! Siellähän sitten maito valuu vauvan naamalle, vaatteille ja sänkyyn, entäpäs sitten se röyhtäyttäminen?...huh huh. On se kumma jos ei jakseta ottaa vauvaa turvallisesti syliin ja syöttää siinä!

    Jos vauvoja hankitaan, niin siihen täytyy asennoitua niin jo ennen hommaan ryhtymistä, että ensimmäiset kuukaudet saattaa joutua valvomaan ja tekemään todella töitä!

    Taidat hiukan pistää omiasi tuon vauvan päälle kierähtämisen kanssa.Tai sitten tuo tapaus sattui äidille jolla oli mielenterveysongelmia, niihin liittyvine väsymysoireineen
    Totta on, että poikkeustilanteissa äiti ei saa nukkua vauvan vieressa; päihteet, mielenterveysongelmat, vakavat sairaudet.
    Normaalipikkuvauvaaikaan kuuluva väsymys ei haittaa.
    Aivan kuten eräs kirjoittaja täällä totesi,ihmiskunta olisi jo aikoja sitten kuollut sukupuuttoon jos äideillä olisi tapana kieriä vauvan päälle. Omassa sängyssään nukuttaminen on nuori, rappeutunut, länsimainen tapa.

    Äänestä

  • Noona kirjoitti:

    Miksi niitä vauvoja tehdään jos kaikki pitää mennä helpoimman kaavan mukaan ja laiskuuden vuoksi tehdään ratkaisuja jotka johtavat toiseen ongelmaan? Opetetaan vaan vauva nukkumaan vieressä niin sitten saadan toinen ongelma, se että kuinka vauvan saisi nukkumaan omassa sängyssään kun ei suostukaan enää sinne jäämään!

    Ja vauvan paikka EI OLE vanhempien sängyssä, vaikka vaisto pelaisi kuinka niin vahinkoja sattuu ja unissaan saattaa tosiaankin kierähtää vauvan päälle tai moksauttaa kyynärpäällä tms.
    Ja vanhemmillakin täytyy olla se oma sänky joka on vain ja ainoastaan heille tarkoitettu. Näin niitä parisuhdekriisejäkin ruokitaan kun kahdenkeskistä aikaa ei löydy edes omasta sängystä!

    Meillä 1,5kk poika syö päivin öin 3-4 tunnin välein, joskus useamminkin, mutta niin se vain menee ja siihen on tottuminen. Minä nukun silloin kun vauva nukkuu jos minua väsyttää, vaikka keskellä päivää jos sille tuntuu. En pyri olemaan superäiti joka valvoo yöt vauvan kanssa ja päivät siivoaa, luuttuaa,leipoo ja pyykkää ja ajaa itsensä loppuun ja ihmettelee lopuksi että kuinkas tässä näin nyt kävi...tämä yövalvominen ei kuiteskaan kestä niin hirmuisen kauan etteikö ne kotihommat voisi jäädä hieman vähemmälle siksi aikaa, koti pysyy kyllä asuttavassa kunnossa vähemmälläkin. Tekee vain sen minkä jaksaa ja keskittyy vauvaan!

    parisuhde on aika heikoissa kantimissa jos vauvan vieressä nukkuminen sen pilaa. Pikkuvauvaaika kestää aikansa ja sitten on loppuelämä aikaa makailla ukon vieressä. Vauvan nukuttaminen omassa sängyssä on rappeutunut, nuori, länsimainen tapa.
    Äiti nukkuu paljon paremmin kun vauva on vieressä turvassa, helposti imetettävissä ja isän päälle kieriminen estetään esim. sillä, että vauva nukkuu seinän ja äidin välissä.Ihan yksinkertaista.

    Äänestä

  • Noona kirjoitti:

    Olen ollut äiti jo huikeat 16 vuotta, koska nuorimmaiseni on minulle neljäs lapsi, joten revi siitä. Varmaankin juttelen ihan aloittelijan koko epävarmuudella näistä asioista!

    Ja tuo on täyttä puppua etteikö äiti voisi vahingossa kierähtää unissaan vauvansa päälle, minulla on ihan todellista tietoa asiasta koska tiedän ikävä kyllä erään äidin jolle näin kävi, eikä tapaukseen liittynyt millään tavalla päihteet, lääkkeet eikä mielenterveysongelmat, ainoastaan loppuun väsynyt äiti!

    Onkos se sitten äidille hyvää lepoa, jos se vauva nukkuu siinä vieressä ja äiti joutuu koko ajan nukkumaan koiran unta ettei vaan mitään tapahtuisi? Tuskin!Ja entäs jos se vauva nukkuu isän ja äidin keskessä? Onkos sillä isälläkin äidinvaistot että osaa varoa vauvaa?Entäs jos vauva nukkuu reunalla? Eikö isommalla vauvalla ole vaara pudota pyöriessään sängystä?

    Kyllä se vauva saa sitä läheisyyttä ja turvaa muunakin aikana kuin yöllä.

    Ehkä kirjoitukseni saattoi kuulostaa joittenkin mielestä kovinkin kriittiseltä, mutta täällä saa lukea niin paljon kirjoituksia siitä, kuinka vauvanhoito pitäisi saada mahdollisimman helpoksi ja vauva pitäisi saada nukkumaan pitkiä yöunia vaikkapa sitten pakkosyötöllä, ja minua sellainen suorastaan puistattaa!

    Eräskin äiti täällä kertoi, kuinka hän laittaa jo pienelle vauvalle korvikejauheen ja veden illalla yöpöydälle, ja syöttää sitten lämmittämättä, ja tokaisi vielä että kyllähän se vauva siihen lämmittämättömään maitoon ajan kanssa tottuu kun ei muutakaan saa! On kuulemma helpompaa niin. Ja eräs on laittanut pinnasängyn niin lähelle omaa sänkyä että syöttää vauvan tuttipullosta pinnojen välistä itse välillä nukahdellen, puhumattakaan niistä jotka tumppaavat tuttipullon tyynyä tms. vasten että vauva syö siitä itsekseen! Siellähän sitten maito valuu vauvan naamalle, vaatteille ja sänkyyn, entäpäs sitten se röyhtäyttäminen?...huh huh. On se kumma jos ei jakseta ottaa vauvaa turvallisesti syliin ja syöttää siinä!

    Jos vauvoja hankitaan, niin siihen täytyy asennoitua niin jo ennen hommaan ryhtymistä, että ensimmäiset kuukaudet saattaa joutua valvomaan ja tekemään todella töitä!

    Et oikein tuntunut tajuavan tuota asiani ydintä. Ensinnäkin, jo niinkuin aikaisemmin sanoin, ei sinun tapasi hoitaa lapsia ole se OIKEA tapa niitä hoitaa. Minun puolestani saat hoitaa lastesi yösyötöt vaikka päällä seisten, jos se on sinusta paras tapa, mutta minä puhuinkin itsestäni, että meillä on toiminut homma niin, että lapset ovat siirtyneet johonkin aikaan yöstä nukkumaan viereeni, sen takia, että silloin nukun sekä minä, että lapsi. Joissain perheissä tämä ei toimi, mutta MEILLÄ toimii.

    On sitä paitsi aika lapsellista verrata kuvaamiasi lasten yösyöttöjä siihen, että nukutaan lapsen kanssa samassa sängyssä. Minun lapseni eivät ole koskaan valvottaneet yöllä, koskaan en ole ollut väsynyt sen takia, että lapsi olisi ollut yöllä hereillä. (Lähinnä sen takia, että istun koneella taas tähän aikaan ;). Noin karkeasti sanottuna äidinhän ei pitäisi väsyä sellaisesta "normaalista" alle puolivuotiaan yösyömisestä, koska sitä varten äidin elimistössä on erilaisia hormoneja, jotka auttavat olemaan hereillä ja nukkumaan katkonaisesti.

    Tosi on se, että lapseni nukkuu vieressäni sen takia, että se on helpompaa, mutta eikö niin saisi olla, jos se ratkaisu miellyttää sekä minua, miestäni että vauvaani? Ei asioita tarvi tehdä vaikeasti vain sen takia, että "ei äidin tarvitse aina päästä joka asiasta niin helpolla".

    Minä jos joku, nimenomaan vastustan sitä ajatusta, että kaikesta pitää päästä mahdollisimman helpolla vaikka siinä kärsisi lapsi sivussa. Mutta mielestäni perhepedissä nukkuminen ei ole tätä.

    Äänestä

Kyllä se on niin että yleensä siihen vauvan syöntirytmiin on tyytyminen ilman vippaskonsteja. Ainoa on tuo röyhtäyttäminen syönnin aikana, mutta eihän se vauva siltikään syö yli äyräidensä vaikka kuinka tuputtaisi eikä niin pidä tehdäkään!

Meillä reilun kuukauden vanha vauva syö edelleen 2-4 tunnin välein, öisin syö kolmen tunnin välein. Yöheräämiset toki rasittavat ja olisinkin puolikuollut jos en nukkuisi sitten päivällä, nukun pitkään sen jälkeen kun isommat lapset ovat lähteneet kouluun ja nukun vielä päivän mittaan 1-2 päikkärit.

Kotihommia teen sitten kun jaksan ja siihen on aikaa ja isukki auttaa parhaansa mukaan niin paljon kuin vaan voi. Mielestäni paras ohje on sinulle, että lepää riittävästi ja jätä kaikki muut hommelit toiselle sijalle, siten jaksat nauttia vauvastasi täysillä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsyksissä kirjoitti:

onko kenelläkään mitään hyvää vinkkiä millä saisi lapsen syömään kerralla enemmän että nukkuisikin sitten kauemman?? vauva kyllä niin pieni vielä että mitään unikoulua ei vielä uskalla aloittaa... (vähän päälle 1kk) itse vaan niin väsyksissä kun monta kertaa joutuu heräämään. tiedän kyllä että kuuluu asiaan. mutta ajattelin että jos nyt jotain vinkkejä jollain olisi???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu